Десет Илјади BTC Преместени во Анонимни Паричници

MT.Gox нападната од хакери – Префрлени 10К BTC

Криптопаричник поврзан со затворената фирма за трговија со криптовалути BTC-e префрли 10.000 биткоини (BTC) на неколку крипто централи, лични паричници и други бази. 

Како што пишуваат медиумите, адресите на паричникот поврзани со непостоечката крипто берза BTC-e го префрлиле BTC како што е споменато погоре, во вредност од околу 167 милиони долари, во два анонимни паричници, од нејзината најголема трансакција датира од август 2017 година. 

Од 23 ноември, 3.500 BTC беа преместени во неколку паричници, додека други 6.500 беа префрлени на една адреса. 

На 24 ноември, основачот на CryptoQuant, Ки СЈанг Џу, објави на Твитер информирајќи за случајот- 

„ Не е изненадување, тоа е од криминалци, како и повеќето стари биткоини. Тоа е паричникот за размена на BTC-e поврзан со хакирањето на Mt. Gox во 2014 година. Тие испратија 65 BTC на @hitbtc пред неколку часа, така што тоа не е аукција на владата или нешто слично.

Јанг рече дека пред некое време, 65 BTC биле префрлени на HitBTC, без никаква аукција или учество на владата. После тоа, тој ѝ кажа на крипто берзата да ја суспендира сметката поради лажни активности. 

Mt.Gox беше берза со седиште во Токио која работеше во периодот од 2010 до 2014 година. Во тоа време работеше со 70-80% од вкупните трансакции на БТК во светот. Името дојде во центарот на вниманието на јавноста откако акронимот „Magic: The Gathering Online Exchange“ почна да лебди наоколу.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

BTC-e, Mt.Gox и The FTX 

Компанијата стана доста популарна во крипто индустријата и мораше да привлече решителни хакери. Како резултат на тоа, се појавија многу проблеми дури и кога планината Гокс беше во функција. Според извештаите, BTC од 650.000 до 850.000 биле изгубени, кои им припаѓале на клиентите и на компанијата.\

Во 2017 година, Федералното биро за истраги (ФБИ) го принуди BTC-e да го затвори своето работење, обвинувајќи го за вмешаност во перење пари. Основачот наводниот оператор на размена Александар Виник, беше уапсен од властите во Грција во 2017 година од страна на Министерството за правда на САД за средствата стекнати во злогласниот хакирање на крипто берзата Mt. Gox. 

Според изворите, Виник има директна врска со хакирањето на Mt.Gox. Виник беше затворен 5 години во Франција во 2020 година, а потоа беше екстрадиран во САД истата година.

Фирмата за аналитика Chainalysis рече, во споредба со последниот пад на FTX, дека ова што се случи со Mt.Gox е многу полошo. Фирмата исто така нагласува дека крипто индустријата преживеала многу пати од падови многу полоши од колапсот на FTX.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.