БИТКОИНОТ ПАДНА ПОД 19.000 ПОРАДИ НЕРВОЗАТА НА ПАЗАРОТ

Криптовалутите паднаа на ново ниско ниво во понеделникот поради регулаторните грижи и бидејќи инвеститорите на глобално ниво се претпазливи со ризичните средства, додека каматните стапки се зголемуваат ширум светот.

Биткоинот, најголемата криптовалута по пазарна вредност, падна за околу 5% до тримесечен минимум од 18.387 долари. Етерот, втората по големина криптовалута, падна за 3% на најниско ниво во последните два месеци од 1.285 долари и падна за повеќе од 10% во последните 24 часа. Повеќето други помали токени беа подлабоко во црвено.

Блокчејнот Ethereum, кој го поткрепува етер токенот, имаше голема надградба во текот на викендот наречена Merge што го менува начинот на обработка на трансакциите и ја намалува употребата на енергија.

Вредноста на токенот падна поради некои шпекулации дека забелешките минатата недела од претседателот на Комисијата за хартии од вредност на САД, Гери Генслер, имплицираа дека новата структура би можела да привлече дополнителна регулатива. Тргувањето околу надградбата, исто така, беше одмотано. „Тоа е шпекулација за тоа што може или не се случи“, рече Метју Диб, главен извршен директор на сингапурската крипто платформа Stack Funds, за регулаторната перспектива.

„Многу возбуда излезе од пазарите по Спојувањето“, рече тој. „Тоа беше навистина тип на настан кој се продава на вести“, додаде тој, со оглед на нервозната глобална позадина и рече дека етер може да тестира 950 долари во наредните месеци. „Гледајќи го пејзажот во моментов, и фундаментално и технички, тој не изгледа одлично“.

Превземено од ПАРИ

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.