5 Крипто Измами на Социјалните Медиуми што Треба да се Избегнуваат

Еве како да се заштитите:

Иако социјалните медиуми можеби не се извор број еден за крипто-измама – тоа би било децентрализирано финансии (DeFi) , според Chainalysis – тие секако се преполни со измами. Во 2021 година, измамниците го искористија појавувањето на извршниот директор на Tesla, Илон Маск на „Saturday Night Live“ за да ги подигнат корисниците од 10 милиони долари преку лажни крипто подароци на Твитер и Јутјуб.

Добра практика кога наидувате на нешто на социјалните мрежи е да бидете скептични. Еве неколку начини како да внимавате и да се заштитите од вообичаените измами на социјалните мрежи.

1. Класичната измама со подароци

Вообичаената измама со криптовалути на социјалните медиуми следи формула. Измамниците имитираат големи брендови и/или имитираат познати личности за да промовираат подароци кои ветуваат двојно зголемување на вашите пари ако депонирате биткоин или други крипто средства на одредена адреса на паричникот. Се разбира, тоа не се случува, и штом ја испратите вашата криптовалута таа засекогаш ја нема.

Вреди да се истакне дека понекогаш циркулираат легитимни подароци на Твитер, но внимавајте да направите темелно истражување пред да комуницирате на кој било начин со подароците.

Вашиот прв чекор може да биде едноставно пребарување на Google за подарокот. Кога Chipotle направи подарок „Burrito или Bitcoin“, едноставното пребарување за „Chipotle crypto giveaway“ ќе врати не само илјадници резултати, туку и десетици написи од доверливи публикации како USA Today , CoinDesk и CNN . Од друга страна, неодамнешната измама користејќи сличност на ко-основачот на Ethereum , Виталик Бутерин, лесно би била откриена користејќи го пребарувањето за „Vitalik Buterin Crypto Giveaway.“ Резултатите зборуваа само за измамата , а не за промоцијата.

Следно, сакате да ја проверите официјалната веб-страница за да го потврдите поклонот. Кога Chipotle, Coinbase и Cash App правеа подароци за биткоин, сите тие имаа официјални објави на блог што беа лесно да се најдат и вклучуваа услови и услови за доделувањето.

Конечно, проверете дали ја проверувате вистинската веб-страница. На пример, веб-страницата на Cash App е cash.app , а не cashapp.com. Измамниците ќе земат адреси со легитимен изглед и ќе создаваат лажни страници за да ги измамат доверливите жртви со разработени и убедливи сајтови.

2. Лажни проверени сметки

Друг вообичаен трик што измамниците го користат за да украдат крипто е да ги искористат предностите на сигналите за доверба што ги користат платформите на социјалните медиуми, како што се сините ознаки за проверка на Твитер. Проблемот е што измамниците ќе создадат профилни слики кои вклучуваат сина ознака за проверка или паметно ќе ја користат позадината за да вградат сина проверка на вистинското место за да изгледаат автентично.

Ако сината ознака е вистинска, можете да лебдите над неа и ќе го прикаже ова поле:

CoinDesk - Непознат

Потврдените сметки на Фејсбук ќе прикажат слична порака ако лебдите над ознаката: „Фејсбук потврди дека ова е автентичниот профил за оваа јавна личност“.

Вистинските сметки на Инстаграм имаат слични ознаки, иако нема скокачки прозорец. Но, можете да проверите за бројот на следбеници и други сигнали дека сметката е вистинската работа. Вистинскиот Марк Кубан има 1,7 милиони следбеници на Инстаграм, додека овој лажен профил има само 31.

Сепак, не треба целосно да се потпираме на ова, бидејќи има случаи кога хакерите успешно успеале да ја нарушат безбедноста на Твитер и да шират измами со подароци за крипто преку официјалните сметки на Твитер кои припаѓаат на поединци и компании од висок профил. Меѓу нив беа Кејн Вест, Барак Обама, Apple и Uber.

Друга работа на која треба да се внимава е луѓето кои користат домени Ethereum како дел од нивните рачки, што го прават многу легитимни (но не и официјално потврдени) луѓе. За оние од вас кои не се запознаени со него, името на доменот Ethereum е начин да се создаде кратенка за споделување на вашиот идентитет на блокчејнот Ethereum. Многу познати личности го користат доменот .ETH, вклучително и Виталик Бутерин, инвестицискиот партнер Андресон Хоровиц, Крис Диксон , инфлуенсерот со незаменливи токени (NFT) Фарок Сармад , па дури и социјалистичката Парис Хилтон .

Всушност, името на доменот .ETH создаде полу-верификација за луѓето. Сепак, ова значи дека повеќе измамници ќе користат .ETH рачки за да се преправаат за кредибилитет и да ги измамат инвеститорите.

