Кој е Ross Ulbricht

Креаторот на Silk Road

Роден во 1984 година во Остин, Тексас, Ross Ulbricht ја создаде и управуваше со веб-страницата Silk Road под алијас „Dread Pirate Roberts“ од 2011 година до неговото апсење во 2013 година.

Оваа платформа, најпозната по продажбата на нелегални дроги, функционираше како скриена услуга Tor која ќе им овозможи на корисниците да ја прелистуваат анонимно и безбедно. Трансакциите на страницата се вршеа со биткоин заради приватност.

Набргу по неговото апсење во 2013 година, пријателите и семејството собраа 1 милион долари за кауција на Ulbricht , што подоцна му беше одбиено .

Во 2015 година, Ulbricht беше осуден по четири обвиненија за наркотици и три обвиненија поврзани за перење пари, компјутерско хакирање и трговија со лажни лични документи. Понатаму, во првичните кривични пријави се наведува дека тој платил за да бидат убиени две лица . Жалбата го обвинува Ulbricht дека ангажирал корисник на „Патот на свилата“ да убие друг корисник кој се заканувал дека ќе го открие идентитетот на илјадници клиенти на страницата, Исто така, се наведува дека тој барал да биде убиено друго лице за кое се плашел дека ќе ги даде своите информации на ФБИ.

Ulbricht беше осуден на доживотен затвор без можност за условно ослободување подоцна во 2015 година, а казната ја отслужува во затворот на Соединетите Американски Држави во Тусон, Аризона.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Во 2016 година, Ulbricht и неговото семејство побараа ново судење во жалба. Тие тврдеа дека судот ги сокрил клучните докази при судењето и ја доведе во прашање законитоста на претресите и заплените извршени во текот на истрагата. Овој предлог беше одбиен од страна на окружниот судија на Соединетите Држави Кетрин Форест набргу потоа.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.