Како да Започнете со Crypto Twitter

Одржувањето во тек со #cryptotwitter може да ви помогне да останете информирани за најновите крипто вести

Крипто заедницата на Твитер е складиште на прашања, одговори, објаснувања и шпекулации од секој агол на крипто заедницата што постојано се развива. Таа е една од клучните платформи каде се разменуваат идеи: луѓето и проектите објавуваат пресвртници во нивниот напредок, издаваат уверувања кога работите тргнуваат наопаку и ги споделуваат своите лични мисли.

Ако сте нови во тоа, еве неколку идеи за тоа од каде да започнете.

Крипто личности и луѓе што треба да се следат

Вашиот прв чекор за да се приклучите на Crypto Twitter (#cryptotwitter) е да започнете да следите некои клучни сметки на Twitter, но со бучавата и јачината на звукот на тема како крипто, може да биде тешко да се знае од каде да се започне.

За да се соберат здрави залихи на гласови на вашиот извор, корисен пристап може да биде разделување на крипто толпата во категории како што се развивачи, писатели, инвеститори и така натаму. Можеби сакате да се фокусирате на една категорија. Или можеби ќе сакате да изберете неколку големи имиња од секое за да започнете.

Основачи и визионери на крипто

За почеток, постојат двигатели и шејкери на крипто светот, луѓе кои лично развиле или управувале со големи крипто ентитети. Тимот кој го основа Ethereum се некои од лидерите во оваа област. Нивните сметки ќе ве одржуваат во тек со блокчејнот слој 1, како и со развојот на широкиот опсег на проекти на кои сега работат.

Виталик Бутерин е можеби најпознатиот од основачите на Ethereum. Белата книга ја напишал кога имал само 19 години. Деновиве, тој твитна мешавина од тековни коментари за најновите крипто дебати и филозофски коментари кои предизвикуваат размислување. Добар дел од неговите објави воопшто не се за крипто, туку за пошироки политички или морални прашања. Тој им поставува предизвикувачки прашања на своите следбеници толку често колку што ги кажува своите ставови.

Колегата, основачот на Ethereum, Гевин Вуд , оттогаш е ко-основач на Polkadot , еден од најголемите конкуренти на Ethereum. Неговите објави се обично концизни, крипто-фокусирани и технички. Тој ретвитува многу крипто коментари и од други гласови. И Џозеф Лубин го основа ConsenSys, инкубаторот за апликации за Ethereum, откако ја одигра својата улога во основањето на самиот Ethereum.

Основачот на Биткоин е малку посложен за следење на Твитер: никој не знае кои се тие . Но, ако сте особено заинтересирани за Bitcoin, постојат голем број на сметки посветени целосно на споделување вести за оригиналната криптовалута. Две корисни за почеток се @DocumentingBTC и @BTC_Archive .

Вреди да се следат и основачите на главните крипто-размени . Основачот на Binance , Чангпенг Жао , попознат како CZ, твитува ставови и ажурирања за сопствената компанија и поширокиот простор речиси секој ден. Основачот на Coinbase , Брајан Армстронг , исто така е многу активен на Твитер, споделувајќи чести вести и увиди за регулацијата на крипто, меѓу другите области.

Крипто писатели и креатори на содржина

Откако ќе кликнете на „следи“ на неколку од раните визионери на крипто, може да ги погледнете луѓето кои направиле имиња, па дури и кариери пишувајќи на оваа тема. Покрај популарните автори, некои специјалисти академици и истражувачи се активни и на Твитер. Во оваа категорија, веројатно ќе сакате да го намалите нивото на технички детали што одговараат на вашата сопствена позадина.

Андреас Антонопулос е познато име на овие простори. Тој е консултант, подкастер и автор кој исто така создаде длабок каталог на содржини на YouTube за да им помогне на луѓето да разберат крипто. Неговите твитови честопати нудат чисти објаснувања за крипто концептите или заземаат став за жешка тема. Ако вашата цел е да се едуцирате за крипто, но немате многу техничка позадина, можеби ќе ја цените неговата работа. Поткастерката и авторка Лаура Шин објавува и многу видео содржини, интервјуа, вести од трети страни и други содржини дизајнирани да ве одржуваат во тек со разговорот.

Ако сакате да го балансирате вашиот довод, можеби ќе ве интересира да додадете некои Web3 скептици на вашата листа, како што се Web3 на уредничката на Википедија, Моли Вајт е само одлична сметка или Џексон Палмер , основачот на dogecoin кој оттогаш стана жесток крипто критичар.

Крипто инвеститори и фондови

Трета важна категорија на крипто карактер се инвеститорите. Некои од овие луѓе се одговорни за префрлање толку многу пари што веројатно вреди да се слушаат нивните мисли, дури и кога не се согласувате со нив. Истакнати примери би биле Ари Дејвид Пол , основач на BlockTower Capital или Кети Вуд , извршен директор и основач на Ark Invest.

Ако особено сакате да ги следите познатите инвеститори, едноставно побарајте ги најголемите крипто-инвестициски фондови и потоа побарајте ги имињата на нивните менаџери на Твитер. Тие можеби не ги споделуваат своите стратегии, но вие може да научите нешто сепак.

Теми на Твитер, ретвитови и списоци

Откако ќе најдете некој што ви се допаѓа или ви е интересен, можете брзо да најдете повеќе со тоа што ќе погледнете со кого ретвитува, како и со луѓето со кои комуницираат. Проверете го табот „Твитови и одговори“ на кој било профил за да ги видите не само нишките што ги започнуваат, туку и луѓето на кои одговараат. Можете да следите патека на овој начин преку онлајн заедница. Ако се двоумите, следете: Секогаш можете да престанете да следите подоцна.

За да видите дали некој има списоци, само додадете /lists на крајот од URL-то на неговиот профил, на пример: https://twitter.com/tayvano_/lists ќе ве одведе до списоците погоре. Можете да ги следите списоците што други луѓе ги создаваат на големо или да ги користите за да додадете само поединци од која било листа што ја поттикнуваат вашата крипто љубопитност.

Необичностите на крипто профилите на Твитер: NFT и .eth имиња

Дури и ако веќе сте страствен корисник на Твитер, сепак можеби ќе бидете збунети од некои работи што крипто луѓето ги ставаат на своите профили.

Некои членови на крипто заедницата сакаат визуелно да ги прикажат своите крипто средства на нивната дигитална публика. Вака настана „ профилната слика (PFP) NFTs “. Некои носители на NFT сакаат да ги направат релевантните уметнички дела нивна слика на профилот, прогласувајќи се за горди сопственици и честопати сигнализирајќи ја нивната страст за крипто воопшто.

Самиот Твитер ја призна и всушност ја охрабри практиката, нудејќи да потврди дали корисниците ги поседуваат NFT поврзани со нивните профилни слики. Од јануари 2022 година, можете да ја поставите сликата на вашиот профил на Твитер на вашиот NFT и да добиете специјална шестоаголна граница за да ја покажете нејзината автентичност. Некој друг би можел да ја копира и залепи сликата ако сака, но нема да ја добие границата.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Крипто луѓето понекогаш го ставаат своето име .eth и на својот профил. Ова е во основа начин да се соберат сите крипто-паричници и веб-страници на тоа лице под една врска, наместо да се даде листа на URL-адреси и адреси на паричникот. Најголемиот дел од дигиталниот живот на крипто ентузијастите може да се собере, како да е, на едно место. На пример, Виталик Бутерин го направи своето корисничко име на Твитер vitalik.eth.

Давателот на системот е всушност децентрализирана апликација (dapp) наречена Ethereum Naming Service (ENS) и самите имиња се NFT со кои може да се тргува.

Како и со сите социјални медиуми, трикот за да го извлечете максимумот од крипто Твитер е да го пронајдете делот што најмногу ви додава во животот, да ги избегнувате деловите што не го прават тоа и да се обидете да не го поминувате цел ден на него.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *