10 Работи што Треба да ги Знаете Пред да го Купите Вашиот Прв Крипто

Не ставајте повеќе отколку што можете да си дозволите да изгубите

Помеѓу моменталната слава на dogecoin на американскате телевизиски канали и растечкото прифаќање на биткоин на Вол Стрит , криптовалутите допираат до поширока публика од кога било досега. Зголемените цени сигурно се примамливи за новодојденците, но тие треба да бидат свесни за ризиците пред да скокнат.

Ако штотуку почнавте да обрнувате внимание на криптовалутите и се прашувате дали да инвестирате, еве 10 работи што треба да ги знаете пред да купите нешто.

Дури и ако сте стар професионалец, веројатно знаете некој што е љубопитен затоа што слушнал на ТВ или во бар дека цената на некоја монета расте и дека може брзо да се збогатат, тргувајќи со неа. Ве молиме споделете ја оваа објава со него или со неа.

1. Не ставајте повеќе отколку што можете да си дозволите да изгубите

Крипто е поризичен од многу други инвестиции. Ништо не е загарантирано освен нестабилноста. Уште повеќе, тоа е нерегулирано во повеќето случаи. Нема FDIC осигурување за овие работи, ниту има купувач во краен случај. Цените на крипто монетите диво се нишаат од минута во минута. 

Опасноста варира во степени. Биткоинот, оригиналната криптовалута, постои повеќе од една деценија и е значително помала веројатноста да исчезне од повеќето други монети. Но, тоа не е ниту без ризик .

Оттука, не ја вложувајте цела ваша заштеда, или тоточно кажано, вашите животни заштеди, на која било паричка.

2. Истражувајте темелно

Пред да инвестирате значителна сума пари во која било дигитална валута, поминувајте часови по часови истражувајќи ја технологијата за да ја разберете понудата за вредност и ризиците. („Некој друг ќе го купи од вас за повисока цена“ не е предлог за вредност.)

Прочитајте сè што можете да најдете на темата. ( Научете го делот на CoinDesk, одлично место за почеток.) ​​Демнете на форумите во заедницата и на мејлинг листите за програмери. Слушајте преноси во живо или веќе снимени. Позајмувајте книги од библиотеката, не само за дигиталната валута, туку и поврзаните области како криптографија, теорија на игри и економија. Прочитајте го CoinDesk, па дури и други крипто платформи.

Одете на локални состаноци, ако вашата област веќе не е блокирана за COVID-19. Поставувајте многу прашања. Ако не разбирате што слушате, не плашете се да побарате некој да ви објасни. Ако сè уште нема смисла, не претпоставувајте дека тоа е на вас – луѓето би можеле само да озборуваат. Искрените ќе одвојат време да помогнат, но дури и тогаш бидете внимателни кога луѓето „ја зборуваат вистината“ (ви кажуваат да го купите она што го поседуваат за да се зголеми цената).

И дури и ако сте убедени, побарајте скептици, тие имаат недостатоци и грешки,  и разгледајте ги и нивните аргументи. Сетете се на Џон Стјуарт Мил : „Оној што ја знае само својата страна на случајот знае малку за тоа“.

Откако ќе помислите дека сте истражувале сè што треба да знаете, направете уште повеќе истражување. Веројатно сè уште не сте готови.

3. Спротивставете се на „стравот од пропуштање“

Ако единствената причина зошто инвестирате во нешто е да не пропуштите, единственото нешто што нема да пропуштите е да изгубите сè.

Стравот од пропуштање (FOMO) е сигурен начин да се уништи секакво богатство што можеби сте го акумулирале со текот на годините. Проблемот е што тоа е цревна реакција на нешто што прво треба да се истражи. Тргувањето врз основа на вашите црева брзо ќе доведе до вознемирен стомак.

Знајте што купувате. Навистина знаеш. Одењето на апликација за тргување и гледањето валута е зголемена за 30% или така во изминатите 24 часа не е истражување. Можеби вие сте несреќниот сок што му се продава на криптовалута што паѓа.

