Блокчејн Универзитети – Универзитет во Шангај Jiao Tong

Рангирана на 16-то место, SJTU има јасна цел за поставување на учениците на истакнати позиции во секторот блокчејн

Универзитетот во Шангај Џиао Тонг (SJTU) е стар повеќе од сто години и е основан со царски указ – но нема проблем да остане во чекор со најсовремената технологија на блокчејн.

Правниот факултет на Универзитетот „Когуан“ го шири образованието и дебатата околу блокчејнот најмалку од 2017 година, кога неговиот меѓународен студентски форум беше под наслов „Откривање на блокчејн технологијата“. Дури и тогаш, пред трката во 2019 година, настанот можеше да привлече партнер од глобалното сметководство PwC да зборува на оваа тема.

Еден од истражувачите професори на SJTU во областа на криптовалутите е Жен Лиу. Тој, исто така, работи како советник и криптограф за Abelian, проект кој вели дека развива „криптовалута отпорна на квантност, овозможена за приватност“.

Универзитетот работи со заеднички институт со Универзитетот во Мичиген, организирајќи годишна недела на претприемништво во која ќе учествуваат гости говорници од водечки академски институции низ Азија, САД и Европа. Во минатото вклучуваше презентации и дискусии за блокчејн и криптовалути.

SJTU ги испрати своите алумни на низа високи позиции во блокчејн сцената и во Кина и пошироко. Нејзините поранешни студенти го вклучуваат главниот комерцијален директор на SpaceChain, фирма која користи блокчејн технологија за да ги претвори сателитите кои орбитираат во повеќекориснички платформи; партнер во Global Blockchain Innovative Capital, инвестициска фирма и проект менаџер во размената на дигитални средства Binance.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Иако Кина ги забрани сите трансакции со криптовалути во септември 2021 година, тоа не го намалува усвојувањето на блокчејн технологијата пошироко во земјата за алтернативни функции. Државата всушност поддржа некои блокчејн фирми, помагајќи им да истражат случаи на употреба во области како медицината и енергијата. Самиот претседател Си Џинпинг, всушност, ја повика Кина да усвои технологии за дистрибуирана книга во октомври 2019 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.