Како Правилно да Купите Shiba Inu

Се што треба да знаете за да купите правилно Shiba Inu

Shiba inu (SHIB) е една од нај тргуваните криптовалути во 2021 година, со дневниот обем на тргување достигнувајќи го врвот од 21,84 милијарди долари на 27 октомври 2021 година. Голем дел од вирусниот успех на аутсајдерот на пазарот може да се припише на експлозивните перформанси на цените на dogecoin и тврдокорното следење на проектот создаден околу темата shiba inu.

Како главен пазарен конкурент и спиноф на догекоин, токенот Shib привлече значителни шпекулации од крипто-инвеститорите кои се надеваат дека ќе го возат следниот бран на тема кучешки и ќе се обидат да направат брз поврат како што уживаа многу рани инвеститори на dogecoin на почетокот на годината.

Иако споделува многу сличности со dogecoin, имено неговата тема Shiba Inu, екстремно голема понуда и многу евтин токен, монетата shiba inu се обидува да обезбеди значително поголема корист за своите сопственици отколку што е моментално достапна со doge. За почеток, проектот лансираше сопствена децентрализирана размена на ShibaSwap каде што имателите на крипто може да го заменат SHIB за низа други наведени токени, слично како Uniswap или Balancer. Надоврзувајќи се на ова, монетата shiba inu содржи и два други токена ERC-20 – познати како BONE и LEASH – кои обезбедуваат дополнителна корисност, вклучувајќи управување и складирање на вредност за сопствениците.

Сите три токени во екосистемот на монети на shiba inu може да се користат за да се генерира интерес или со обложување или обезбедување ликвидност на платформата ShibaSwap, што го прави исто така жежок DeFi токен.

Каде и како да купите монета Shiba inu

Каде да купите Shiba inu монета на централизирана размена

Благодарение на мејнстрим популарноста на мем монетите, криптовалутите како SHIB се широко достапни на повеќето водечки централизирани берзи за криптовалути. Тие вклучуваат:

Како да купите Shiba inu монета (SHIB) на централизирана размена

Процесот за пријавување и користење на овие размени за купување на SHIB е релативно едноставен и ги следи истите чекори без оглед на која платформа ќе се одлучите.

Бидејќи Binance е една од берзите каде што се тргува со најголем обем на SHIB токени, ќе ја користиме оваа платформа како пример.

 • Пријавете се за размена на сметка или најавете се ако веќе имате.
CoinDesk - Непознат
 • Завршете го процесот на „ знајте го вашиот клиент“ (KYC) за да ви биде дозволено да купувате криптовалути ако веќе не сте го направиле тоа. Овој процес обично трае неколку минути за да се заврши. На Binance, ова може да се најде со лебдење над иконата на сметката во горниот десен агол и кликнување на „Идентификација“.
 • Одете на страницата за да купите криптовалута – USDT, USDC, DOGE или прескокнете го овој чекор ако е достапен директен фиат валутен пар – или преку кредитна/дебитна картичка, банкарски трансфер, криптовалута или друга опција обезбедена од берзата.
CoinDesk - Непознат
 • Внесете ја сумата што сакате да ја потрошите за купување (или во фиат валута или криптовалута)
 • Изберете го вашиот начин на плаќање по избор
 • Проверете ги сите копчиња или полиња за одрекување од одговорност и притиснете Потврди. Завршете го процесот на плаќање и – во зависност од начинот на плаќање и насоките за размена – купениот износ треба да стане достапен во вашиот паричник во рок од неколку минути.
 • Ако требаше да ја финансирате вашата сметка со фиат валута – како американски долари (USD) – за да купите монета Shiba inu, може да бидат потребни еден до пет работни дена пред да се кредитираат средствата. Потоа, сè уште треба да го замените вашето салдо за SHIB. Овој процес може да се заврши со одење во делот „Пазари“ на вашата берза, наоѓање на SHIB/USD (или SHIB – друг валутен пар) и користење на опцијата „Трговија“. На Binance, кликнувањето на ова копче ќе ве однесе до интерфејсот за размена каде што ќе бидете водени низ процесот на пласирање трговија преку системот за нарачки.
CoinDesk - Непознат

Каде да се купи шиба ину монета на децентрализирана размена

Постојат две главни децентрализирани размени каде што можете да купите шиба ину монети. Првата е платформата ShibaSwap – домашната децентрализирана размена на монета на shiba inu. Вториот е Uniswap, популарна автоматизирана крипто размена базирана на ethereum.

Постојат две главни децентрализирани централи каде што можете лесно да купите шиба ину монети. Првата е платформата ShibaSwap – мајчин децентрализирана размена на shiba inu. За да ја користите оваа платформа за да купите монета Shiba inu, ќе треба да го поврзете вашиот паричник базиран на Ethereum со кликнување на опцијата „Поврзи паричник“ во горниот десен агол (црвена стрелка). Достапни се три различни опции за паричникот (бели стрелки):

Како да купите монета Shiba inu на ShibaSwap

Постојат две главни децентрализирани централи каде што можете лесно да купите шиба ину монети. Првата е платформата ShibaSwap – мајчин децентрализирана размена на shiba inu. За да ја користите оваа платформа за да купите монета Shiba inu, ќе треба да го поврзете вашиот паричник базиран на Ethereum со кликнување на опцијата „Поврзи паричник“ во горниот десен агол (црвена стрелка). Достапни се три различни опции за паричникот (бели стрелки):

 • Metamask 
 • Поврзете се со паричник
 • Coinbase паричник
CoinDesk - Непознат

Бидејќи Metamask е најчесто користениот паричник, ќе го користиме како пример. Ако веќе не сте го направиле, ќе треба да го преземете Metamask со тоа што ќе отидете на официјалната веб-страница и ќе кликнете на „преземи сега“. Оперативниот систем или прелистувачот што го користите ќе одреди која верзија ќе ја преземете.

