Кој е Erik Voorhees

Американски претприемач кој го основаше биткоин лансирањето Coinapult и крипто берзата ShapeShift

Erik Voorhees е американски претприемач кој го основаше биткоин стартапот Coinapult и крипто берзата ShapeShift. Тој исто така беше ко-основач на веб-страницата за коцкање SatoshiDICE, која ја продаде во јули 2013 година, и на „биткоин рекламната платформа на Твитер“ FeedZeBirds .

Voorhees го лансираше SatoshiDICE во април 2012 година, дозволувајќи им на играчите да се обложуваат на фрлање коцка користејќи биткоин. До 2013 година, компанијата обработила над 4,6 милиони облози во вредност од повеќе од 3,6 милиони БТК – приближно 419 милиони долари . Во мај 2013 година, SatoshiDICE ја затвори својата веб-страница на сите IP адреси со седиште во САД по совет од својот правен тим. Во тоа време тие го припишуваа овој потег на правната несигурност околу онлајн коцкањето во Соединетите држави.

Во јули 2013 година, Voorhees ја продаде компанијата на неоткриен купувач за 126.315 BTC, во вредност од 11,5 милиони долари во тоа време. Продажбата го означи првото големо купување на компанија во блокчејн просторот.

Во 2014 година, Voorhees беше казнет од американската Комисија за хартии од вредност (SEC) за неговото барање средства за акции поврзани со неговите два потфати поврзани со биткоин, SatoshiDICE и FeedZeBirds. Според SEC, 30.000 акции на FeedZeBirds и 13 милиони акции на SatoshiDICE биле продадени за биткоин во вкупен износ од 737.659 долари во тоа време. Тој беше обвинет дека користел платформи за социјални медиуми како Фејсбук помеѓу 2012 и 2013 година за да бара инвеститори без федерално одобрение. Ова беше случај со највисок профил на прекршување на хартии од вредност за потфати со биткоин во тоа време. Voorhees се договори со ДИК и се согласи да плати 15.843,98 американски долари како обезвреднување плус казна од 35.000 долари. Порамнувањето, исто така, му забрани да нуди крипто-хартии од вредност на пет години.

Voorhees го основаше Coinapult во 2013 година – компанија која им овозможува на корисниците да испраќаат биткоин преку СМС меѓу другите производи пред да ја продаде компанијата и да го сврти своето внимание кон ShapeShift во 2015 година.

Регистриран во Швајцарија, ShapeShift е размена која поддржува над 50 дигитални средства. Околу времето на неговото лансирање, ShapeShift беше познат по поддршката на криптовалути различни од биткоинот и по неговиот фокус на приватноста . Размената, исто така, не прифаќаше фиат валути во првите денови, и затоа не и требаше банкарска сметка, која другите берзи се мачеа да ја најдат. ShapeShift помина низ големо ребрендирање во 2019 година, преместувајќи се од својата веб-страница ShapeShift (која сè уште постои) на shapeshift.com, која ги собира сите производи на кои Voorhees и неговите вработени работеа откако компанијата започна. Новата платформа вклучува функции како што се можноста за купување криптовалути со фиат пари, интероперабилност со нивниот хардверски паричник, KeepKey и нивниот тракер за цените на криптовалутите CoinCap.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Во 2018 година, Wall Street Journal објави дека Voorhees бил под истрага од страна на SEC во врска со неговата улога како член на одборот на стартапот за крипто заеми Salt Lending. КХВ, наводно, барала информации во врска со почетната понуда на монети од 50 милиони долари (ICO) на Salt Lending кон крајот на 2017 година за да утврди дали се работи за нерегистрирана понуда на хартии од вредност. ДИК, исто така, наводно истражувала дали улогата на Ворхис како член на одборот за време на МЦК ја прекршила неговата спогодба за ДИК од 2014 година, според која му било забрането да учествува во „секое издавање на каква било хартија од вредност во нерегистрирана трансакција во замена за која било виртуелна валута, вклучително и Биткоин за период од пет години“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.