515 милиони Долари Украдени од Крипто Берзата FTX

ФБИ се обидуваат да ги откријат крадците

Истражувачите на Интернет открија дека 515 милиони долари исчезнале од сметките на пропаднатата крипто берза FTX под „сомнителни околности“.

Основачот на компанијата Сем Бенкмен-Фрид поднесе оставка од FTX во петокот, бидејќи крипто берзата поднесе барање за стечај и се појавија извештаи дека, освен исчезнатите 515 милиони долари, до 2 милијарди американски долари средства од клиентите исчезнале од книгите на компанијата во последниве недели.

Основачот на FTX, Сем Бенкмен-Фрид, е заробен на Бахамите по неговата оставка како извршен директор во петокот.

Ник Перкоко, главен службеник за безбедност на Кракен, беше меѓу претставниците на индустријата кои навидум ја спојуваа ситуацијата. Тој во твит рече: „Го знаеме идентитетот на корисникот“ кој ги повлекол средствата од FTX. 

Американскиот генерален советник на FTX, Рајн Милер, тогаш одговори на тој твит: „Заинтересиран сум за сè што сте отворени да споделите. Можеш ли да ме контактираш?’ 

Графика на интернет што покажува доказ дека средствата се извлекуваат од сметките на FTX

Ентузијастите инвестирани во маничната крипто епизода, исто така, се задолжија да ги испитаат јавните записи и да откријат кој можеби ги хакнал или украл милионите долари.  

Во моментот на пишувањето, Перкоко не елаборираше дополнително дали повлекувањето било дело на хакер или не. Повеќе извештаи укажаа дека методите што се користат за повлекување на парите носат белег на хакер.  

Во меѓувреме, новиот главен извршен директор на FTX, Џон Џеј Реј III, познат по тоа што го водел Енрон низ банкрот во 2000-тите, во саботата рече дека компанијата работи со органите на прогонот и регулаторите за да го ублажи проблемот и дека прави „секој труд да ги обезбеди сите средства , каде и да се наоѓа.’

„Меѓу другото, ние сме во процес на отстранување на функционалноста за тргување и повлекување“, рече тој. 

Известено е дека Банкмен-Фрид, познат по тоа што редовно носи маици и шорцеви, е заробен на Бахамите додека неговата империја продолжува да се распаѓа. DailyMail.com се обрати до Bankman-Fried за коментар. 

Во 2022 година, Банкмен-Фрид беше еден од најголемите донатори на Демократската партија. 

Во саботата, Рајн Милер во објава на Твитер рече дека дигиталните средства на фирмата се преместуваат во таканареченото ладно складиште „за да се ублажи штетата при набљудување на неовластени трансакции“.

Ладно складирање се однесува на крипто-паричници кои не се поврзани на интернет за да се заштитат од хакери.

Милер претходно твитна дека „ги истражува абнормалности со движењата на паричникот поврзани со консолидација на салда на FTX низ берзите“.  

Банкмен-Фрид префрлил 10 милијарди долари од средствата на клиентите на неговата трговска компанија, Аламеда Рисрч.

Компанијата ја води девојката на Банкмен-Фрид, Керолин Елисон. 

Голем дел од тој вкупен износ оттогаш исчезна, велат тие. Еден извор изјави дека исчезнатиот износ е околу 1,7 милијарди долари. Другиот рече дека јазот е помеѓу 1 и 2 милијарди долари. 

Компанијата за аналитика на блокчејн Нансен соопшти дека забележала одлив од 659 милиони долари од FTX International и FTX US во последните 24 часа.

Посебна фирма за аналитика на блокчејн „Елиптик“ соопшти дека „осомничени се дека се украдени“ крипто средства во вредност од околу 515 милиони долари, додека FTX најверојатно биле преместени во безбедно складирање од 186 милиони долари.

Фирмата го опиша движењето на средствата како „сомнително“. 

Crypto Exchange Kraken рече: „Можеме да потврдиме дека нашиот тим е свесен за идентитетот на сметката поврзана со тековниот хакирање FTX и ние сме посветени да работиме со органите за спроведување на законот за да се осигураме дека тие имаат сè што им е потребно за доволно да ја истражат оваа работа“.

Во својата петиција за банкрот, FTX Trading рече дека има имот од 10 до 50 милијарди долари, обврски од 10 до 50 милијарди долари и повеќе од 100.000 доверители.

Реј, експерт за реструктуирање, беше назначен да ја преземе функцијата извршен директор.

Документ што Bankman-Fried го сподели со инвеститорите во четвртокот покажа дека FTX има 13,86 милијарди долари обврски и 14,6 милијарди долари средства, според Ројтерс. 

Сепак, само 900 милиони долари од тие средства беа ликвидни, што доведе до криза во готовина што заврши со барањето банкрот на компанијата.

Во твитот во петокот, Банкмен-Фрид рече дека го „соединува“ она што се случило во FTX.

„Бев шокиран кога видов како работите се расплетуваат на почетокот на оваа недела“, напиша тој. „Наскоро ќе напишам поцелосен пост за игра по игра“.

Биткоинот падна под 16.000 долари за прв пат од 2020 година, откако Binance се откажа од договорот за спас за FTX во средата.

Во саботата се тргуваше околу 16.800 долари, што е намалување за повеќе од 75% од историскиот максимум од 69.000 долари што го достигна во ноември минатата година.

Токенот FTX на FTX падна за околу 91% оваа недела. Акциите на криптовалутите и фирмите поврзани со блокчејн исто така се намалија.

„Веруваме дека пазарите на криптовалути остануваат премногу мали и премногу замолчени за да предизвикаат зараза на финансиските пазари, со пазарна капа од 890 милијарди долари во споредба со американскиот капитал од 41 трилиони долари“, напишаа аналитичарите на Citi.

CoinLedger is the leading cryptocurrency tax software on the market. Simply connect your exchanges and wallets and let CoinLedger calculate your taxes in minutes. Import generated forms into your preferred tax filing software such as TurboTax or TaxAct or send it to your tax professional.

Learn more about the CoinLedger

„Во текот на четири години, FTX собра 1,8 милијарди долари од ризичен капитал и пензиски фондови. Ова е примарен начин на кој финансиските пазари би можеле да страдаат, бидејќи тоа може да има дополнителни помали импликации за шокови на портфолиото во нестабилен макро режим.

Американскиот регулатор за хартии од вредност го истражува ракувањето на FTX.com со средствата од клиентите, како и неговите активности за крипто-заеми, рече извор со познавање на истрагата.

Хеџ фондот Galois Capital имаше половина од својот имот заробен на FTX, објави во саботата Financial Times, повикувајќи се на писмо од ко-основачот Кевин Џоу до инвеститорите и проценувајќи ја сумата на околу 100 милиони долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.