Justin Beiber’s NFT со Загуба од 95%

Цената на NFT на Justin Beiber драстично падна

Justin Beiber купи Bored Ape Yacht Club #3001 од истакнатиот NFT пазар, OpenSea. Тој го купи во јануари оваа година за 500 ЕТХ за што плати околу 1.311.170 УСД со оглед на современата тргувачка цена на ЕТХ 2.622 УСД. 

Според податоците на OpenSea, BAYC NFT на канадскиот пејач падна на најниската цена од околу 57,5 ​​ETH. Во однос на УСД, дигиталното уметничко дело моментално чини околу 70.113,20 американски долари. 

Во однос на ETH, BAYC #3001 забележа пад од над 88%, додека изгуби околу 94,66% во однос на неговата цена во американски долари. 

Карактеристиките Одлучуваат за Вредноста

Justin Beiber го додаде BAYC NFT во неговата колекција NFT претходно оваа година. Тој објави за тоа преку Инстаграм на социјалната мрежа Мета. Сепак, многу луѓе ја критикуваа одлуката на поп-ѕвездата да купи обичен колекционерски предмет за дигитална уметност по врвна цена од 500 ETH. 

NFT или незаменливи токени се една од крипто иновациите, едноставно познати како дигитални колекционерски предмети курирани преку блокчејнот. Основната технологија на блокчејн технологијата ја обезбедува автентичноста и безбедноста на уметничките дела на nft . Тие ја следат основната економија за нејзината цена вреднување на побарувачката и реткоста.

Најскапите NFT ги имаат ретките карактеристики или тие самите се ретки дигитални уметнички дела. BAYC на Џастин Бејбер рече дека нема ништо конкретно и затоа е прескапа. 

NFT Колекција на познати личности

Освен BAYC #3001, NFT колекцијата на Justin Beiber има CLONE X – X TAKASHI MURAKAMI, колекција NFT од брат и сестра на Bored Ape—Mutant Ape Yacht Collection (MAYC), World of Women, Doodles и LIVES на колекциите LALISA. 

Bored Ape Yacht Club беше развиен од Yuga Labs и излезе на претпродажба во април 2021 година. Набргу по лансирањето, луѓето полудеа по NFT колекцијата и таа стана популарна преку ноќ. За кратко време, колекцијата BAYC NFT стана статусен симбол, на кој му се восхитуваа и купуваа многу познати личности – на крајот и на самата NFT му даде статус на славна личност. Од Madona до Snoop Dog, Jimmy Fallon до Neymar Jr, списокот на славни носители на BAYC е доста долг. 

CoinLedger is the leading cryptocurrency tax software on the market. Simply connect your exchanges and wallets and let CoinLedger calculate your taxes in minutes. Import generated forms into your preferred tax filing software such as TurboTax or TaxAct or send it to your tax professional.

Learn more about the CoinLedger

Лизгачките цени на NFT станаа само уште еден пример со оглед на крипто зимата во последно време. Покрај тоа, неодамнешниот колапс на FTX, исто така, одигра улога во спуштањето на подните цени на NFT „на подот“. 

Понатаму, неколку извештаи покажуваат дека бесот на NFT наскоро ќе заврши и следните години ќе бидат на Metaverse и Web 3. Се очекува овие токени да го најдат своето безбедно засолниште во дигиталниот свет. 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.