Како Безбедно да Купите Bitcoin

Највисокото финансиско средство за рентабилност во последната деценија

Bitcoin е првата и најпопуларна криптовалута во светот. Тaа е исто така најдоброто финансиско средство во светот, кое се зголеми од само неколку центи во 2010 година на над 60.000 долари и нешто повеќе од една деценија подоцна. Луѓето купуваат Bitcoin од различни причини. Се гледа како заштита од инфлација, складиште на вредност – како „дигитално злато“ – и средство за размена.

Ако сте нови во Bitcoin, ќе сакате да научите како функционира и кој се најдобрите места за купување Bitcoin. Постојат многу платформи кои се разликуваат во услугите што ги нудат, карактеристиките на тргување, таксите и методите на инвестирање.

Во овој водич, ве водиме чекор по чекор како да купите Bitcoin преку Интернет и да ги прегледате најдобрите размени за крипто.

Како да купите биткоин (BTC)

 1. Изберете размена на Bitcoin – препорачуваме eToro бидејќи е регулирано со FCA, ASIC и CySEC
 2. Направете сметка
 3. Внесете средства на вашата сметка
 4. Пребарајте „Биткоин“ во менито
 5. Кликнете на „Отворена трговија“ и изберете количество биткоин за купување

Каде безбедно да се купи Биткоин преку Интернет – Упатство за eToro

Барате посеопфатен преглед за тоа како да купите Bitcoin на Интернет? Ако е така, делот подолу ќе ви покаже што точно треба да направите за да го добиете биткоинот на најбезбеден и најисплатлив можен начин.

Чекор 1: Отворете сметка

Процесот од крај до крај на отворање сметка, депонирање средства и купување Биткоин обично може да се заврши за помалку од 10 минути на eToro . Тоа е затоа што платформата користи автоматизирана технологија за да ги потврди вашите лични податоци.

За да започнете да инвестирате во Bitcoin, посетете ја веб-страницата eToro и креирајте бесплатна сметка. Ќе видите поле како на сликата подолу и ќе треба да ги внесете вашето име и презиме, адреса на е-пошта, телефонски број и корисничко име и лозинка.     

На следната страница, потоа ќе ви бидат побарани дополнителни лични информации – како што се вашата земја на живеење, домашна адреса, датум на раѓање и национален даночен број. eToro потоа ќе испрати СМС на вашиот мобилен телефон. За да ја завршите регистрацијата, внесете го кодот што ви го испраќа eToro кога ќе биде побарано.

Чекор 2: Поставете ID

Како што е наведено погоре, eToro е регулирано од неколку реномирани тела. Како таков, ќе треба да го потврдите вашиот идентитет. Всушност, можете да го завршите овој чекор подоцна – но треба да го направите пред да можете:

 • Депонирајте повеќе од 2250 долари
 • Направете повлекување

Имајќи го ова на ум, најдобро е брзо да ги поставите потребните документи сега за да избегнете какво било одложување во иднина.

За ова е потребна копија од вашето:

 • Пасош, возачка дозвола или национална лична карта
 • Сметката за комунални услуги или извод од банкарска сметка издадена во последните 3 месеци

Во повеќето случаи, eToro веднаш ќе ги автентицира вашите документи и последователно ќе ги отстрани сите ограничувања на сметката.

Чекор 3: Направете депозит

eToro не нуди директни купувања на Bitcoin – што значи дека прво ќе треба да депонирате некои средства. Освен банкарски трансфер, сите начини на депозит се кредитираат на вашата сметка веднаш.

Можете да изберете од:

 • Дебитна/кредитна картичка (Visa, MasterCard, Maestro)
 • Paypal
 • Скрил
 • Нетлер
 • Локален банкарски трансфер (специфична за земја)
 • Меѓународна банкарска жица

Во однос на таксите, eToro наплатува само 0,5% од депозитите – без оглед на начинот на плаќање. Ова е многу поевтино од некои од неговите главни конкуренти, а таквите како Coinbase наплатуваат 3,99% за да купат Bitcoin со дебитна картичка.

Понатаму, ако сте жител на САД и депонирате средства со начин на плаќање поддржан од УСД, воопшто нема провизија за трансакција. Во однос на минималниот депозит, ова изнесува 10 долари за жителите на САД и ОК и 50 долари за повеќето други земји.

Чекор 4: Пребарајте Bitcoin

Во оваа фаза од нашиот чекор-по-чекор водич, сега треба да имате сметка на eToro што е финансирана. Сега е време да се купи Биткоин. Најлесен начин да го направите ова е да внесете „BTC“ во полето за пребарување на врвот на страницата.

Потоа, ќе треба да кликнете на копчето „Трговија“ за да отворите поле за нарачка.

Чекор 5: Купете Биткоин

Сега можете да купите Биткоин со внесување на големината на вашиот удел во полето „Износ“ (минимум 25 долари).

Каде да се купи Bitcoin

Пазарот на Биткоин доста созреа. Поради неговата популарност, сега има неколку опции каде што можете да купите Биткоин. Ова е во остар контраст со она што беше применливо пред неколку години.

Од берзи и брокери кои се соочуваат со крипто до оние што служат за други класи на средства, секој обезбедува лесен пристап до дигиталните средства.

Сепак, проблемот со оваа сорта е тоа што го прави малку предизвик да се најде најдоброто место за купување Биткоин. Во овој водич, ги проверивме платформите и обезбедивме кондензиран дел за нивните карактеристики, надоместоци и што ја прави секоја од нив уникатна.

За да ве спаси од потребата да истражувате десетици различни платформи, подолу ќе ги најдете најдобрите места каде да купите Биткоин.

1. eToro – Генерално најдобро место за купување биткоин

eToro размена

eToro сега е омилен на обожавателите кај крипто-инвеститорите и е веројатно најдоброто место за купување Bitcoin. Овој онлајн брокер нуди огромна разновидност на средства и пазари – што вклучува многу водечки дигитални валути. Не само што можете да купите тешки крипто-средства како Bitcoin , Ethereum и Ripple – туку и дефи монети како Aave  и Kyber Network .

Основана во 2007 година, има многу причини зошто eToro ја зголеми својата база на клиенти на над 20 милиони инвеститори. Прво, платформата е навистина лесна за користење – па ако ова е вашиот прв пат да купувате Биткоин онлајн – eToro ве покрива. Дополнително, eToro нуди супер ниски провизии, за да можете да купите Биткоин без да ви се наплаќаат големи такси.

Во однос на надоместоците, има неколку брокери на Биткоин кои можат да се натпреваруваат со eToro. eToro е платформа со нула провизија. Онлајн брокерот овозможува да се купи Биткоин без да се плати ниту денар провизија. Наместо тоа, брокерот наплатува мала провизија од 0,5% девизен курс кога правите депозит.

eToro обезбедува опции за повлекување и депонирање за неколку од најдобрите канали – вклучувајќи PayPal, Neteller, дебитни и кредитни картички.

eToro е силно регулиран. Брокерската фирма има лиценци од Управата за финансиско однесување на Обединетото Кралство (FCA), Кипарската комисија за хартии од вредност и берзи (CySEC) и Австралиската комисија за хартии од вредност и инвестиции (ASIC). Во Соединетите Американски Држави, тој е регистриран во Комисијата за хартии од вредност (SEC) и Регулаторното тело за финансиска индустрија (FINRA).

Добрите

 • Прифаќа дебитни/кредитни картички и банкарски трансфери
 • Купете Bitcoin или тргувајте со трговци со Биткоин
 • Минимален депозит од само 10 долари
 • Прифаќа трговци ширум светот
 • Регулирани од FCA, ASIC и CySEC
 • Одобрено од SEC и FINRA

Конс

 • Надоместок за повлекување од 5 долари
 • Платформата е деноминирана во американски долари

Посетете eToro

2. Huobi – доверливо име за купување Bitcoin

Huobi Глобална размена

На Huobi можете и да купите Биткоин и да го поседувате основното средство – тргување на самото место – или да тргувате со акцијата на цената на Биткоин користејќи виртуелни договори – тргување со деривати, за да заработите повеќе БТК или повеќе USDT со долга позиција или кратка позиција. Тој нуди до 200x потпора, повеќе од повеќето платформи за тргување Bitcoin.

Размената на Биткоин, исто така, има бесплатен бот за тргување со мрежа што корисниците можат да го постават за да ги автоматизираат своите занаети без потреба да ги следат пазарите на Биткоин 24/7. Го прикажува својот рентабилно тестиран рентабилност за минатата недела.

Huobi Купи Bitcoin

Huobi, исто така наречен Huobi Global, е основан во 2013 година, во раните денови на Bitcoin, станувајќи познато име и доверливо како едно од најдобрите места за купување Bitcoin како eToro .

Корисниците на Huobi не доживеале никакви проблеми со хакирање или протекување податоци. Размената ја понуди својата помош на други помали берзи на Биткоин кои беа хакирани во минатото, како што е Битмарт во декември 2021 година, за да ги подобрат нивните безбедносни протоколи.

Биткоинот не може да се обложува, но Huobi нуди крипто обложување на неколку други монети и токени за висок годишен принос.

Добрите

 • Бесплатен робот за автоматско тргување
 • Вложување за крипто пасивен приход
 • Тргување со маржа со висока потпора
 • Добра репутација

Конс

 • Надоместокот од 0,2% за производителот/примачот е поголем од Coinbase Pro & Binance
 • Нема тргување со копии / паметни портфолија како на eToro

Посетете го Huobi

3. Crypto.com – Крипто дебитна картичка и апликација

Размена на Crypto.com

Crypto.com е релативно нова берза за криптовалути и мобилна апликација со метална VISA припејд картичка, на која корисниците можат да складираат Биткоин и секојдневно да купуваат со Биткоин и да заработат до 8% поврат на готовина.

Корисниците исто така можат да заработат до 14,5% камата на нивните стабилни крипто поседувања – за чување на Биткоин каматната стапка на Crypto.com е до 8,5%.

Во моментов, американските инвеститори можат да пристапат до апликацијата, VISA картичката и паричникот, но не и до платформата за размена на веб-страници, иако тие може да бидат прифатени во иднина.

Размена на Crypto.com

Crypto.com има наведено над 250 криптовалути и исто така поддржува DeFi земјоделство, удел и заеми за Bitcoin. Има свој прикачен пазар на незаменливи токени каде што можете да креирате, прикажувате, продавате и купувате NFT , некои евтини NFT на страницата почнуваат од само 10 долари или на аукции од 1 долари.

Основана во 2016 година, Crypto.com е релативно нов на крипто-пазарите и го спонзорира UFC, неколку спортски тимови, Ф1 и го има Мет Дејмон во своите реклами. Нејзиниот слоган е „Среќата ги фаворизира храбрите“. Над 10 милиони корисници се на платформата.

Добрите

 • До 8,5% годишно камата на Биткоин
 • Вложување и интерес за други криптови
 • Дефи земјоделство
 • Биткоин дебитна картичка и паричник

Конс

 • Американските инвеститори делумно ограничени
 • Високи провизии за ширење

Посетете го Crypto.com

4. Uphold- Лесно тргување со веб и апликации

Подржи

На кои им веруваат 7 милиони корисници во 184 земји, платформата за размена, апликацијата и дебитната картичка Uphold се брз и удобен начин за купување Bitcoin.

Покрај нивната веб-страница, тие имаат и апликација на Google Play и App Store за корисници на Android и iOS.

Поддржете ја платформата за размена

Придржувајте се до распон од 0,85% при купување Биткоин и 1% при продажба.

Некои од другите популарни средства во кои можете да инвестирате со Uphold вклучуваат акции на Apple, Amazon, AT&T, Tesla, злато, сребро, платина, паладиум и повеќе. Нивното мото е тргување „што и да било“.

Тие исто така отвораат инвестирање за секого преку фракционо тргување со акции – можете да инвестирате само 1 долар во компании како Google. За разлика од некои онлајн брокери каде што се бара да вложите голема сума капитал за да започнете.

Добрите

 • Без такси за депозит или повлекување
 • Дебитната картичка плаќа 2% поврат на готовина за користење крипто
 • Исто така, купувајте и тргувајте со акции, метали, фиат валути

Конс

 • Paypal сè уште не е поддржан
 • Поддржани помалку крипто средства од поголеми размени

Посетете го Uphold

5. Capital.com – Тргувајте со биткоин CFD без провизија

Специјализирана за CFD (договори-за-разлики) Capital.com нуди десетици парови на криптовалути кои содржат Биткоин. Ова не само што вклучува парови крипто-фиат, туку и крипто-крос пазари. CFD-ите ви дозволуваат да ја тргувате идната вредност на Биткоин со главните валути како американскиот долар, британската фунта, еврото и јапонскиот јен. Можете дури и да пристапите до пазарите на BTC-fiat кои содржат валути во подем како унгарската форинта, белоруската рубља и тајландскиот бах.

capital.com Биткоин CFD

Алтернативно, ако имате малку искуство во тргување со криптовалути, може да размислите и за шпекулирање за девизниот курс помеѓу Биткоин и друго дигитално средство. На пример, можете да тргувате со Биткоин со Quantum, Cardano, Ethereum, Bitcoin Cash, Bitshares и купишта повеќе. Како што е наведено погоре, ќе тргувате со Bitcoin CFD на Capital.com – што значи дека не ја поседувате основната криптовалута. Ова е многу корисно поради многу причини, бидејќи не треба да се грижите за складирање, паричници или приватни клучеви.

