Државните Регулатори му Наплаќаат на Проектот NFT Казино

Slotie NFT незаконски понуди NFT-и кои им ветуваа на сопствениците акции од казиното

Регулаторите од Тексас, Њу Џерси, Кентаки и Алабама поднесоа итен прекин и откажување на Slotie. Наводно тие работат со игри на коцкање во преку 150 виртуелни казина. Метаверс казиното беше обвинето за продажба на НФТ со прекршување на законите за хартии од вредност од страна на регулаторите во четири држави.

Slotie NFT , виртуелен ентитет за коцкање со седиште во Тбилиси, Грузија, кој се продава како „најголема и најбрзо растечка мрежа на онлајн казино на блокчејнот“, беше предмет на итни наредби за прекин и откажување поднесени во четвртокот од државните регулатори за хартии од вредност од Тексас. , Њу Џерси, Кентаки и Алабама. Slotie, кој води игри со коцкање во преку 150 виртуелни казина, продава незаменливи токени (NFT) кои велат дека им даваат на сопствениците права на сопственост на тие казина и можност пасивно да учествуваат во профитот од коцкање на Slotie.

Државните регулатори открија дека NFT се нерегистрирани хартии од вредност

Реткоста на NFT, од кои Slotie издаде 10.000, ги издвојува. Се вели дека имателот на Slotie NFT има право на поголем дел од профитот на казиното колку е поневообичаена ставката. 

Тој е еден од многуте NFT проекти кои се достапни во моментов, а кои на сопствениците им обезбедуваат слични услуги и награди за споделување приходи. Државните регулатори утврдија дека NFT се хартии од вредност издадени без регистрација и во спротивност со државните закони. 

Во четирите држави кои доставија нарачки, тие му наложија на Slotie веднаш да престане да ги продава своите NFT. Доколку Slotie не ги исполни наредбите во рок од 30 дена, неговите оператори се соочуваат со ризик да се соочат со парични казни покрај две до десет години затвор и можно гонење.

Компанијата за коцкање, од друга страна, не ги призна јавно наводите, наместо тоа денеска на Твитер ги повтори своите наводни незаконски практики. Овој потег доаѓа во време кога тензиите околу односот на американските регулатори кон NFT се чини дека се на највисоко ниво на сите времиња. 

Иако неодамнешните случувања покажуваат дека ова наскоро може да се промени, регулаторите беа особено таинствени за нивниот интерес за регулирање на NFT како хартии од вредност до овој момент.

Компанијата за коцкање јавно не ги призна обвиненијата

Адвокатот кој е специјализиран за NFTs, Џереми Голдман, изјави за Decrypt дека има сосема логично проект NFT како Slotie да биде еден од првите што ќе го привлече гневот на регулаторот за хартии од вредност. Рече Голдман, ова е овошје со ниско виси.

Според дефиницијата за безбедност, Slotie NFTs се продаваат како на сопствениците да им обезбедуваат пасивен приход од приходите генерирани од Slotties и неговите партнери.

Според Голдман, фактот што случајот вклучува коцкање, кој е сектор на државното спроведување на законот кој е високо регулиран и внимателно следен, можеби влијаел на овие држави да го следат Слоти за прекршување на хартии од вредност.

Останува да се види како оваа акција на државно ниво против онлајн казино ќе влијае на поголемите дискусии во врска со федералната регулатива на блу-чиповите збирки NFT од повеќе милијарди долари.

Неидентификуван извор изјави за Bloomberg претходно овој месец дека Комисијата за хартии од вредност (SEC) испитува дали Yuga Labs, компанијата вредна 4 милијарди долари зад познатата NFT колекција Bored Ape Yacht Club, промовирала и продавала NFT со прекршување на законите за хартии од вредност.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.