ЕТЕРИУМОТ ГО ЗАГРОЗУВА БИТКОИНОТ – ТРКА ЗА НАЈДОБРА КРИПТОВАЛУТА

Етериумот никогаш не можеше да предпостави дека еден ден ке го предизвика својот најголем ривал, Биткоинот. Втората по големина криптовалута го презема пазарниот удел од биткоинот пред многу важната надградба на софтверот „Merge“ што би можело нагло да го намали користењето енергија на нејзиниот блокчејн Ethereum, доколку програмерите го отстранат во наредните денови.

Првото место на биткоинот, или неговиот висок удел во пазарната вредност на крипто-пазарот, ненадејно се намали за 39,1% од овој годишен врв од 47,5% во средината на месец јуни, статистика објавена од платформата за податоци CoinMarketCap. Додека Етериумот, се искачи за 20,5%. Се уште е далеку од надминување на биткоинот, но шансите да стене прв се навистина големи .

Што се однесува до цената, еден етер сега вреди 0,082 биткоин, блиску до највисоките нивоа во декември 2021 година. Да не заборавиме дека во Јуни, 2022 година вреднноста на еден Етериум беше 0,049 Биткоин. Според Џозеф Едвардс, шеф на финансиската стратегија во фирмата за управување со фондови Solrise Finance кој изјави дека “Луѓето сега го гледаат етерот како суштински безбедно средство бидејќи го видоа успехот на мрежата, тие мислат дека тоа не води никаде”.

Спојувањето, кое се очекува да се случи во четврток по неколку одложувања, може да доведе до поширока употреба на блокчејнот, потенцијално зголемувајќи ја цената на Етериумот – иако ништо не е сигурно на каприциозниот крипто пазар.

Етериумот го формира рбетот на она што се нарекува „Web3“ или визија за интернет каде што крипто валутите заземаат централно место, напојувајќи ги апликациите што вклучуваат крипто гранки како што се децентрализираните финансии и незаменливите токени. Звучи примамливо и интересно,но ова е само сон кој сè уште е неостварен.

Цените на Биткоинот и Етериумот речиси се преполовија годинава поради загриженоста за зголемените каматни стапки од централните банки. Сепак, се чини дека на инвеститорите им се допаѓа изгледот на Merge, при што етерот е зголемен за над 65% од крајот на јуни. Биткоинот едвај попушти во истиот период. „Ќе ја видиме привлечноста на (етерот) за некои инвеститори кои се загрижени за потрошувачката на енергија“, рече Даг Швенк, извршен директор на Digital Asset Research, иако тој предупреди дека етерот сè уште е далеку зад биткоинот.

BItcoin – КРАЛОТ Е УШТЕ СИЛЕН

Намалената доминација на биткоинот на тековниот спор пазар на криптовалутите е отстапување од претходните пазарни циклуси кога инвеститорите продаваа помали токени – „алткоини“ – во корист на поликвидниот и сигурен биткоин. Сепак, симнувањето од тронот на кралот не е лесен подвиг.

Биткоинот сè уште е убедливо најпознатата криптовалута. Мејнстрим инвеститорите кои ги натопиле прстите на крипто пазарот од 2020 година, имаат тенденција прво да се свртат кон биткоинот, како најликвидниот и најшироко тргуваниот токен.

Неговата пазарна вредност од 427 милијарди долари е сè уште повеќе од двојно повеќе од 210 милијарди долари на етерот, а учесниците на пазарот цврсто веруваат дека оригиналната дигитална монета останува златен стандард во крипто поради неговата ограничена понуда.

Некои играчи на пазарот велат дека контролата на биткоинот врз крипто круната е сè уште силна, дури и ако мора да прифати други претенденти. На пример, Хуго Ксавиер, извршен директор на K2 Trading Partners, вели дека неговата доминација би можела да се подобри до опсегот од 50%-60% ако крипто-пазарот стане поактивен, но веројатно нема повторно да допре до 70%.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.