Bitcoin и Ethereum со Пораст над 20% во Изминатата Недела Бидејќи Пазарот на Крипто бара 1 T $

Крипто-индустријата ја започна годината со голем удар бидејќи вкупната вредност на пазарот надмина 1 трилион долари за прв пат од ноември минатата година

Со оглед на тоа што Bitcoin и Ethereum пораснаа за над 20% изминатава недела, кумулативната вредност на сите дигитални средства повторно го врати клучното ниво од 1 трилион долари .

Ова е првпат поширокиот пазар на крипто да биде ценет толку високо од почетокот на ноември кога ненадејниот колапс на FTX ги зголеми цените.

На врвот од 1,15 трилиони долари во неделата навечер, вкупната пазарна капитализација моментално се проценува на 1,01 долари, според податоците од CoinGecko .

Клучниот двигател зад најновиот нагорен тренд е првенствено цената на Биткоинот (BTC) која достигна двомесечен максимум од 21.446 долари доцна во неделата навечер, пред да се повлече на 20.873 долари со време на пресек.

Најголемата криптовалута по пазарна капитализација забележа скромно зголемување од 0,5% во изминатите 24 часа и голем пораст од 22,3% во текот на неделата.

Ethereum, втората по големина криптовалута по пазарна вредност, следеше слична шема, објавувајќи зголемување од 20,7% во текот на неделата. Во моментов се менува со 1.548 долари, по CoinGecko .

Додека неколку други големи криптовалути исто така се фалат со двоцифрена неделна добивка, вклучително и Лавина (+38,9%), БЛИЗУ (+34,4%), Aave (+33,3%) и Polkadot (+21,8%), еден од најголемите победници досега беше Солана (СОЛ), која забележа драматичен пораст од над 64% во текот на целиот распон.

Со пазарна капа од над 400 милијарди долари, Биткоин моментално доминира со речиси 40% удел на целиот пазар, по што следи Ethereum (ETH) со 18,3%.

Тешкотијата за копање на биткоин достигнува ново високо ниво

Цената на БТК почна да се искачува минатата недела во пресрет на објавувањето на декемврискиот извештај за потрошувачките цени на Федералните резерви , кој во голема мера ги исполни очекувањата на пазарот и покажа дека инфлацијата во американската економија покажува знаци на ладење.

Најновата акција за цените, исто така, доаѓа во време кога тешкотијата во копањето на Биткоин – мерка за тоа колку е тешко да се реши криптографската загатка за да се создаде блок на мрежата – се зголеми за повеќе од 10% до ново највисоко ниво на сите времиња од 37,59 Т од 34,09 T во неделата, според податоците од CoinWarz .

За да го пронајдат победничкиот хаш – функција што ги задоволува шифрираните барања потребни за решавање за пресметување на блокчејн – копачите се тркаат едни против други, при што победникот го потврдува најновиот блок и добива награда. Денешните нивоа на тежина, исто така, значат дека шансите да се најде победничката вредност за еден хаш е еден спрема 37,59 трилиони.

Тешкотијата се прилагодува на секои две недели, а следното прилагодување се проценува на 28 јануари.

Зголемувањето на тежината во голема мера е показател за силна и растечка мрежа, што укажува на враќање на целокупната доверба на пазарот, сепак, сè уште има цена за копачите кои треба да потрошат повеќе ресурси за да генерираат иста количина на монети како порано.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *