Како Правилно да Купите Биткоин

Преку широк опсег на размени, посредници и апликации

Значи, ги научивте основите на биткоинот, сега сте возбудени за неговиот потенцијал и сакате да купите дел. Но како?

Во споредба со во 2009 година, кога Биткоин првпат беше лансиран , купувањето криптовалути станува полесно од ден на ден. Денес, можете да купите биткоин директно на крипто берзите, пазарите во peer-to-peer, банкоматите на Bitcoin, па дури и на некои традиционални брокерски платформи. Списокот е доста разновиден.

Можете исто така да се одлучите да користите готовина, кредитни или дебитни картички или банкарски трансфер, во зависност од кого и од каде купувате.

Сега, пред да го купите вашиот прв биткоин, мора да одлучите како сакате да го складирате. Сфатете го ова како да имате банкарска сметка или физички паричник за да ги задржите вашите пари.

Во случај на биткоин, можете да користите онлајн паричник во форма на платформа за размена или независен провајдер, мобилен паричник, десктоп паричник или офлајн паричник како хардверски уред или хартиен паричник. Можете да најдете повеќе информации за биткоин паричниците и совети како да ги користите овде .

Како што е кажано, еве брз преглед за тоа како можете да ја купите водечката криптовалута.

Размена на криптовалути

Еден од најлесните начини за купување биткоин е преку размена на криптовалути. Како што сугерира името, крипто берзата е платформа која ви овозможува да купувате и продавате криптовалути користејќи различни традиционални опции за фиат пари или други дигитални валути.

За да купите биткоин на крипто берза, ќе треба да отворите сметка на платформата за размена. Шансите се дека може да се бара и од вас да поминете низ некои процедури за познавајте го вашиот клиент (KYC) и против перење пари (AML) – ова се само основни проверки за крипто берзата да знае дека сте тоа што велите дека сте . Ова обично подразбира поднесување на вашата официјална лична карта, а понекогаш и доказ за адресата. Од друга страна, некои размени ви даваат ограничен пристап и придобивки кога се регистрирате само со вашата е-пошта без да го потврдите вашиот идентитет. Ова е совршена опција ако сакате да останете анонимни и не планирате да купувате голема количина биткоин.

Зборувајќи за размена на крипто, иако има стотици од нив за избор, како почетник, се препорачува да се придржувате до популарните размени со голем обем како што се Binance , Coinbase , Houbi , FTX и Kraken . Сепак, секогаш е препорачливо да спроведете сопствено истражување пред да изберете одредена размена за употреба. Некои се достапни само за луѓе од одредени земји, додека други се насочени кон поискусни трговци.

Откако ќе изберете размена за користење, следниот чекор е да ја финансирате вашата сметка за да купите биткоин. Повеќето размени ќе ви овозможат да ја финансирате вашата сметка преку банкарски трансфери, кредитни картички или PayPal.

Имајте на ум дека повеќето платформи ќе наплаќаат такси за одредени опции за финансирање, како што се депозити со кредитни картички. Покрај наплатата на надоместоците за депозит, ќе треба да платите и надомест за секоја трансакција, за да поттикнете биткоин рудар да ја обработи вашата трансакција.

Откако ќе се финансира вашата сметка, тогаш можете да продолжите да купувате биткоин на вашата избрана размена.

Забележете дека размената автоматски ќе генерира паричник за вас. Негативната страна на ова е што немате контрола над вашиот приватен клуч – клучот што одредува кој е вистинскиот сопственик на криптовалутата складирана во паричникот – и потенцијално може да изгубите дел од целиот ваш биткоин ако размената биде хакирана . Сепак, ова е одлична опција ако планирате да го замените вашиот биткоин за други криптовалути и да земете мал профит од промените на цените.

Ако планирате да купите значителна количина на биткоин без план за продажба во скоро време, подобро е да ги преместите вашите средства во офлајн или хардверски паричник.

Peer-to-peer биткоин пазари

Иако крипто-разменувачите можеби пораснаа за да станат де факто начин за купување биткоин, можете исто така да го купите дигиталното средство директно од други сопственици на биткоин преку peer-to-peer платформи како LocalBitcoins, Paxful , Binance P2P и Bitquick . Ова е познато и како тргување преку шалтер (OTC).

Тргувањето преку шалтер е значително побрзо и нуди поразновидни опции за плаќање. Сепак, купувањето биткоин директно од поединци може да биде исклучително ризично . Запознавањето лице в лице со целосно странец за приватно размена на пари за криптовалути не секогаш оди најдобро. Платформите како LocalBitcoins нудат многу побезбедно решение и користат внатрешна услуга за чување за да се осигура дека процесот на размена тече непречено.

Биткоин банкомати

Биткоин банкоматите работат исто како и обичните банкомати за готовина. Единствената разлика е што тие ви дозволуваат да купувате и продавате биткоин, наспроти само повлекување на фиат. Овие уреди ќе испратат биткоин во вашиот паричник во замена за готовина. Сè што треба да направите е да ги внесете сметките, да го држите QR-кодот на вашиот паричник до екранот и соодветната количина на биткоин да биде испратена до вашата сметка. Coinatmradar може да ви помогне да најдете биткоин банкомат во ваша близина.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Традиционални берзи и брокери

Благодарение на зголемената популарност на биткоинот, неколку традиционални брокери сега им дозволуваат на клиентите да купуваат и продаваат дигитални средства на нивните платформи. Робинхуд е пионер во овој поглед. Тоа е првиот мејнстрим инвестициски брокер кој им дозволува на клиентите да купуваат биткоин на својата платформа, заедно со избор на други криптовалути. Нејзината крипто рака, Robinhood Crypto , е достапна и во повеќето држави во САД .

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.