Секоја монета има пумпери (бесрамни промотори), дури и биткоин. Не подлегнувајте на притисокот од колегите. Ова не е средно училиште. Размислете сами и оценете го случајот за инвестиција според основаноста.

Истражување. Потоа повторно истражувајте.

4. Звучи премногу добро за да биде вистина

Слично како Вол Стрит, Конгресот на САД или Американската адвокатска асоцијација, криптото е преполно со шарлатани. Има повеќе од доволно луѓе кои ветуваат дека нивниот проект ќе биде тој што ќе го надмине биткоинот. Но, дали е тоа? Има само еден начин да дознаете: Истражување.

Пазете се купувачот, но внимавајте и заемопримачот. Некои крипто-размени нудат повеќе од 100x потпора, што значи дека можете да позајмите до 99% од цената на инвестицијата. Ова ќе ви го зголеми профитот ако вредноста на паричката се зголеми, но ако оди на друг начин, можете брзо да бидете избришани.

5. Не верувајте, проверете

Измамници има многу на овој пазар. Само изминатиов викенд, некои разбојници на Твитер го искористија појавувањето на Илон Маск на телевизискиот „Saturday Night Live“ за да ги измамат луѓето од разни криптови во вредност од 100.000 долари со лажен „подарок“. Претставувајќи се како на Твитер профилот на хумористичната емисија, злобниците им наложиле на своите жртви да испратат мали количини крипто за да ги потврдат нивните адреси. Ако го сторат тоа, ќе добијат 10 пати поголема сума назад.

Тој предлог-премногу добар за да биде вистинит беше црвено знаме. Прочитајте го ова , ова и ова за повеќе знаци.

6. Пазете се од „непознати крипто термини“

Само затоа што монета се тргува околу 1 долар не значи дека е „поевтина“ од биткоинот од 58.000 долари. Не сите монети се создадени еднакви.

Има буквално илјадници криптовалути, од кои некои се обидуваат да го имитираат биткоинот, а некои се обидуваат да решат други прашања. Сите тие имаат различни нивоа на поддршка за програмери и децентрализација .

Одредувањето на вредноста на монетата значи да се праша како и зошто е создадена монетата. Која е неговата наводна корист? Кој работи на тоа? Колку е голема заедницата на програмери? Колку е активно складиштето на GitHub, каде што обично се евидентираат ажурирања на софтверот со отворен код? Како зграда, базата на кодови бара одржување, а занемарувањето може да ја остави структурата нездрава.

Клучно, каков е безбедносниот модел на монетата – доказ за работа , доказ за влог или нешто друго? Ако е првото, како се споредува хашрејтот со другите PoW монети? Ако не знаете што значат овие термини, не сте подготвени да инвестирате.

7. Не – вашите клучеви, не – вашите монети

Криптовалутата е имот на носител како готовина или накит, што значи дека сопственикот се претпоставува дека е вистинскиот сопственик. Откако ќе се изгуби или украде, го нема.

Затоа напредните корисници ќе ве советуваат да не ги доверувате криптографските клучеви на паричникот за дигитални валути на трето лице, како што е берзата, бидејќи овие фирми во голема мера се нерегулирани на многу места и може да бидат предмет на хакирање или излезни измами (бегство со пари на клиентите).

Платформите за децентрализирани финансии ( DeFi ) станаа плен на бројни експлоатирања од висок профил во изминатите 10 месеци, а централизираните платформи како Binance исто така беа предмет на нивниот фер удел.

Сепак, чувањето на клучевите сами на себе, на хардверски уред или дури и на парче хартија со низа броеви и букви напишани на него, може да биде работа што ги потресува нервите и лесно е да се збрка. Ова е причината зошто дури и некои искусни инвеститори претпочитаат да користат чувари од трети страни.

