Компаниите за Игри се Натпреваруваат со Платформата Метаверс

СЕУЛ, 29 септември (Korea Bizwire)

Програмерите на игри во Јужна Кореја се натпреваруваат да ги промовираат своите сопствени платформи за метаверс како Zepeto на Naver Corp. кој доминира на локалниот пазар на метаверс.

Miniverse на NCSOFT Corp., кој ќе биде објавен следниот месец, е платформа каде што корисниците можат да се вклучат во различни онлајн состаноци во 3D простор преку аватари.

Компанијата планира да го искористи Universe, фандомска платформа за К-поп, за да започне метаверзна услуга насочена кон обожавателите.

Nexon Co. го претстави Maplestory World овој месец, создаден врз основа на играта со потпис на компанијата „MapleStory“.

Платформата на метаверс е создадена со користење на уникатниот дизајн и музика со 2Д точки на MapleStory, овозможувајќи им на корисниците да создадат свој свет и да го споделат со другите.

Netmarble Corp. планира оваа година да го објави „Everybody’s Marble: Metaworld“, платформа за недвижнини со метаверс.

Платформата е дизајнирана според вистински град, во кој корисниците можат да купат земјиште и да подигнат згради, кои стануваат незаменливи токени (NFT) кои можат да се користат за трговија со други.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.