Кракен го Претставува Овогодинешниот Музички Фестивал DCL Metaverse

Ноември 10 – 13 Kraken Music Festival

Можноста да посведочиме на шегите на Ozzy Osbourne на сцената ретко се случува два пати. Оваа година сме возбудени да го претставиме Decentraland’s Metaverse Music Festival со настапи на Soulja Boy на сцената Limewire Stage, Dillon Francis, CryptoPunk Rapper Spottie WiFi и, се разбира, самиот Ozzy на сцената на Ozzfest. Настанот веќе трае од 10 до 13 ноември.

Што е поводот? Оваа година се слави претстојното лансирање на Kraken NFT.

Исто така, организирана е и специјална забава каде што можете да ја доживеете безкрајната NFT галерија и да ги барате вашите уреди за носење со ограничено издание за да го прославите претстојниот NFT пазар. Фестивалот е бесплатен за сите – без билети, без линии и нема потреба од крипто-паричник.

Сите во Лудиот воз

Сместен во сајберпанк град на иднината, овогодинешниот фестивал содржи разработени виртуелни сцени и музички изведби на аватари на саканите уметници од целиот свет.

„Get Low“ со Дилон Френсис додека го отвораше фестивалот со мега клубско искуство во соработка со една од областите за игри во Decentraland, Vegas City. Отворањето беше проектирано на повеќе екрани низ цела земја, што го направи првиот чин спектакуларен. Присутните, исто така, можат да играат Smash the Piñata со озлогласениот помошник на Dillon на Piñata Gerald додека го бркаат низ овој виртуелен сајбер град.

Централното место на овогодинешниот фестивал е сцената „Tower of Babe“, која ќе биде домаќин на CryptoPunk раперот Spottie WiFi, афро и фанк бендот Amadis & The Ambassador од Лондон, наградуваната кинеска група SNH48 и израелските диџеи и продуценти Erika Krall и Lian Gold. . Оваа година се очекува да се видат над сто други уметници на метаверс сцената, која навистина би била неверојатна бројка.

Редефинирање на IP и сопственоста

Музичкиот фестивал Метаверс не е само да се здружи целиот свет за да се ужива во уникатно извонредно музичко искуство. Исто така, се работи за славење на уметниците кои ја редефинираат сопственоста на IP додека користат вештачка интелигенција и Web3 за да ја трансформираат музичката индустрија каква што ја знаеме денес.

Сметаме дека уметниците и креаторите на содржините треба направат правилна компензација за уживање поврзано со нашите реални животи. Со NFT, уметниците повеќе не мора да се потпираат на посредници за да се вклучат со своите обожаватели и да добијат плата. 

NFT не може да ги избере уметниците да ги монетизираат своите креации на начини на кои никогаш не можеле. Како резултат на тоа, во просторот е забележан најголем прилив на нови создавачи кои сакаат да го истражат овој нов медиум. 

CoinLedger is the leading cryptocurrency tax software on the market. Simply connect your exchanges and wallets and let CoinLedger calculate your taxes in minutes. Import generated forms into your preferred tax filing software such as TurboTax or TaxAct or send it to your tax professional.

Learn more about the CoinLedger

Сепак, неодамнешните пазарни услови и расположението во индустријата доведоа да овие уметници бидат лишени од авторските права на вториот пазар што претходно беа исплатени од маркетите на NFT. Kraken NFТ ќе продолжи да се стреми кон иницијативи содржини од креаторите кои ќе ги дадат можностите на уметниците да ги заобиколат бариерите што ги спречувале директно да се дружат со своите обожаватели и да ја монетизираат нивната уметност.

Кракен моментално го оддржува историскиот виртуелен концерт што нема никогаш да биде заборавен. Бидете доколку имате можност дел од креирањето на NFТ историјата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.