Crypto.com Ненамерно Направи Транскација од 320,000 ETH на Gate.io – Грешката се Исправи Веднаш

Извршниот директор на Crypto.com го потврди враќањето на средствата и ги увери инвеститорите дека се имплементирани нови процеси и карактеристики за да се спречи повторно истата грешка

Падот на FTX ја истакна важноста на доказот за резерви во избегнувањето на ризиците и подобрувањето на довербата на инвеститорите, повикувајќи ги водечките крипто централи јавно да ги наведат адресите на нивните ладни и топли крипто паричници. При обидот да се потврди достапноста на средствата на Crypto.com, информациите за открија сомнителен трансфер на 320.000 етер ЕТH на адреса на паричник поврзана со Gate.io на 21 октомври 2022 година.


Членот на заедницата @jconorgrogan изрази загриженост за трансферот на 320.000 ETH од Crypto.com на Gate.io, имајќи предвид на неговата потврда дека 100% од криптовалутите во сопственост на корисникот се чуваат офлајн во ладилници во партнерство со давателот на хардверски паричник Леџер. Како што почнаа дискусиите, Крис Марсалек, извршниот директор на Crypto.com, откри дека средствата – што претставуваат 82% од ETH складирањето на Crypto.com во ладилникот – биле испратени случајно до Gate.io:

„Тоа требаше да биде преместување на нова адреса за складирање на ладилници, но беше испратено на адреса за надворешна размена од белата листа“.

Зборувајќи за Cointelegraph, портпаролот на Crypto.com појасни дека адресата на белата листа на Gate.io била во сопственост на Crypto.com. Без разлика, Марсалек потврди дека Gate.io ги вратил средствата во ладилникот на Crypto.com и ги увери инвеститорите дека се имплементирани нови процеси и функции за да се спречи повторување.

Додека податоците од синџирот потврдуваат дека Gate.io вратил 285.000 ETH назад на Crypto.com, Марсалек изјави дека сите средства се вратени. Понатамошната истрага покажа дека исчезнатите 35.000 ETH биле испратени на друга адреса, што допрва треба да биде потврдено од крипто берзата.

Не е прв пат Crypto.com да излезе на насловните страници за случаен трансфер. Уште во август 2022 година, беше откриено дека Crypto.com случајно испратил 10,5 милиони австралиски долари (во вредност од над 7 милиони американски долари) на инвеститорите од Мелбурн, што требаше да биде поврат на средства од 100 американски долари (67 американски долари). Инцидентот се случи во мај 2021 година, но не беше откриен до годишната ревизија во декември 2021 година.

CoinLedger is the leading cryptocurrency tax software on the market. Simply connect your exchanges and wallets and let CoinLedger calculate your taxes in minutes. Import generated forms into your preferred tax filing software such as TurboTax or TaxAct or send it to your tax professional.

Learn more about the CoinLedger

Марсалек вети дека ќе го објави ревидираниот доказ за резерви на Crypto.com на 14 ноември, нагласувајќи ја важноста на транспарентноста и безбедноста на корисниците.

Со оглед на тоа што повеќето крипто бизниси се подготвени да ги споделат своите докази за резерви, инвеститорите сега имаат можност да го потврдат постоењето на нивните средства, што на крајот ги спречува сопствениците на бизниси да ги злоупотребат средствата за ладилници.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.