Белата куќа и Американските Сенатори Повикуваат на Правилен Надзор на Крипто Валутите

Соодветна регулација на криптовалутите по колапсот на крипто берзата FTX

Белата куќа и членовите на Комитетот за банкарство на Сенатот на САД повикаа на соодветна регулација на криптовалутите по колапсот на крипто берзата FTX. „Без соодветен надзор на криптовалутите, тие ризикуваат да им наштетат на секојдневните Американци, а тоа е нешто што јасно го следиме и го гледаме како важно прашање“, рече портпаролката на Белата куќа, Karine Jean-Pierre.

По падот на берзата за криптовалути FTX, Белата куќа и неколку американски законодавци повикаа на построга крипто-регулација.

Прес секретарот на Белата куќа, Karine Jean-Pierre, на брифингот со новинарите во четвртокот како одговор на кризата во FTX рече:

Администрацијата постојано тврди дека без соодветен надзор над крипто валутите, тие ризикуваат да им наштетат на секојдневните Американци, и ова е нешто што јасно го следиме и го гледаме како важно прашање.

Таа додаде: „Најновите вести дополнително ги нагласуваат овие грижи и нагласуваат зошто е навистина потребно внимателно регулирање на криптовалутите. Белата куќа, заедно со релевантните агенции, повторно внимателно ќе ја следи ситуацијата додека се развива“.

Демократите за банкарство во Сенатот ги повикуваат регулаторите „да разгледаат што доведе до колапс на FTX“

Твитер профилот за Демократите за банкарство во Сенатот твитна во четвртокот:

Постојаните превирања на пазарот на криптовалути се причината зошто мора внимателно да размислиме како да ги регулираме криптовалутите и нивната улога во нашата економија. Од клучно значење е нашите финансиски чувари да разгледаат што доведе до колапс на FTX за да можеме целосно да ги разбереме недоличното однесување и злоупотребите што се случија.

Американскиот сенатор Sherrod Brown (D-OH), претседател на Комитетот за банкарство на Сенатот, исто така објави изјава во четвртокот во врска со кризата околу FTX.

„Неодамнешниот колапс на FTX е гласно предупредувачки аларм дека криптовалутите може да пропаднат, и исто како што видовме со дериватите што доведоа до финансиска криза, овие неуспеси можат да имаат брановиден ефект врз потрошувачите и другите делови од нашите финансиски систем“, рече сенаторот. „Ќе продолжам да работам со нив за да ги повикам на одговорност лошите актери на крипто-пазарите. Посветен сум на изнаоѓање на најдобриот пат за заштита на потрошувачите и стабилноста на американските пазари и банкарскиот систем“.

CoinLedger is the leading cryptocurrency tax software on the market. Simply connect your exchanges and wallets and let CoinLedger calculate your taxes in minutes. Import generated forms into your preferred tax filing software such as TurboTax or TaxAct or send it to your tax professional.

Learn more about the CoinLedger

Друг член на Комитетот за банкарство на Сенатот, сенаторката Elizabeth Warren (D-MA), во средата рече дека на крипто му треба „поагресивно спроведување“, додавајќи дека таа ќе „продолжи да ја притиска“ Комисијата за хартии од вредност (КХВ) да „ се спроведе законот за заштита на потрошувачите и финансиската стабилност“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.