Како да се Вработите во Крипто Индустријата

Неколку врвни совети за тоа како да ја започнете вашата нова кариера во растечката крипто индустрија

Работните места за криптовалути се во пораст. Еве неколку врвни совети за тоа како да ја започнете вашата нова кариера во растечката крипто индустрија.

Како што побарувачката за тргување со дигитални средства продолжува да расте, така се зголемуваат и работните места за криптовалути. Ако сакате да ја претворите вашата страст за криптовалути од хоби во занимање, нема подобро време да го направите тој скок од сега. Извештајот што извлече податоци од Indeed покажа зголемување од 118% на огласите за работни места поврзани со криптовалути од септември 2020 година.

И покрај побарувачката во индустријата за нови вработувања, влегувањето на крипто-пазарот не е лесно. Ќе треба да имате добра идеја за видот на работа што сакате да ја добиете и вештина што ќе одговара. Еве неколку совети за да започнете.

За почеток: избор на крипто сектор

Првиот чекор за добивање работа во крипто индустријата е да ја идентификувате вашата ниша. Со секое работно место доаѓа различен сет на квалификации, улоги и барања. Еве некои од најпопуларните сектори под капата на работните места во криптовалутите и некои од вештините што обично ги придружуваат улогите што се релевантни за тие области.

Развој на блокчејн

Програмерите на блокчејн се најбарани луѓе во моментов во крипто индустријата. Според Глобалниот извештај за вработување блокчејн за 2021 година , се очекува глобалната побарувачка за развивачи на блокчејн да се зголемува за 300%-500% годишно. Програмерите на блокчејн се исто така една од најплатените улоги меѓу работните места за криптовалути со просечна годишна плата од 123.750 долари. За да бидете конкурентни за оваа улога, ќе ви требаат тешки програмски вештини. Главните програмски јазици што се користат вклучуваат C++, C#, , Solidity GO, JavaScript и Python, иако секогаш вреди да се провери со регрутер кои јазици се претпочитаат за вашата избрана компанија.

Можности за работа на почетно ниво:

 • Помлад развивач на целосни стек
 • Дипломиран развивач на софтвер
 • Правен асистент за блокчејн
 • Помлад програмер

Новинарство

Кога станува збор за новинарството за криптовалути, постојат два главни квалитети што уредувачките организации ќе ги бараат во талентот: силна способност за пишување и силно знаење за крипто. Иако многу новинари можат да се потпрат на едниот или на другиот, имајќи ги и двете ќе ви даде најдобри шанси да најдете работа на конкурентниот пазар. Постојат голем број универзитетски курсеви и сертификати фокусирани на крипто на располагање за да ви овозможат солидно разбирање на индустријата, заедно со низа бесплатни опции за онлајн обука .

Ако сте аспирантен новинар за криптовалути, но немате искуство како конкурентен кандидат, размислете за поднесување хонорарни статии до публикации за да изградите портфолио на работа. Повеќето организации со задоволство ќе прифатат хонорарна работа платена на основа по статија. Тоа служи како добар начин за градење врски во индустријата. Брзото пребарување за „крипто новинар“ на работната табла на LinkedIn дава повеќе од 3.000 резултати.

Можности за работа на почетно ниво:

 • Писател на содржина
 • Истражувачки аналитичар
 • Менаџер за социјални медиуми
 • Помошник уредник

Капитал

За секој жежок стартап крипто кој се обидува да го промени светот, зад сцената има фирма за ризичен капитал што ги финансира нејзините операции. Работењето во ризичен капитал за криптовалути е многу слично на неговиот традиционален финансиски колега. За да работите на ова поле, ќе ви треба солидно разбирање на економијата, финансиското моделирање и претприемачкото знаење. Улогите во секторот се некои од поконкурентните и најплатените работни места во крипто индустријата.

Можности за работа на почетно ниво:

 • Инвестициски аналитичар
 • Научен соработник
 • Практикант за ризичен капитал
 • Помлад аналитичар на портфолио

Копање

Ако сте заинтересирани за повеќе практична, технолошка кариера во криптовалутите, не гледајте подалеку од работа за компанија за копањето на крипто . Има многу работни места насочени околу одржувањето на центрите за податоци и овие постројки кои бараат различни вештини, како што се разбирање на електричните системи и инженерските способности. Размислете за работни места што би ги нашле во електрана, но за ископување криптовалути како биткоин . Компаниите за копање, исто така, често бараат писатели на содржини, маркетинг персонал и други административни улоги, што ги прави одлична влезна точка за аспиранти крипто професионалци.

Можности за работа на почетно ниво:

 • Техничар за центри за податоци
 • Електричар
 • Инженер за рударски процес
 • Креатор на содржина
 • Помлад асистент за маркетинг

Мрежа, мрежа, мрежа

Кога станува збор за добивање работа во криптовалути, кој знаете дека може да биде важен како и вештините што ги поседувате. Оваа индустрија е поврзана со вмрежување, и затоа, без разлика дали сте новинар кој бара да најде лажичка или основач на стартап кој бара инвеститори, создавањето врски е клучно за унапредување на вашата кариера. Додека крипто заедницата е многу онлајн, не ја потценувајте вредноста на присуството на состаноци и конвенции лично. Конвенциите и конференциите се одлично место за да ги навлажните нозете и да запознаете луѓе кои работат во индустријата. И не ја занемарувајте вредноста на помалите состаноци организирани од одредени компании или проекти, обично во големи метрополи. Бидејќи крипто е сè уште релативно нова индустрија, многу е полесно да се поврзете директно со високи извршни директори отколку во традиционалните финансии.

Ресурси за наоѓање крипто настани:

 • Eventbrite
 • BlockSocial
Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Внесете се во индустријата

Друг важен чекор за секој што сака да се приклучи на индустријата е да се потопи во неа. Ова може да вклучува работи како што се:

 • Учење да тргувате со дигитални средства .
 • Пријавување и користење на различни платформи базирани на крипто.
 • Отворање крипто-паричници .
 • Внимателно читање вести секој ден.
 • Следење и (внимателно) интеракција со крипто Твитер .
 • Запознавање со крипто-мајчин терминологија.

Ако ги правите тие работи, ќе имате многу поголеми шанси да импресионирате кој било работодавец на крипто и да покажете дека сте сериозни (и страствени) за влез во индустријата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

You have not selected any currencies to display