5-те Најлоши Падови на Биткоин

Како дел од Неделата на тргување на CoinDesk, ќе погледнеме на некои од најлошите падови во историјата на крипто

Само неколку луѓе се доволно стари за да се сетат што се случило во Октомври пред речиси еден век. Оние кои сакаат веројатно да не го прават тоа.

Беше 24 октомври 1929 година, попознат како „црн четврток“, откако заврши една деценија со финансиски подем кога трговците од Волстрит се разбудија на берзата која наеднаш падна за 11% од претходната ноќ. Поголемите падови продолжија во следните две години и на крајот земјата влезе во децениска економска депресија.

Во чест на тој настан – решивме да погледнеме наназад на некои спектакуларни падови на крипто.

Јуни 2011: „Еј момци, тоа е Ник“.

Ако сте како што луѓето би го нарекле инвеститор на криптовалути „OG“, веројатно сте ја донеле најдобрата или најлошата одлука во вашиот живот во јуни 2011 година.

„Еј момци, тоа е Ник. Само што бев сведок на многу драматичен пад на цената на биткоинот“ , им рече на своите следбеници во видеото еден Јутјубер, BookofNick . Биткоинот ( BTC ), единствената криптовалута што циркулираше тогаш, падна од 17,50 долари на 1 цент.

„Точно, луѓе, ние купуваме биткоин за еден цент“, рече Ник.

Несреќата се случи кога размената наречена Mt. Планината Гокс на крајот поднесе барање за стечај во 2011 година, откако изгуби речиси 750.000 биткоини на своите клиенти.

На други берзи, најниското ниво на биткоин таа година беше околу 2 долари, а криптовалутата ја заврши годината на нешто помалку од 5 долари.

Декември 2013: Кина FUD

Две години подоцна, повеќе луѓе надвор од тесниот крипто спектар почнаа да обрнуваат внимание на најновата „интернет валута“. Претприемачот кој стана ТВ-личност Кевин О’Лири, на пример, објасни дека биткоинот е безбедно засолниште за луѓето кои не веруваат на ниту една друга валута и дека мора „тука да остане“.

Мајкл Сејлор, тогашен извршен директор на продавачот на софтвер MicroStrategy, на 13 декември 2013 година твитна : „Деновите на Bitcoin се броени. Се чини дека е само прашање на време кога ќе ја доживее истата судбина како и онлајн коцкањето“.

2013 година беше и кога Кина го направи својот прв белег на биткоинот. Кинеската централна банка издаде предупредување да не се користи биткоин како законско средство за плаќање. Цената на биткоинот падна за над 50%, од тогашниот максимум од 1.200 долари на помалку од 600 долари.

Едвард Моја, висок аналитичар во девизниот брокер Оанда, вели дека почнал да слуша за биткоин во 2014 година.

„Јас мислев дека во основа изгуби половина од својата вредност и има луѓе кои велат дека ќе достигне 100.000 долари, па дури и се зголемува бидејќи глобалните централни банки се невнимателни, и вака ја преземам контролата над она што го поседувам“, рече тој. . „Бев запрепастен“.

Фактот дека цената на биткоинот постојано паѓаше само ја зголеми фасцинацијата. „Само што видов кој тип на инвеститори го поддржуваат ова движење“, вели тој, иако сè уште не би купил.

Декември 2017: Непосредно пред крипто зимата

Ако ја погледнете моменталната цена на биткоинот (20.277 долари, денес, 28,10,2022) и неговата цена пред пет години, некои скептици би можеле да тврдат дека не е постигнат напредок.

Но, уште во декември 2017 година, кога вредноста на биткоинот за прв пат надмина 20.000 долари, трговците беа вчудоневидени – и многу рани купувачи на оригиналната криптовалута одеднаш беа многу богати.

Но, она што оди нагоре мора некогаш и да се симне надоле. Само 12 дена подоцна, крипто средството падна на 12.840 долари.

И овој пат, не беше само биткоинот што беше погоден од падот. Други воспоставени крипто средства , како што е етерот на Ethereum (ETH) и BCH на Bitcoin Cash, исто така ја изгубија вредноста.

Март 2020 година: Пандемичен шок

Тешко е да се заборави март 2020 година, кога пандемијата КОВИД-19 ги ​​погоди САД и целиот свет за краток период, настан кој го менува животот речиси на секој начин што може да се замисли.

Како резултат на тоа, берзата загуби 13% на 16 март, наречен „црн понеделник“, бидејќи потенцијално разорното влијание на пандемијата врз економијата одеднаш стана непобитно. Растечката неизвесност предизвика пад на крипто средствата, кои се сметаат за најризичните средства од сите.

Биткоинот падна за 57% на најниско ниво од 3.867 долари, откако претходниот месец се тргуваше за близу 10.000 долари. Етер, втората по големина криптовалута по пазарна вредност по биткоинот, падна за 46% таа недела.

„Бидејќи знаев дека акциите на крајот ќе закрепнат, го задржав она што веќе го акумулирав и го додадов“, рече Боб Јачино, ко-основач и главен пазарен стратег во Path Trading Partners.

Во чуден епилог, пандемијата на крајот помогна крипто да добие поголемо внимание. Во текот на следните неколку месеци, банките и инвестициските фирми од Вол Стрит, вклучувајќи ги BlackRock , AllianceBernstein, Morgan Stanley и Tudor Investment, почнаа да купуваат биткоин во вредност од милијарди долари. PayPal објави дека ќе им овозможи на 346 милиони клиенти да држат биткоин . Извршниот директор на JPMorgan Chase, Џејми Дајмон, долгогодишен критичар на биткоин, рече дека криптовалутата има „значителна“ цена нагоре .

На крајот, на 16 декември 2020 година, биткоинот ги надмина 20.000 долари, засенувајќи го претходниот рекорд на сите времиња и достигна 29.374 долари до крајот на 2020 година. Она што започна како пад заврши со митинг.

Мај 2022: топење на Тера

По 2021 година, која беше веројатно најуспешната година за крипто индустријата, пресметката дојде брзо.

Најпрво дојде падот на Terra , Blockchain со сопствен стабилен коин поврзан со долар, UST. Токенот UST требаше да ја задржи вредноста од 1 долар, но цената беше неповрзана – и наскоро трговците ја изгубија довербата во основната криптовалута на блокчејнот, LUNA, чија цена на крајот ќе падне за 99%.

Имплозијата ги повлече пазарите на дигитални средства пониски, вклучувајќи ја и цената на биткоинот. Не помогна тоа што Федералните резерви на САД брзо ги зголемуваше каматните стапки за да го забави темпото на инфлација – правејќи надолен притисок врз цените за сите средства кои се сметаат за ризични, од акции до криптовалути.

Жртвите од брзото распродажба на пазарот го вклучија Three Arrows Capital , кој некогаш се сметаше за еден од најпознатите крипто хеџ-фондови.

Потоа, на 12 јуни, Celsius Network, еден од најголемите и најуспешните крипто заемодавци, ги информираше корисниците дека ги замрзнала нивните средства поради „екстремните пазарни услови“.

Биткоинот изгуби речиси 37% само во јуни, паѓајќи од 32.000 долари на под 18.000 долари. Етерот падна за 44%.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.