Биткоинот Повторно Расте Откако Падна под 16 Илјади Долари

Crypto Exchange BitMEX објавува доказ за резерви

Во средата, Binance, Gate.io, KuCoin и Huobi беа меѓу берзите кои рекоа дека ќе ги објават сертификатите за резерви на дрво Merkle. Нивните најави дојдоа во време на растечката криза во која е вклучена и FTX.

Тажната среда за криптовалутите се чинеше дека станува потажна за само минута пред биткоинот и голем број водечки алткоини по пазарна капитализација да одржат мал митинг.

Како што се отвораа азиските пазари, БТК се тргуваше за околу 16.200 долари, што е пад од речиси 11% во текот на претходните 24 часа, но значително подобрување во однос на претходниот ден кога се чинеше дека се движи кон 15.000 долари. Падот го продолжи надолниот тренд на биткоинот оваа недела по брзото разоткривање на гигантот за размена на крипто FTX, кој претрпе криза со ликвидност и потоа беше загрозен од потенцијалниот спасувач Binance.

Етер следеше слична шема, падна под 1.100 долари за прв пат од средината на летото пред да врати мал дел од изгубената вредност. Вториот најголем крипто по пазарна вредност неодамна се менуваше со околу 1.140 долари, што е попуст за повеќе од 12% од вторникот, истото време. ЕТХ лебдеше над 1.500 долари во последните две недели.

Другите големи криптовалути продолжија да паѓаат дури за трет последователен ден, бидејќи инвеститорите се загрижени за секој развој во индустријата која веќе е потресена од катастрофи кои ги вклучуваат крипто гигантите Terraform Labs, Three Arrows Capital и Celsius Network.

ФТТ токенот на FTX неодамна падна за речиси 55% на ден откако падна за околу 80% и се тргуваше за само 2,34 долари. Токенот SOL на платформата Солана неодамна падна за речиси 40% за да продолжи со надолниот моментум во последните денови. Минатата недела, CoinDesk објави копија од билансот на сестринската компанија FTX Аламеда каде покажува дека фирмата има 292 милиони долари „отклучен SOL“, 863 милиони долари „заклучен SOL“ и 41 милиони долари „SOL колатерал“. Дури и BNB токенот на Binance падна за околу 15% откако ги надмина повеќето други крипто во вторникот.

Индексот на пазарот на CoinDesk , индекс на широка основа дизајниран да ги измери перформансите според пазарната капитализација на пазарот на дигитални средства, кој исто така беше намален за 3%.

Еден ден по среднорочните избори во САД, акциите го забележаа својата прва црвена боја во неделата, при што технолошките Nasdaq и S&P 500 паднаа за 2,4% и 2%, соодветно. Dow Jones Industrial Average (DJIA) беше намален за 1,9%. Златото иако безбедно, сепак малку се спушти.

Во е-пошта, Едвард Моја, висок пазарен аналитичар за производителот на девизен пазар Оанда, напиша дека дебаклот на FTX и неговиот многу восхитен извршен директор, Сем Бенкмен-Фрид, ја потресе индустријата често критикувана поради недостатокот на заштитни огради.

„ Сем Бенкмен-Фрид требаше да биде отпорен на куршуми“, напиша Моја. „SBF беше „Белиот витез“ на крипто и имплозијата на FTX значи дека никој не е безбеден. Периодот на стабилизација на крипто заврши и сега чекаме да видиме дали ќе се појават други ризици“.

Моја додаде: „Криптоните се под интензивен притисок бидејќи ризиците од зараза остануваат зголемени од ликвидносната криза на FTX. Никој не сака да допре нешто што има врски со FTX и тоа е вознемирувачка вест“.

Crypto Exchange BitMEX објавува доказ за резерви пред огласот BMEX денес

Крипто берзата BitMEX беше меѓу првите играчи кои објавија ажурирани резерви за доказ за нивните крипто поседувања бидејќи стравот ги зафати пазарите поради кризата со ликвидност на FTX.

Разменувачите на крипто сега се обидуваат јавно да ги објават своите резерви на фондови. Само во средата, девет централи – Binance, Gate.io , KuCoin, Poloniex, Bitget, Huobi, OKX, Deribit и Bybit – одделно издадоа изјави дека ќе ги објават своите сертификати за резерви на дрво Merkle за да ја зголемат транспарентноста.

Објавувањето на доказите може да потрае еден месец, но директорот на OKX за финансиски пазари, Леникс Лаи, во порака во Телеграма изјави за CoinDesk дека независна, трета страна ја спроведува анализата, која е одговорна за должината на времето.

Додека повеќето размени рекоа дека ќе користат обработка на дрвото Merkle за објавување резултати, BitMEX се одлучи за поедноставен начин: „Се што BitMEX направи овде е да објави основна листа на резерви. Списокот го содржи целиот Биткоин што го имаме под наше притвор во име на нашите клиенти, толку е едноставно“, се вели во објавата на берзата во средата. (Списокот на чуварните средства на BitMEX е достапен овде .)

Списокот ги содржи скриптите за извршување за секоја корисничка трансакција под притвор, кои пак вклучуваат BitMEX јавни клучеви. „Ова, според тоа, докажува дека компанијата може да пристапи до сите средства, под претпоставка дека компанијата има пристап до приватните клучеви поврзани со јавните клучеви“, рече BitMEX.

Во еден момент на 8 ноември, BitMEX имаше резервно салдо на биткоин од 75.742,4 BTC наспроти обврските од 75.617,1 BTC, што значи дека поседува средства повеќе од она што им го должи на клиентите.

Доказот за резерви му претходеше на првичниот список на BMEX токени во петокот, мајчин токен на BitMEX. Размената првично го објави токенот во 2021 година, како што објави CoinDesk , пред да го исфрли BMEX на корисниците врз основа на нивната активност. Токените требаше да бидат понудени за тргување во јули, но тие планови беа отфрлени поради лошата „пазарна состојба“.

CoinLedger is the leading cryptocurrency tax software on the market. Simply connect your exchanges and wallets and let CoinLedger calculate your taxes in minutes. Import generated forms into your preferred tax filing software such as TurboTax or TaxAct or send it to your tax professional.

Learn more about the CoinLedger

За некои набљудувачи на крипто-пазарот, одлуката на BitMEX, која историски се фокусираше на тргување со деривати, беше средство за размената да остане релевантна.

„BitMEX „degens“ и „trollbox“ беа потпори на светот на крипто тргувањето на Дивиот Запад пред да започнат поновите размени и добија важност по 2017 година“, рече Тим Берсин, основач на крипто проектот Grexie, во разговор на Телеграм.

„Издавањето токени на BitMEX е начинот на кој размената останува релевантна меѓу новите крипто-трговци расипани по избор од ривалските централи кои нудат токени за размена со акумулација на камата и попусти врз основа на токени кои се чуваат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *