Блокчеј Универзитети – Технолошки универзитет Nanyang 

Рангирана на 11-то место, NTU им нуди на претприемачите увид во стратегијата за блокчејн

Технолошкиот универзитет Nanyang , Сингапур (NTU), е особено импресивен во блокчејн образованието што им го нуди на претприемачите, алумни, по широката јавност и студентите на постдипломски студии.

Магистерската програма на NTU за финансиска технологија конкретно ја нагласува блокчејн технологијата како област на покривање: „силен акцент е ставен на длабинското владеење на технологиите во финансиите, вклучувајќи… финансиска криптографија (на пр. блокчејн технологија). Наставната програма вклучува курсеви за блокчејн концепти, блокчејн инженерство и применета криптографија.

Универзитетот нуди голем број кратки едукативни курсеви за претприемачи кои веќе работат во индустријата. Еден таков курс што се одржа оваа година беше наречен „Прегрнете ја ерата на блокчејн“ и заврши со модулот насловен „Развијте своја стратегија за блокчејн“.

За време на пандемијата, деловното училиште на NTU продолжи да нуди блокчејн и крипто образование со онлајн вебинар за Зум за влијанието на СОВИД-19 на тие полиња. Беше отворена за студентите и јавноста и имаше говорници од крипто берзата Binance и глобалната консултантска компанија EY.

NTU има студентски клуб за блокчејн наречен „Blockchain at NTU“ од 2017 година. На својата веб-страница се погрижува да пренесе дека повеќе се фокусира на техничкото разбирање на блокчејн технологијата и нејзините апликации и импликации, наместо на шпекулации за криптовалути. Клубот всушност прави децентрализирани апликации, или dapps, достапни на интернет за пошироката јавност за образовни цели.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Сингапур се повеќе се отвора кон иновациите во блокчејн. Извештајот за блокчејн екосистемот на Сингапур – финансиран од глобални консултантски компании како PwC и технолошки гиганти како IBM и објавен минатата година – покажа дека многу деловни лидери во градот го сметаат за глобален лидер во усвојувањето блокчејн пред Хонг Конг, Јапонија или ОК

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.