Кој е Michael Terpin

BitAngels, инвестициска мрежа за стартапи со блокчејн технологија и Transform Group

Мајкл Терпин е американски инвеститор, претприемач и менаџер на агенција за односи со јавноста (ПР). Терпин во 2013 година ги коосноваше BitAngels, инвестициска мрежа за стартапи со блокчејн технологија и Transform Group , ПР фирма за индустријата за дигитални валути, во 2014 година.

Лансирана во 2013 година од Дејвид Џонстон, Мајкл Терпин и Сем Онат Јилмаз, BitAngels беше првата мрежа за стартапи за биткоин и дигитални валути. Терпин, заедно со другите инвеститори во криптовалути, има за цел да го развие блокчејн екосистемот преку настани во заедницата наменети да ги истакнат новите компании . Во 2019 година, BitAngels порасна на 500 меѓународни инвеститори.

Во 2014 година, Терпин ја основа Transform Group, маркетинг фирма за биткоин и блокчејн со седиште во Сан Хуан, Порторико. Компанијата има четири главни поделби : односи со јавноста, социјални медиуми, управување со настани и консалтинг за криптовалути. Нивната цел е да ја искористат својата стратегија за да им помогнат на своите клиенти да создадат и да го одржат лидерството во индустријата, а тие работеле со неколку големи проекти, вклучувајќи ги Tether, Augur, EOS, NEO и Ripple.

Во 2018 година, Терпин ја тужеше AT&T за 23,8 милиони долари како компензаторна отштета и 200 милиони долари за казнена отштета, тврдејќи дека компанијата не успеала да ги заштити податоците од неговиот мобилен телефон и доведе до тоа хакери да украдат 24 милиони долари во криптовалути. 

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Терпин беше жртва на измама со замена на СИМ-картички, метод што се користеше за кражба на нечии телефонски броеви со цел да се пристапи до нивните крипто-паричници. Сторителот на крајот беше пронајден и судот му наложи да плати 75 милиони долари како компензација и казнена отштета на Терпин.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.