Откако ќе завршите, ќе треба да креирате лозинка и да го финансирате вашиот паричник Metamask со количина на етер – основната криптовалута на блокчејнот Ethereum . Најлесен начин да го направите ова е со кликнување на копчето „купи“ на Metamask. Ова ќе ве однесе до страница со неколку опции каде што можете да купите етер користејќи ја вашата дебитна или кредитна картичка.

CoinDesk - Непознат

Откако ќе го завршите овој чекор, подготвени сте да го замените етерот (ETH) за монета од shiba inu (SHIB) на ShibaSwap.

Вратете се на веб-локацијата ShibaSwap и пронајдете ја плочката „Swap“ на долната лева страна од почетниот екран. Со кликнување ќе ве однесе до функцијата за децентрализирана размена на платформата. Овде, ќе треба да изберете „ETH“ во горното поле и да пребарувате за „shiba inu coin“ и да го изберете за второто поле, како што е прикажано подолу.

Потоа ќе треба да одлучите за колку SHIB токени ќе сакате да го замените вашиот етер. Откако ќе го изберете точниот износ и сте задоволни со таксите, кликнете на копчето „swap“.

Сега ќе имате SHIB токени во вашиот паричник Metamask.

CoinDesk - Непознат

Како да купите шиба ину монета на Uniswap

Купувањето SHIB токен со помош на Uniswap е практично идентично со купувањето на токен преку ShibaSwap; ќе треба да ја посетите официјалната веб-страница и да кликнете на копчето „стартување апликација“ во горниот десен агол. Потоа ќе треба да го поврзете вашиот паричник на ист начин.

Uniswap поддржува поголем опсег на паричници базирани на Ethereum од ShibaSwap. Покрај трите споменати погоре во делот ShibaSwap, можете исто така да се поврзете:

 • Форматски паричник
 • Портис паричник

Потоа ќе треба да ја пребарувате опцијата SHIB токен во второто поле, исто како и претходно. Во овој случај, можеби ќе треба да го увезете токенот ако веќе не е на списокот. Кога го правите ова, од витално значење е да го внесете вистинскиот токен, а не лажен. Еве ја точната адреса на договорот за монетата shiba inu, како што е обезбедена од Coinmarketcap:

0x95ad61b0a150d79219dcf64e1e6cc01f0b64c4ce

CoinDesk - Непознат

Откако ќе се уверите дека сте ја увезле точната монета Shiba inu, можете да одлучите колку етер сакате да замените во SHIB и да ја завршите трансакцијата. Вашите нови токени ќе се појават во вашиот Metamask паричник по неколку минути.

Како да купите монета Shiba inu на мобилни уреди

Барањата за купување на шиба ину монета (SHIB) на мобилни уреди се слични на купување на SHIB користејќи централизирана размена. Ќе ви треба сметка и ќе ги завршите сите потребни процедури за KYC пред да можете да преземете каква било акција.

Други чекори вклучуваат:

1) Преземете ја мобилната апликација на берзата што сакате да ја користите или посетете ја мобилната оптимизирана верзија на платформа за тргување.

2) Поставете лозинка и запишете ја фразата семе/обновување на хартија и не правете дигитална копија! Во случај да го изгубите вашиот мобилен телефон или да ви биде украден, ќе ви треба фразата за селење/обновување за да ја преместите вашата постоечка сметка на нов паметен телефон.

Еве список на сите водечки апликации за тргување за мобилни телефони кои поддржуваат тргување со монети Shiba inu:

 • Crypto.com
 • Coinbase
 • Binance
 • eToroX
 • OKEx
 • Huobi Global
 • MEXC Global
 • KuCoin
Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Како да купите SHIB во Њујорк

Њујорк е познат по тоа што е еден од најсилно регулираните крипто-регулирани региони во светот, а на локалните жители често им е ограничено да купуваат дигитални средства или да инвестираат во нови проекти. Покрај тоа, секоја крипто компанија која работи во државата треба да добие специфична лиценца, од кои помалку од десетина се доделени во текот на годините.

Сепак, постојат начини да се стекне SHIB како жител на државата Њујорк без да се прекрши законот. Coinbase, на пример, неодамна им овозможи на жителите на Њујорк да купат монета Shiba inu на нејзината лиценцирана платформа.

Друга опција е да се користи Атомски паричник за складирање на етер (ETH) купен од која било размена, а потоа да се конвертира тој салдо на ETH во SHIB со помош на функцијата за инстант размена на паричникот што не е притвор.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.