6 Видови на Крипто Измами и Како да ги Избегнете

Крипто хакерите и експлоатирањата ги чинат луѓето милијарди долари секоја година

Ако има пари, измамниците ќе се обидат да ви ги земат. Крипто не е исклучок. Всушност, крипто е главна цел за измамниците кои ја користат предноста на технологијата во зародиш и недостатокот на блискост на општата јавност со блокчејн алатките за да се позиционираат како експерти или лидери во просторот и да стекнат доверба.

Иако во 2022 година крипто претрпе драматичен пад, крипто измамите беа во пораст. Според податоците од „Извештајот за безбедност на Web3“ на CertiK за 2022 година, минатата година „беше најлошата година во историјата во однос на вредноста изгубена од протоколите Web3. Загубите на криптовалути поради хакери, експлоатации и измами во 2022 година достигнаа историски максимум од 3,7 милијарди долари – 189% зголемување во однос на претходниот рекорд во 2021 година од 1,3 милијарди долари.

Во оваа статија ги заокруживме најчестите измами за да објасниме што се тие и како да ги идентификувате за да можете да го заштитите вашето богатство.

1. Биткоин измами

Измамите со биткоин се стари скоро колку биткоинот , првата криптовалута и онаа со највисока пазарна вредност. Од сите криптови, таа е онаа со најмногу препознатливи имиња и најшироко усвојување – дури и традиционалните финансиски фирми како што е Fidelity имаат биткоин како дел од нивните понуди ! Поради ова, биткоинот се чувствува „безбеден“ за многу нови инвеститори и често е влезна точка на крипто.

Една од најчестите измами за цел на вашиот биткоин е измама со фишинг. Хакерот често имитира услуга, компанија или поединец со легитимен звук во е-пошта или текстуална порака и се обидува да ги измами жртвите да ги откријат нивните приватни клучеви или да ги измами да го испратат својот биткоин во паричникот на измамникот.

Избегнувајте да бидете измамени со проверка на адресата на е-пошта на кој било испраќач и да бидете сигурни дека сајтовите на кои се поврзуваат се легитимни. Честопати, адресите за е-пошта за фишинг малку погрешно пишуваат на вистинска локација – т.е. Gogle.com наместо Google.com – или ве испраќаат на локација што содржи слични грешки, како што е coinbase.co наместо coinbase.com. Добра навика за да се спречи одење на малициозни веб-локации е да ги обележите сите легитимни страници што ги користите за крипто и да ги користите само тие обележувачи за да ги посетите тие страници.

2. NFT измами

Многу луѓе кои се нови во крипто го наоѓаат својот пат до вселената преку незаменливи токени ( NFT ), без разлика дали преку колекционерски сајтови како NBA Top Shot , купување шарен аватар за социјалните медиуми или преку NFT кој исто така служи како билет за настан. Понекогаш наречени „дигитални колекционерски предмети“ од големите брендови, вклучувајќи ги Старбакс и Инстаграм, има многу измамници кои ги таргетираат и почетниците и старите професионалци во просторот.

Една измама единствена за просторот NFT вклучува фалсификати и фалсификати. Кога проектот NFT, на пример Bored Ape Yacht Club, ќе почне да расте во вредност, измамниците ќе ги таргетираат луѓето кои сакаат да „мајмунираат“ преку создавање колекции со копирање, понекогаш крадење на оригиналната уметност и клонирање цели проекти за да го имитираат вистинското, вредно. Додека повремено некој проект со сини чипови NFT е наведен ( обично погрешно ) за багателна цена, ако видите NFT од проект за продажба по далеку пониски цени на пазарот (што можете лесно да го проверите на страница како NFTpricefloor.com ) , шансите се дека е лажен.

Пазарот NFT OpenSea потврдува дека уметничкото дело или колекција е оригинално со сина ознака за проверка на страницата со оглас. Можете исто така да ја проверите претходната сопственост и продажбата на NFT. Тоа е убавината на блокчејнот – ако се чини дека NFT се појавил од воздух долго по оригиналната кованица, тоа е многу сомнително бидејќи сите минати трансакции се евидентираат. Кога се сомневате, можете да ја побарате сметката на Твитер на оригиналниот изведувач и да му испратите порака да прашате дали е легална.

3. Измамите на социјалните мрежи

Многу крипто измами потекнуваат од социјалните медиуми, особено на Твитер и Инстаграм. Според извештајот на Федералната трговска комисија на САД од јуни 2022 година , „Речиси половина од луѓето кои пријавиле дека изгубиле крипто поради измама од 2021 година, рекле дека тоа започнало со реклама, објава или порака на платформа за социјални медиуми“.

Од измами со подароци до лажни „проверени“ или сино проверени сметки, социјалните мрежи се преполни со измами. Откако Илон Маск го купи Твитер, повеќе не можете едноставно да погледнете во синиот чек по името и да бидете сигурни дека тоа е проверена сметка бидејќи секој претплатник на Twitter Blue може да плати за таа ознака за само 8 долари. Пред да верувате на кој било совет или идеја од она што се чини дека е проверена сметка, погледнете ги другите нивни објави, колку долго се активни и колку следбеници имаат. Сосема нова сметка со малку следбеници, која се чини дека е само шилинг крипто проекти, веројатно нема да биде доверлива.

Една измама единствена за социјалните медиуми доаѓа од YouTube, каде што луѓето поставуваат лажни преноси во живо за да ги извлечат гледачите од нивните крипто. Измамникот создава пренос во живо на YouTube со легитимен изглед, често користејќи украдени содржини за да го зајакне својот авторитет и објавува линкови до подароци или друга навидум примамлива содржина. Овие врски може да бидат злонамерни обиди за фишинг или едноставно да ве упатат да го испратите вашето крипто за „експертот“ да инвестира. Проверете ја историјата на каналот, вклучително и кога започнал и другите видеа што ги објавиле, за да не бидете измамени. Нов канал без видеа? Стој подалеку.

4. Понзи шеми

Многу критичари се нарекуваат самиот крипто „ Понзи шема “. На пример, извршниот директор на JPMorgan Chase, Џејми Димон, ги нарече крипто токените „ децентрализирани шеми на Понзи “ во 2022 година. Дефиницијата за вистинска Понзи шема, сепак, е финансиска измама која ветува извонредни приноси и не го прави тоа со всушност инвестирање на парите добива, но наместо тоа со дистрибуција на исплати на раните инвеститори со средства од поновите инвеститори.

Crypto е огромна цел за шемите Ponzi, кои често се потпираат на „експерт“ кој има супериорно познавање на сложена и нова технологија. Експертите ветуваат дека ќе ја завршат напорната работа со вашите пари и ќе ја отстранат главоболката што треба да научите како функционира нешто како децентрализирано финансии ( DeFi ). Еден од најголемите предупредувачки знаци на Понзи шемата е „гарантираните“ приноси на двоцифрени проценти, ветување што ниедна легитимна инвестиција не може да го исполни. Сите инвестиции носат елемент на ризик и крипто е понестабилно од традиционалните финансиски инструменти. Ако некој ви ветува огромни гарантирани приноси, единственото нешто што можете да го гарантирате за тоа е дека е измама.

5. Rug Pulls

Rug Pulls е вид на измама за излез на која DeFi и NFT се особено подложни Комбинирајте го фактот дека DeFi ги отстранува посредниците вклучени во финансиските трансакции со релативната леснотија на создавање нов токен и изградивте средина подготвена за експлоатација на измамниците. Измамниците можат лесно да создадат крипто токен и да го наведат на децентрализирана размена ( DEX ) без да поминат низ каква било ревизија на код или друг вид проверка на позадината. Од јануари до декември во 2022 година, беа создадени над 117.000 токени за измама, кои украдоа милијарди долари од доверливите инвеститори.

Ново наведените валути често се зголемуваат во цената, а желните инвеститори може да користат филтри како „неодамна додадени“ или „најдобри добитници“ за да филтрираат нови, жешки монети без да истражуваат за проектите. Штом основачите на лажниот крипто-проект ќе почувствуваат дека цената го достигнала врвот, тие ќе се повлечат со парите на инвеститорите, оставајќи им на сопствениците безвредна паричка.

Во просторот NFT, измамниците ќе создадат цели збирки што копираат или соборуваат добро позната колекција за да ги привлечат подложните купувачи. Mutant Ape Planet, лажна игра на легитимната колекција Mutant Ape Yacht Club NFT, ги измами купувачите од речиси 3 милиони долари , ветувајќи им награди, пристап и други поволности пред да се повлечат со сите нивни пари.

Најдобар начин да го спречите ова е да го направите вашето истражување. Следете ги чекорите за темелно проценување на кој било нов проект за криптовалути или NFT, особено читајќи ја белата книга и разгледувајќи кои се основачите. Нема бела хартија или претходен рекорд? Огромен предупредувачки знак.

6. Крипто романтични измами

Измамата која не започна со крипто, но се појави како што растеше просторот е долга измама позната како романтична измама , која заработи 185 милиони долари од жртвите , соопшти FTC во јуни 2022 година. Измамникот поставува лажни профили на страници за запознавање и/или сајтови за социјални медиуми за да примамат цели. Тие може „случајно“ да ви испратат ДМ на WhatsApp или други платформи за пораки, а потоа да се вклучат во разговор. Откако ознаката ќе ја запознае жртвата, измамникот ќе го претвори разговорот кон биткоин или други криптовалути и ќе го убеди лицето да инвестира малку пари во токенот.

Често софистицираниот измамник создава лажни – но со убедлив изглед – веб-страници како дел од измама за касапување свињи , гоење на „свињата“ со мали наслаги и преправајќи се дека жртвата добива огромни приходи додека лицето не се убеди и направи голем депозит. . Во тој момент, измамникот ги прекинува врските и се оправдува со парите по неколку недели, па дури и месеци, навлекување на целта.

Треба да бидете сомнителни за секое барање од некој што не сте го сретнале во реалниот живот, но голем, вообичаен знак за предупредување дека вашата сајбер-душичка не е во тоа поради љубовта е дека одбиваат да се сретнат лице в лице или преку Зум или друго. апликација за видео конференции.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.