Француските Инвеститори го Тужеа Binance за Загуба од над 2,4 Милиони Евра

Binance France и Binance Holdings Limited се тужени поради наводни погрешни комерцијални практики и лажно прикривање

Binance France и нејзината матична компанија Binance Holdings Limited се тужени од 15 инвеститори во Франција поради наводни погрешни комерцијални практики и лажно прикривање, според извештаите на локалните медиуми.

Во жалбата поднесена на 14 декември, тужителите тврдеа дека Binance ги прекршил француските закони со рекламирање и дистрибуција на крипто услуги пред да добие регистрација од властите во земјата. Како што е соопштено од Cointelegraph, францускиот регулатор на финансискиот пазар, Autorité des marchés financiers, му додели на Binance лиценца како давател на дигитални средства во мај 2022 година. Лиценцата ѝ овозможи на крипто берзата да нуди услуги како што се чување на средства и трговија со крипто.

Жалбата, наводно, содржи слики од екранот што ја прикажуваат активноста на социјалните медиуми на Binance пред нејзината лиценца, вклучително и канал на Telegram наречен „Binance French“. Тужителите, исто така, тврдат дека изгубиле над 2,4 милиони евра по колапсот на TerraUSD (UST), додека Binance го рекламирал токенот како поддржан од американски долари.

Во блог пост, Binance France одговори на прашања во врска со случајот. Според него, компанијата не спроведувала никакви промотивни комуникации во Франција во текот на предметниот период и истакна дека „Телеграмските групи се глобални форуми на заедницата“, со што им овозможува на корисниците доброволно да креираат и да се приклучат на канали.

Binance исто така одговори на прашања во врска со рекламата на Terra stablecoin во земјата. Компанијата забележа дека нејзината комуникација го претставува учеството со Binance како „безбедно, а не основните токени“. Размената, исто така, забележа дека секогаш вклучува предупредувања за пазарен ризик за крипто производите и дополнително ги зајакнала своите описи.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Како што објави Cointelegraph, серија драматични настани во мај 2022 година резултираа со невиден пад на цената на LUNA токенот и неговата поврзана stablecoin TerraUSD (UST), кој беше дизајниран да одржува алгоритамски паритет со американскиот долар, но го загуби својот колче и падна под 0,30 долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.