Во продолжение погледнете ги двете фотографии од профилите на Виталик Бутерин на социјалните мрежи. Едниот е вистински, а другиот е лажен. Можете ли да кажете која е која?

CoinDesk - Непознат

Кога оваа сметка беше активна, таа редовно извршуваше измами со криптовалути . Додека измамникот успеал да убеди 640.000 луѓе да ја следат сметката (иако е можно и лицето да користело ботови или да купило следбеници за да изгледа легитимно), имало многу црвени знамиња.

Прво, ја нема ознаката за верификација. Второ, објавените приказни погрешно напишани „Ethereum“ како „Etereum“. Правописните и граматичките грешки често се клучни индикации за измама.

3. Измами со одговор на Твитер

Како што споменавме погоре, хакерите имаат историја на успешно пробивање на сметките на Твитер со цел да го зголемат влијанието на нивните измами. Додека обемната природа на прекршувањето во 2020 година беше исклучително редок пример, хакерите често упаѓаат во помали проверени сметки на Твитер и ги менуваат за да изгледаат како други легитимни сметки .

На пример, измамник ја хакирал официјалната означена сметка на Трој Стечер , хокеј играч на Детроит Ред Вингс, ја модифицирал за да изгледа како „Saturday Night Live“ на Twitter и ја искористил за измама.

Хакерите, исто така, ќе ги користат овие проверени сметки за да одговорат на други сметки од висок профил или вирусни твитови за да добијат поголема изложеност. Махбод Могадам , кој ги основа Rap Genius и Helladoge, соодветно ја сумира „техниката за одговор“ на социјалните мрежи како „никој не ги чита вашите твитови, туку ги чита вашите одговори на твитови на познати луѓе“ .

Значи, ако ги читате одговорите и гледате подароци или друга промоција за брзо збогатување на крипто, тоа е 99,9% сигурно дека е измама.

4. Лажни видеа во живо на YouTube

Една растечка крипто измама на социјалните медиуми користи видеа во живо на YouTube. Истражувачот Сатанг Наранг објави дека за само еден месец подароците на YouTube Live измамиле 8,9 милиони долари од инвеститорите.

Со измама на YouTube Live, измамниците создаваат видео во живо (често користат украдена содржина), се прикажуваат како некој вид авторитет во криптовалутите и објавуваат линк до „подарување“ во описот на видеото, каде што ќе биде побарано да испратите криптовалута . Со користење на функцијата Live, измамниците го избегнуваат процесот на прегледување на содржината на YouTube додека не заврши видеото.

Како и со другите измами на социјалните мрежи, најдобриот начин да се избегне оваа е да го направите вашето истражување. Некои начини да проверите дали каналот на YouTube е легитимен се:

  • Колку видеа има каналот? Канал со само неколку видеа е сомнителен.
  • Дали ја има сивата значка за потврда на YouTube ?
  • Колку долго постои каналот? Одете на врската За во профилот на каналот и проверете го делот „статистика“ за да дознаете кога е создаден каналот. Ако се работи за сосема нов канал, внимавајте.
  • Дали видеото во живо го зафаќа цел екран? Повеќето видеа во живо со измама се откажуваат од половина од екранот за да ја промовираат врската до подарокот, но вистинското видео во живо обично не го прави тоа.
Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

5. Крипто лов

Пазете се од новиот бран на сомови и лажни сметки кои се обидуваат да ве одвојат од вашиот крипто со лизгање во вашите директни пораки или ДМ. Иако понекогаш легитимните можности можат да дојдат од ДМ, како што е Буста Рајмс што го пронашол својот NFT дизајнер преку ДМ на Твитер , почесто отколку не, ДМ доведува до измами. Ако некој ви испрати DM линк, а вие не го знаете, не кликнувајте на тој линк освен ако не сте направиле темелна проверка на позадината.

Го прашавме Ерик Чарлс од NFT платформата Origin Protocol како да ги филтрираме легалните ДМ за крипто од лажни на социјалните мрежи. Неговиот совет беше: „Склони се да претпоставам дека повеќето [ДМ] се измами, но ќе го видам профилот на личноста на Твитер. Врз основа на нивната активност, статусот на верификација и кога е создадена нивната сметка, можам да утврдам дали изгледа легитимно или не“.

Со крипто, мора да бидете особено внимателни. За разлика од измамата со кредитна картичка каде што можете да ги оспорите трансакциите и да ги вратите парите, без разлика на износот што ќе го испратите на некого во крипто, не може да се оспори на повисока власт. Затоа, многу е важно да се посветите на вниманието и да бидете претпазливи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.