Како Функционираат Крипто Игрите?

Најпопуларните начини за искористување на блокчејн технологијата

Децентрализираниот простор за игри се појавува како еден од најпопуларните начини за искористување на блокчејн технологијата. Наједноставно кажано, крипто игрите ви претставуваат иновативни начини за генерирање токени награди.

Ова обично значи дека можете да заработите дигитални средства во играта со извршување на потраги, завршување задачи, освојување битки или учество во други предизвици. Колку ќе заработите на крајот ќе зависи од играта P2E што ќе ја изберете.

На пример:

  • Земете го случајот со конвенционалната видео игра.
  • Играчите собираат предмети како што се оружје, имот или уреди за носење додека напредуваат во играта.
  • Сепак, овие карактеристики на крајот му припаѓаат на создавачот на играта, а не на играчите.

Тука влегуваат во игра блокчејн игрите.

  • Најдобрите крипто игри ја користат непроменливоста на блокчејн технологијата за да создадат NFT кои се единствени.
  • Со други зборови, тие доаѓаат во форма на незаменливи токени (NFT) или други крипто средства кои се единствени, но и преносливи.
  • Затоа, кога собирате награди – кои се NFT/криптоми, ќе можете да ги продавате или да ги разменувате со други.
  • Можете дури и да извезете NFT и да ги упатите за американски долари.

Згора на ова, некои од најдобрите крипто игри, исто така, поддржуваат вградени капацитети за земјоделство и принос, што ви овозможува уште повеќе да ги зголемите вашите приноси.

Откако ќе сфатите како функционираат крипто игрите, можете да започнете да барате наслови што ве привлекуваат. Има речиси стотици игри за да заработите игри таму.

Затоа, пред да скокнете, треба да одвоите време за да разберете како се исплаќаат наградите, каква инвестиција се бара од ваша страна и како можете да заработите во монетите за крипто игри што ги добивате.

Видови блокчејн игри

Благодарение на популарноста на NFT, денес најдобрите крипто-игри се достапни во буквално секоја ниша што можете да ја замислите.

За да ви дадеме преглед, подолу разговараме за избор на типови на блокчејн игри што може да ве интересираат.

Фантастични спортови

Спортските игри со фантазија веќе неколку години го привлекуваат вниманието на онлајн играчите, а со интеграцијата на блокчејн технологијата, овие наслови создадоа нова револуција која ќе донесе поголема транспарентност и легитимност.

Во овие игри, играчите можат да состават виртуелен тим од реални спортски играчи и да ги постават своите тимови против други. Sorare и TradeStars се две популарни крипто игри кои ви дозволуваат да учествувате во фантастични спортови.

Борбени игри

Battle of Guardians и Space Misfits се популарни примери на најдобрите крипто игри за фокусирање на истражување, опстанок и војни. Овие ви овозможуваат да собирате награди кога ги завршувате предизвиците или со стекнување оружје.

Виртуелни светски игри

Можеби најпопуларните крипто игри се оние кои ви дозволуваат да поседувате недвижен имот во виртуелен свет. Некои од вообичаените примери на оваа категорија ги вклучуваат Decentraland и Sandbox.

Во овие игри, ќе можете да купите и други средства, како што се уреди за носење и NFT за недвижнини, кои потоа може да се тргуваат на пазарите.

Тркачки игри

Исто така, постојат голем број на наслови кои се фокусираат на трки – како што се RaceFi или Crypto Kart, кои се дел од Chain Games. Во овие игри, собирате награди со победа на трки или со купување NFT во форма на уреди за носење.

Иако овие се уште се во рана фаза, бројни наслови веќе се појавија како едни од најдобрите игри за заработка на крипто во 2022 година.

Ќе најдете и долга листа на блокчејн игри кои ви овозможуваат да решавате загатки, да наоѓате изгубени предмети и да играте карти. Како што се појавуваат се повеќе игри, можеме да очекуваме понатамошни иновации во секторот за крипто игри.

Придобивките од играњето крипто игри 

Во текот на овој водич, разговаравме за најдобрите крипто игри и како можете да заработите награди од нив. Сепак, некои од вас можеби се прашуваат дали вреди да се испробате во врвните блокчејн игри или тоа е едноставно губење време.

Со цел да ви овозможиме појасна слика, подолу наведуваме некои од придобивките од играњето крипто игри.

Сопственост на средства

Една од главните причини зошто повеќето инвеститори избираат да играат P2E крипто игри е да заработат пари. Сепак, можеби сте забележале дека многу врвни крипто игри нудат награди во форма на NFT.

Сепак, гејмерските NFT се уникатни и транспарентни. Со други зборови, кога купувате средства во играта, стекнувате сопственост над нив.

Во зависност од играта, NFT-овите што ги собирате може да бидат аватари на играчи, ликови, суштества, специјални предмети или какви било други артефакти.

Овие NFT може да се тргуваат или продаваат на други платформи, што ви овозможува да заработите фиат или други криптовалути за возврат. Покрај тоа, ќе можете да ги зачувате и овие награди, додека не го најдете вистинското време за уплата.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Заработете со крипто игри

Освен NFT, голем број врвни крипто игри ви нудат и дигитални средства за возврат. Еден таков пример е играта Coin Hunt World. Во оваа мобилна крипто игра, треба да ги истражувате населбите во потрага по клучеви, кои можете да ги користите за отклучување квизови.

Кога ќе одговорите точно, ќе бидете наградени со криптовалути како Bitcoin или Ethereum. Слично на тоа, игрите како што се Police & Thief исто така ви овозможуваат да ги зголемите вашите приноси со ставање на оригиналниот токен на платформата.

Видете ја и нашата листа на врвни крипто монети за игри .

Лаки Блок штотуку го лансираше своето казино и спортска книшка што им овозможува на играчите да заработуваат крипто на преку 2.700 игри, вклучително и традиционални игри на маса како покер и блек џек.

Исто така, има спортска книшка која нуди шанси за Светското првенство и другите спортски лиги ширум светот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.