Кој е Stephen Pair

Стивен Паир е ко-основач и извршен директор на BitPay

BitPay, една од најголемите и најраните компании за обработка на плаќања со биткоин. Pair ја основа компанијата со Тони Галипи во 2011 година за да ги охрабри и обезбеди начин трговците да прифаќаат плаќања со биткоин. Пред да го лансира BitPay, Pair беше софтверски инженер во IBM .

Pair работеше како главен директор за технологија на BitPay до 2014 година, кога стана извршен директор . Покрај платежните услуги, BitPay нуди Bitcore , платформа со отворен код за програмерите да градат апликации со Bitcoin. Тие исто така нудат биткоин паричник BitPay за почетници во крипто за складирање и управување со нивните средства.

BitPay почна да привлекува внимание до 2013 година кога над 10 илјади трговци обработуваа плаќања со биткоин преку нивните услуги. Компанијата го затвори кругот на финансирање од Серија А во 2014 година , преку кој собра 30 милиони долари. Рундата беше предводена од фирмата за ризичен капитал Index Ventures.

Во 2015 година, BitPay лансираше услуга за биткоин паричник, а следната година лансираше биткоин дебитна картичка во САД, која беше издадена од Metropolitan Commercial Bank и можеше да се вчита однапред со биткоин за да се купува во продажните системи Visa и земете готовина на банкоматите на Visa. До 2016 година, компанијата обработуваше 200.000 трансакции со биткоин месечно, а во 2017 година обработи плаќања со биткоин во вредност од над 1 милијарда долари. BitPay спроведе круг на финансирање од Серија Б во 2018 година и собра 40 милиони долари .

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Во февруари 2020 година, BitPay објави дека ќе нуди плаќања со криптовалути на продажните терминали за различни трговци, пренесувајќи ја својата услуга во продавниците со тули и малтер.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.