Како да Подарите Биткоин, НФТ и Други Крипто Валути

Како да бидете Крипто Мраз овој Божиќ

Од финансиска гледна точка, ова всушност би било многу паметна работа за бабата. Подарувањето само 10 долари во биткоин еднаш годишно на Божиќ во последните пет години би изнесувало над 750 долари ( 1.500% добивка) на прес-време – ако не успеете да продадете ниту еден пред тоа.

Всушност, според неодамнешните податоци , биткоинот е профитабилен во 96,2% од времето откако првпат беше лансиран во јануари 2009 година, што значи дека ако сте подариле биткоин на некој близок во кој било момент во последните 12 години, веројатно ќе вреди повеќе. сега отколку кога го испративте.

Имајќи ја на ум оваа моќ на апрецијација на капиталот, не е ни чудо што еден од 10 анкетирани Американци изјавиле дека планираат да им подарат биткоин и други криптовалути на своите семејства и пријатели овој Божиќ.

Па, како да го правите тоа?

Како да подарите биткоин и крипто како новогодишни подароци

Додека справувањето со криптовалутите на некого на почетокот може да изгледа застрашувачки, целиот процес е всушност многу поедноставен отколку што може да мислите. Првото нешто што ќе сакате да направите е да одлучите која криптовалута сакате да ја испратите. За оние што им подаруваат на нови крипто корисници, препорачливо е да се придржуваат до биткоин или една од водечките монети бидејќи повеќето платформи и услуги ќе ги поддржат.

За оние од вас кои сакаат да испраќаат помалку вообичаени монети од задниот дел на крипто-каталогот, вреди да се користи платформа за рангирање на пазарната капитализација како Coingecko или Coinmarketcap . Сепак, имајте предвид дека овие криптовалути можеби не се достапни на многу од апликациите и централите наведени во ова упатство.

Откако ќе одлучите кои дигитални средства сакате да ги испратите, ќе треба да најдете размена, посредување или мобилна апликација за да ја купите.

Мобилни апликации

За оние кои подаруваат на некој кој е нов во криптовалутите, можеби има смисла да им се дадат монети преку мобилни апликации, кои имаат ниска бариера за влез и, во случајот со CashApp, може да се веќе инсталирани на телефонот на примачот.

 • CashApp: CashApp е мобилна апликација со седиште во САД, која неодамна лансираше своја функција за подарување биткоин и акции. Главната разлика што ја издвојува оваа услуга од другите конкуренти наведени подолу е тоа што корисниците на CashApp не се обврзани да купуваат биткоин пред да го испратат. Тие едноставно можат да ја испратат вредноста што е еквивалент на УСД до примачот. Сепак, се чини дека само биткоинот е поддржан во овој момент.
 • Revolut: банка-предизвикувач со седиште во ОК, Revolut , е апликација за мобилно банкарство каде што корисниците можат да купат и да испраќаат преку 53 различни криптовалути еден на друг. Сепак, корисниците на Revolut не можат да испраќаат криптовалути купени со користење на пазарната услуга на Revolut надвор од платформата на корисници кои не се Revolut.
 • Coinbase: Coinbase може да се пофали со сопствена функција за подарување крипто на својата апликација , каде што корисниците можат да испраќаат меѓусебни дигитални картички за подарок што содржат дигитални средства. Сè што треба да направите е да ја внесете е-поштата на примачот и Coinbase ќе го насочи низ процесот на пријавување на нивната сметка. Ќе треба претходно да имате поставена сопствена сметка на Coinbase за да пристапите до оваа услуга и се поддржани само пет криптовалути – биткоин, лајткоин, етер, ѕвезден лумен и биткоин кеш.
 • Robinhood: Robinhood , исто така, влезе на пазарот за подароци за крипто со неодамнешното лансирање на сопствената програма за подароци за криптовалути Robinhood (RCGP). Ова функционира на сличен начин како и другите апликации и бара и испраќачот и примачот да имаат сметки на Robinhood пред трансакцијата. Во оваа фаза, RCGP е достапен за сите клиенти што ги забрануваат оние во државите Невада и Хаваи .

И PayPal и Venmo во моментов не им дозволуваат на клиентите да испраќаат криптовалути на други корисници. Сепак, беше наведено дека овие услуги се напишани за да започнат наскоро .

Размена на крипто

Размените на криптовалути се платформи за тргување кои ви дозволуваат да купите широк опсег на различни криптовалути користејќи избор на опции за фиат валута (американски долари, британски фунти, евра итн.) или други криптовалути. Некои берзи се повеќе насочени кон искусни трговци, додека други го прават купувањето криптовалути многу подостапно за комплетните почетници.

Binance и FTX се примери на популарни крипто-размени кои се погодни за понапредни крипто корисници или луѓе со искуство во работа со платформи за тргување базирани на нарачки. За да започнете да ги користите овие платформи, ќе треба да креирате сметка, да ја финансирате со дебитна картичка, кредитна картичка или банкарски трансфер и да ги завршите потребните процедури за познавајте го вашиот клиент (KYC) и против перење пари (AML). .

Coinbase е пример за водечка размена на криптовалути што го олеснува купувањето на дигитални средства за корисниците кои прв патуваат. Следејќи ги истите постапки погоре, корисниците можат да ги поврзат своите банкарски сметки или картички за беспрекорно да купуваат биткоин, етериум и низа други популарни средства. Сепак, вреди да се напомене дека изборот на средства достапни на Coinbase е многу помал од оние што ги нудат Binance и FTX.

Под услов примачот веќе да има криптопаричник, можно е директно да му се испраќаат дигитални средства. Има две работи на кои треба да внимавате кога го правите ова:

 • Ќе ви треба количина на резервна криптовалута за да ги покриете трошоците за трансакција. Во зависност од тоа кој токен планирате да го испратите, како и кој блокчејн го користите и колку е пренатрупан во моментот на испраќање, ќе ги одреди таксите што ги плаќате. Кога повлекувате крипто од вашата сметка за размена, платформата автоматски ќе наведе кои опции се достапни за вас.
 • Како што споменавме погоре, некои токени се поддржани на повеќе блокчејн. На пример, врзувањето (USDT) може да се испрати како токен базиран на ERC20, TRC20 или OMNI. Во некои случаи, испраќањето погрешен тип на токени до одреден паричник може да резултира со целосно губење на средствата, па затоа вреди да се провери повторно кои токени ги поддржува паричникот на примачот.

Картички за подароци

Binance е водечки пример за платформа која на корисниците им нуди поедноставен начин на испраќање и примање криптовалути преку дигитални картички за подарок . Според веб-страницата , упатствата за креирање картичка за подарок вклучуваат:

 • Пренесување крипто од вашиот „Spot Wallet“ во „Funding Wallet“.
 • Внесете која монета сакате да ја испратите заедно со износот.
 • Внесување на адресата на е-пошта на примачот.
 • Потврдување на трансакцијата со внесување на вашиот двофакторски код за автентикација (2FA).

Откако ќе се испрати картичката за подарок, примачот ќе треба да ја откупи картичката за подарок со внесување на дадениот код. Повторно, примачот ќе треба да има сметка на Binance за да ги откупи овие видови крипто подароци.

Како да подарите NFT

Со оглед на тоа што незаменливите токени ( NFT ) стануваат сè попопуларни меѓу крипто и некрипто корисниците, сосема е можно да сакате да го раширите подарокот од дигитални колекционерски мачки или JPEG од мајмуни што пушат оваа година.

Процесот е сличен на испраќање криптовалути од берза до паричникот на една личност, но наместо да користите крипто берза, ќе треба да користите NFT пазар .

Ако планирате да купите специфичен NFT, ќе треба да истражите на кој пазар NFT е достапна уникатната дигитална ставка бидејќи некои се родни на одредени блокчејн и нивните поврзани платформи.

Ако едноставно сте заинтересирани да прелистувате широк опсег на различни NFT и да го изберете оној што ви се допаѓа, OpenSea е убедливо најшироко користениот NFT пазар достапен денес. Изграден е на врвот на блокчејнот Ethereum , што значи дека ќе треба да поставите компатибилна услуга за криптопаричник за да купувате, продавате и примате какви било NFT преку платформата.

MetaMask е водечки крипто-паричник базиран на Ethereum што се наоѓа во прелистувачите на вашите веб-локации, како што се Chrome или Firefox, и работи беспрекорно со сите услуги базирани на Ethereum, вклучително и OpenSea. И испраќачот и примачот ќе треба да постават компатибилен паричник, што можете да го направите следејќи ги овие чекори .

Потоа ќе треба да го финансирате вашиот паричник со една од трите поддржани криптовалути за да го купите NFT што сакате да му го подарите на некого.

 • Завиткан етериум (WETH): верзијата на етер ERC20.
 • Даи (DAI): стабилна валута изградена на Ethereum.
 • Монета од американски долари (USDC): стабилна монета поддржана од фиат издадена од Центарот конзорциум – партнерство помеѓу Coinbase и Circle.
Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Откако успешно ќе купите NFT, можете да го испратите или преку веб-страницата на OpenSea или од вашиот паричник MetaMask. Во OpenSea, одете во вашата колекција и изберете го NFT што сакате да го испратите. Во горниот десен агол, ќе видите сегашна икона која вели „пренеси“ кога лебдите над неа. Оттука, едноставно залепете ја адресата за примање на примачот и плаќајте ја таксата за трансакцијата .

Од MetaMask, кликнете на јазичето NFT веднаш до табулаторот „токен“, лоцирајте го NFT зачуван во вашиот паричник и кликнете на копчето „испрати“ на горниот дел од прозорецот. Конечно, следете го истиот процес наведен погоре и вашиот NFT ќе биде префрлен на новата адреса.

Во зависност од застојот на мрежата, надоместоците и времето на трансакции може да варираат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.