Crypto е за компромиси. Дали верувате дека нема да го изгубите тоа парче хартија или да ја заборавите „ семената фраза “ (лозинка за клуч што го отклучува вашиот крипто)? Ако не, мора да се чувствувате удобно кога некој друг ги складира вашите дигитални скапоцености, а историјата ви ја дава секоја причина да не го правите тоа.

(За да се ублажат ризиците, постои нешто што се нарекува паричник со повеќе потписи . Овие можат да се конфигурираат така што, на пример, и Боб и Алиса мора да потпишат трансакција за ослободување средства од паричник, или Боб или Алиса можат да направат така, или три од Боб и Керол, Тед и Алис, и така натаму. Но, да, тоа е комплицирано.)

Настрана од експлоатирања, размената може да ве блокира во секое време да ги повлекувате вашите средства поради различни причини, од прашања со солвентност до правни проблеми. Дури и надвор од тоа, некои берзи едноставно ја немаат потребната инфраструктура за да останат во секое време – Coinbase и Robinhood , на пример, често се намалуваат за време на периоди на нестабилност на пазарот. Ако не управувате со сопствен паричник, не можете да гарантирате дека имате контрола над вашите монети.

Сепак, постојат различни причини зошто можеби сакате да користите размена, па затоа е важно да ги проверите корисничките договори и да бидете сигурни дека сте заштитени од различни евентуални можности.

8. Можете да купите дел од биткоинот (и повеќето други крипто валути)

Не треба да купите цела паричка . Биткоинот, на пример, е делив на осмата децимала. Значи, ако сте љубопитни за тоа како функционираат овие работи, можете да купите само 10 долари во вредност и само да си играте со него.

Како што неодамна изјави милијардерот Марк Кубан на телевизија за купување мали количини догекоин, „ тоа е многу подобро од лотарија. За жал, тој, исто така, ги охрабри гледачите да трошат дуг на стока без да ги спомене даночните импликации (види подолу).

CoinLedger is the leading cryptocurrency tax software on the market. Simply connect your exchanges and wallets and let CoinLedger calculate your taxes in minutes. Import generated forms into your preferred tax filing software such as TurboTax or TaxAct or send it to your tax professional.

Learn more about the CoinLedger

9. Разберете ги даночните последици

Ова е особено важно во САД, поради неколку причини. Прво, Службата за внатрешни приходи (IRS) го смета крипто имотот, а не валутата за даночни цели. Резултатот е ако купите монета за 1 долар и таа се удвои во вредност и го потрошите тој дополнителен долар за да купите толку многу како пакет гума за џвакање, од вас се бара да ја пријавите таа капитална добивка и да платите данок на неа . . Не постои „de minimis ослободување“, и покрај напорите за лобирање на крипто индустријата.

Исто така, централизираните размени редовно испраќаат информации за сметката до УЈП . Секако, крипто не е толку регулирано како акциите или банките. Како и да е, федералната влада има огромен дефицит и нема да размисли два пати да испрати луѓе со огледални авијатичарски очила да ве посетат за да ве прашаат за вашите крипто занаети.

10. Купувајте користејќи ги просечните трошоци во долари и не опседувајте се со цената

Оди надвор. Земете свеж воздух, вежбајте и сонце. Поминете време со вашето семејство. Можете да го направите сето тоа И да инвестирате во крипто .

Пазарите ќе флуктуираат од ден на ден, од час во час, од минута во минута, но секое крипто вредно за проклето, секоја инвестиција од кој било вид вредна проклето, е долгорочен облог. Ако сакате хит на допамин, трчајте или гледајте акционен филм.

Кој е најдобриот начин да инвестирате и да не се опседнувате? Користи просечен трошок во долари (DCA). Купете одредена сума во долари од која било криптова што ја сакате во редовни интервали (дневно? Неделно? Месечно? Годишно? Вие избирате.) и не гледајте го.

Ако имате долгорочен став, нема да бидете под притисок да ја продадете или зголемите вашата позиција врз основа на краткорочни движења ако користите DCA.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.