Добрите

 • Тргување без провизија
 • Тесни намази
 • Понудена потпора
 • Едукативна содржина
 • Регулирано од FCA и CySEC
 • Пристап до најдобрите алатки за графикони и анализи
 • 20 $ минимум депозит

Конс

 • Не може да се изградат сопствени стратегии за инвестирање
 • Само CFD

Посетете го Capital

6. Binance – Највисоко оценет Crypto Exchange за купување Bitcoin

Логото на Binance

Binance е најголемата крипто берза во светот по дневен обем на тргување. Со над 50 милијарди американски долари дневен обем на тргување, размената е популарна ширум светот. За корисниците, Binance нуди доста. Можете да уживате во голема ликвидност бидејќи средствата гледаат значителна трговска активност, а берзата обезбедува пристап до неколку криптовалути, вклучувајќи Bitcoin и Ether.

Провизиите за тргување на Binance започнуваат од околу 0,1 отсто, а процесот KYC на платформата е прилично јасен. Binance, исто така, нуди зголемено тргување и пристап до крипто фјучерси, дозволувајќи им на трговците да купуваат криптоми поголеми од салдата на нивните паричник.

binance купи биткоин кредитна картичка

Можете исто така да купите Биткоин со фиат валута на Binance. Најевтината опција на масата е да завршите банкарски трансфер, иако, во зависност од тоа каде живеете, може да потрае неколку дена за да пристигнат средствата. Ако сакате да имате корист од супер-брз депозит, може да размислите за користење на вашата дебитна или кредитна картичка.

Добрите

 • Достапни се повеќе од 100 криптови
 • Ниски трошоци за тргување
 • Бројни опции за тргување
 • Поддржува дебитни/кредитни картички и банкарски трансфери
 • Голема репутација во сцената на криптовалути
 • Идеален за напредни трговци кои бараат софистицирани алатки и карактеристики

Конс

 • Не е одлично за почетници инвеститори
 • Надоместоците за дебитни/кредитни картички се скапи

Посетете го Binance

7. Coinbase –  најголемата крипто берза во САД

Coinbase е една од најголемите достапни крипто-размени. Размената нуди неколку придобивки, вклучувајќи јасен интерфејс и многу трговски парови за клиентите.

Со седиште во Вилмингтон, Делавер, Coinbase е обично опцијата за крипто почетници во Соединетите држави. Тргувањето е исто така лесно овде, со интерфејсот на Coinbase прилагоден за почетници. Ако сте искусен трговец, можете да ја искористите варијантата Coinbase Pro. 

веб-страница на coinbase

Coinbase е исто така една од најголемите крипто компании. Покрај неговата услуга за размена, таа обезбедува тргување преку својата платформа Coinbase Pro. Корисниците исто така уживаат во платформа за плаќање за бизниси, услуги за чување и сопствена паричка – КОИН.

Добрите

 • Едноставниот интерфејс ги сместува почетниците и стручните трговци
 • Coinbase е една од најликвидните размени, така што вашите трансакции брзо се движат
 • Coinbase нуди многу опции за алткоини
 • Ниско минимално салдо

Конс

 • Комплексна структура на надоместоци
 • Тргувањето е поскапо отколку на другите платформи

Посетете го Coinbase

Логото на Либертекс

8. Libertex – брокер во индустријата-лидер за акции и CFD

Со седиште во Кипар, Libertex е достапен од 1997 година. Платформата е позната по својата структура на цени со нула распони, која е сосема уникатна на сцената за тргување со CFD. Тој нуди две веб-платформи за тргување за трговците. Libertex ги нуди MT4 и Libertex Web Trader.

Libertex е малку ограничен во својата понуда на услуги. Платформата за тргување опфаќа околу 213 пазари. Ова вклучува акции како акции, девизен курс, криптовалути како Биткоин и многу повеќе. Можете да тргувате и купувате над 50 криптовалути на Libertex. Напредните трговци, исто така, ќе уживаат пристап до тргување со маргина со потпора до 1:30.

Со мобилна апликација и десктоп интерфејс за тргување, Libertex обезбедува флексибилност и беспрекорен интерфејс за тргување. Достапните канали за депозит вклучуваат Skrill, Neteller, кредитни и дебитни картички, банкарски трансфери, Multibanco, Sofort, Trustly и многу повеќе. 

Добрите

 • Достапна е демо сметка
 • Флексибилни начини на плаќање и повлекување
 • Лесна техничка анализа за истражување и тестирање

Конс

 • Лошо образование сегмент
 • Наплати за некои од каналите за повлекување

Посетете го Либертекс

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.