Дилема Помеѓу Elon Musk и Sam Bankman-Fried

Sam Bankman-Fried „го тргна мојот BS детектор“

Кога SBF му пристапи на Musk за да инвестира во неговата понуда на Твитер, Musk го праша својот банкар Michael Grimes: „Дали Sam всушност има моќ од 3 милијарди долари?

По епскиот колапс на целата крипто империја на Sam Bankman-Fried оваа недела, дури и Elon Musk одвои еден момент од неговата крајно хаотична недела на чело на Twitter за да изјави дека никогаш не и верувал на SBF, која се повлече од функцијата извршен директор на FTX во петокот, кога компанија поднесе барање за поглавје 11 – стечај.

Bankman-Fried контактираше со Musk уште во март преку нивните посредници (во случајот на SBF, тоа беше William MacAskill од филантропската група на Фонд за иднината на FTX, која беше затворена во петокот ) за да го изрази својот интерес да инвестира во понудата на Musk за Twitter. Таа вест излезе во септември кога преку правна постапка протекоа СМС пораките на Musk.

Банкарот на Musk за договорот со Twitter, Michael Grimes од Morgan Stanley, му рекол на Musk во тоа време дека SBF нуди „најмалку 3 милијарди долари“ за да му помогне на Musk да го купи Twitter и сакал да зборува за потенцијалот за „интеграција на Blockchain на социјалните медиуми“.

Musk го праша Grimes : „Дали Sam всушност има моќ на прилив од 3 милијарди долари?

Во петокот вечерта, додека Крипто Твитер продолжи да има теренски ден со рециркулирање на неодамнешната историја во која е вклучена SBF, популарна сметка што споделува интерни е-пошта од технолошката индустрија повторно ја објави размената на Twitter . Musk одговори: „Точно. Тој го активира мојот детектор за BS, поради што не мислев дека има 3 милијарди долари“.

Grimes разговараше за понудата на Bankman-Fried до Musk, испраќајќи СМС пораки: „Тој е заинтересиран за тебе… Верувам дека ќе ти се допадне. Ултра генијална формула. Изграден FTX од нула по физиката на МИТ“.

Bankman-Fried беше заинтересиран да помогне во инженерството на Blockchain верзија на Twitter. Musk, и покрај тоа што беше застапник за крипто, го отфрли тој предлог, велејќи му на Grimes, всушност, „Твитер со блокчејн не е возможен“. Тој додаде дека ќе се сретне само со SBF „се додека не морам да имам макотрпна дебата за блокчејн“. 

Grimes му рекол на Musk дека дури и без блокчејн компонентата, Bankman-Fried сака да инвестира. 

Се разбира, во светлината на финансиските малверзации зад сцената на FTX – кој користеше средства од клиенти и сопствен FTT токен за да го поддржи хеџ-фондот на SBF Аламеда – сите се спремни да се дистанцираат од негативните збиднувања.

На 27 октомври Musk ја презеде контролата над Твитер.

CoinLedger is the leading cryptocurrency tax software on the market. Simply connect your exchanges and wallets and let CoinLedger calculate your taxes in minutes. Import generated forms into your preferred tax filing software such as TurboTax or TaxAct or send it to your tax professional.

Learn more about the CoinLedger

Следните две недели FTX стана во пламен откако Changpeng “CZ” Zhao, извршен директор на ривалската размена Binance, објави дека неговата компанија ќе го ликвидира својот имот на FTT токен на FTX . Тоа ја намали цената на FTT и поттикна 5 милијарди долари повлекувања на клиенти од FTX, кои немаа ликвидност за покривање.

Musk, дури и низ јавниот хаос со кризата со лажните сметки на Твитер оваа недела, сигурно имаше подобра недела од Bankman-Fried.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.