Биткоинот Изгледа Стабилно – Зеленета Боја се Враќа

2021 ва се враќа полека но сигурно

Некаде во доцните часови (источна временска зона) на 25 јули 2021 година, беше почеток на магичното трчање за биткоин, назначено со скок од 5% доцна вечерта (забележано со жолтата стрелка на табелата подолу). Биткоинот во тоа време беше во опсег од 30.000 долари, но до ноември достигна највисоко ниво на сите времиња од околу 68.000 долари.

Тој златен период (во основа античка историја на биткоинот во овој момент) ни даде подтик за размислување минатата недела. Биткоинот започна да расте во 13 часот по источно време на 25 октомври, пред само 6 дена со цена од 19.808,06 долари, достигна 20.176 долари во текот на еден час и беше на 20.126,20 долари во 14 часот по ET. Ниското ниво во тој час беше, исто така, 19.808,06 долари – час само после првото покачување.

Овој потег не беше толку голем како оној од јули 2021 година, но сепак ги подигна веѓите (умните читатели ќе видат уште една таква свеќа утрото на 26 октомври). Исто така, не имплицираме дека минатите перформанси се индикативни за идните резултати, па карактеризирањето на овој еден час движење на цените како почеток на уште едно трчање до највисоките времиња би било прерано (иако историјата има тенденција да се римува).

Но, ајде да се соочиме со тоа, пазарот на биткоин беше прилично досаден и минатата недела беше навистина очајна. Не само поради поместувањето нагоре, туку и поради тоа што се случи и покрај минатонеделните лоши перформанси на големите технолошки акции.

Се сеќавате на инфлацијата?

Ајде прво да започнеме со добрата недела на биткоинот.

Цената на биткоинот може да порасне поради повеќе причини, но еве две клучни работи што се случија минатата среда. Банката на Канада ги изненади финансиските пазари со зголемување на каматните стапки за само 50 базични поени наместо 75 базични поени . И американското биро за попис, исто така, објави пад од 10,9% во продажбата на нови станови во септември приближно во исто време.

И двете се хранат со истата идеја, а тоа е, централните банки може да го забават зголемувањето на стапката бидејќи економијата се лади доволно за да ја смири инфлацијата. Креаторите на политиките во Канада покренаа иницијатива за помалку од очекуваното. Во меѓувреме, инфлацијата во САД беше поттикната, делумно, од жешкиот пазар на станови. Можеби тој пад на продажбата на домови ќе почне да ја придвижува американската централна банка кон забавување на сопствените зголемувања на стапката? Ќе дознаеме што има на ум ФЕД за време на состанокот на Федералниот комитет за отворен пазар оваа недела .

Во меѓувреме, на берзата…

Додека биткоинот и криптото растеа, поголемиот дел од Биг Техника имаше лоша недела. Минатата недела Alphabet (GOOGL), Amazon (AMZN), Apple (AAPL), Meta Platforms (META) и Microsoft (MFST) објавија квартални приходи. Секоја од овие компании, освен Apple, директно имаше лош финансиски период .

Помеѓу 24 октомври и 28 октомври: GOOGLЕ падна за 6,2%, Amazon падна за 13,3%, Apple доби 4,5%, Meta падна 23,5%, а Microsoft загуби 4,8%.

Во меѓувреме, биткоинот доби 6,8%.

Значи, ако вие, како и ние, верувате дека биткоинот има потенцијал како ново макро средство со одредено ниво на неповрзаност со традиционалните макро средства, ке можеме да видиме како биткоинот ја прекинува својата широко напишана корелација со технолошките акции најмалку една недела. Се разбира, една недела не значи дека корелацијата ја нема, но става вдлабнатина и во статистичката реалност и во наративот.

Прво, акциите со слаби перформанси страдаа од лоша заработувачка недела. Мета го десеткуваше својот бесплатен готовински тек бркајќи го метаверзумот, приходите од Google онлајн рекламирање на Alphabet беа слаби, Мајкрософт е намален иако ги надмина очекувањата за приходите и заработката од највисоките нивоа бидејќи приходите од облак беа пропуштени, а насоките беа слаби, а Амазон беше краток минатиот квартал и исто така сподели дека празничната сезона нема да биде толку ударна како што се очекуваше.

Биткоинот и (повеќето) крипто немаат најави за заработка, што овде игра во своја полза. Ноел Ачесон , која го пишува блогот Crypto Is Macro Now (и порано го пишуваше овој билтен), даде доста добра изјава…

„Важна карактеристика на БТК и [етерот] е тоа што ниту еден не е „оптоварен“ со ризикот од разочарување на сопствениците со помала од очекуваната заработка по токен“.

Точно. Можеби има нешто да се каже за почесто известување за заработка од јавните претпријатија во име на измазнување на агресивните движења на цените. Да се ​​испумпуваат податоците за заработката на секои 10 минути? 

CoinLedger is the leading cryptocurrency tax software on the market. Simply connect your exchanges and wallets and let CoinLedger calculate your taxes in minutes. Import generated forms into your preferred tax filing software such as TurboTax or TaxAct or send it to your tax professional.

Learn more about the CoinLedger

Второ, интересно е да се видат акциите, особено Мета и Амазон, како тргуваат со криптовалутите од кои претседателот на Комисијата за хартии од вредност Гери Генслер е хиперфокусиран на заштита на потрошувачите. Знаете, оние што одат на нула додека трепнеш ? Интересно не е вистинскиот збор. Загрижувачко е.

Она што е интересно за распаѓањето на овие акции е дека биткоинот изгледа стабилно во споредба со изминатиот период. Тоа е исто така точно ако одзумирате малку повеќе и го погледнете изминатиот месец: Meta падна за 23,5%, Amazon падна за 13,3%, а биткоинот порасна за 6,8%.

Беше лудо да се напише таа реченица, па еве ја повторно поинаку:

Биткоинот изгледа стабилен во споредба со корпоративните суперѕвезди Мета и Амазон.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.