Англиската Премиер Лига Пред Партнерство со Sorare

Англиската фудбалска лига размислува за партнерство со крипто платформа за да ги прошири своите NFT понуди

Англиската Премиер лига се поврза со компанијата за дигитални картички за тргување Sorare за да ги прошири своите незаменливи токени (NFT).

Договорот помеѓу англиската фудбалска лига и натпреварувачката фантастична игра базирана на NFT им овозможува на купувачите на NFT да градат свои тимови и да се натпреваруваат во фантастична верзија на натпреварот, рече Сораре во блог пост во понеделникот. Договорот трае четири години и е вреден вкупно 120 милиони британски фунти (150 милиони долари), објави CityAM .

Премиер лигата се придружува на повеќе од 280 глобални фудбалски лиги и сите 30 бејзбол тимови од Големата лига на платформата со седиште во Париз.

Минатиот октомври, Скај њуз објави дека Премиер лигата планира да разговара со своите 20 клубови за да разговара за повеќегодишен договор со Сораре. Извори изјавија дека лигата претходно била на работ на потпишување договор со компанија за софтвер за блокчејн ConsenSys.

Извештаите за прв пат се појавија во 2021 година дека Премиер лигата презема „бавен и внимателен“ пристап кон партнерството со крипто платформа за да понуди нови патишта за ангажирање на навивачите.

Скај њуз, исто така, објави дека се разговарало за посебен договор помеѓу Премиер лигата и креаторот на НБА Топ Шотс , Дапер Лабс.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.