Кој е Tim Draper?

Основач на Draper Associates , Draper Fisher Jurvetson (подоцна преименуван Threshold ) и Draper University of Heroes

Tim Draper, роден во 1958 година, е американски капиталист кој ризикува и кој има инвестирано во повеќе стартапи за криптовалути и блокчејн. Тој е исто така основач на Draper Associates , Draper Fisher Jurvetson (подоцна преименуван Threshold ) и Draper University of Heroes , училиште за претприемачи во рана фаза во Сан Матео, Калифорнија.

Преку двата неговите VC фондови, Draper инвестираше во истакнати технолошки компании (и блокчејн технологија и редовни технолошки компании од Силиконската долина) кои вклучуваат Coinbase, OpenNode , Ledger, Skype, Twitch, Tesla и SpaceX преку Draper Associates и tumblr, Giphy, Hotmail, Twitter , AngelList и FourSquare through Threshold.

Draper е застапник на биткоинот и беше ран инвеститор во криптовалутата, откако купи биткоин во вредност од 250.000 долари кога цената на еден биткоин беше 6 долари . Иако тој ја загуби целата своја инвестиција кога пропадна размената на биткоини. Аукцијата беше организирана за да се продаде биткоинот во сопственост на креаторот на патот на свилата, Рос Улбрихт, кој беше конфискуван при неговото апсење.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Втората аукција на американските маршали во декември 2014 година покажа дека Draper освои 2.000 БТК (во тоа време во вредност од приближно 750.000 долари).

Во 2013 година, Draper University of Heroes стана првиот институт за високо образование што прифати плаќање школарина со биткоин.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *