Крипто-Романтични Измами – Не Паѓајте на Овие Измамници со Апликации за Запознавање

Најновите измами преминаа во барање да купувате картички за подароци

Популарното шоу на Нетфликс, „Tinder Swindler“ не прикажуваше никакви крипто измами. Но, нејзиниот харизматичен лидер, Симон Левиев, би можел совршено да се справи како измамник со крипто состаноци – потребно е само градење доверба, ветувања за профитабилни крипто добивки и лесноверност кон кои многумина од нас се склони.

Навистина, измамувањето на љубовници од нивните крипто стана нешто како домашна индустрија. Романтични измамници измамиле жртви од криптовалути во вредност од 139 милиони долари минатата година, според извештајот на Федералната трговска комисија (FTC) од февруари 2022 година.

Измамниците со крипто-романса не ги таргетираат само оние кои активно бараат да се забавуваат преку апликации како Tinder, Bumble и Hinge. Тие може да ви праќаат пораки на Инстаграм, па дури и на WhatsApp, и да се преправаат дека тоа е по грешка, како што е прикажано подолу скриншот од она што подоцна се покажа дека е измама со крипто состаноци споделена со CoinDesk.

CoinDesk - Непознат

Како што овие злобни тактики стануваат сè попопуларни, корисно е да бидете свесни за црвените знамиња и да останете будни.

Можеби нема да ве чини како очигледна измама

За разлика од таканаречените измами на нигерискиот принц, каде што странец ви испраќа е-пошта со понуда за пари, измамите со крипто состаноци на почетокот не се очигледни. Истражувањата покажуваат дека измамниците од нигерискиот принц свесно ги прават своите измами блескаво очигледни за да го филтрираат секој кој и онака не би се нафатил на тоа . Измамниците на крипто состаноци инвестираат многу време во своите жртви, одржувајќи врска додека не почувствуваат дека довербата е воспоставена и жртвата е подготвена да биде искористена.

Поголемиот дел од измамите со крипто состаноци ја следат шемата наречена „ша џу пан“ (杀猪盘) на кинески – т.н. затоа што измамниците постојано ласкаат и прават нивната жртва да се чувствува добро пред да ја измамат.

Во многу пријавени случаи, измамниците поминуваат недели или месеци во врска пред да го подигнат крипто и потенцијалот што го нуди. Секој што користи интернет е изложен на ризик од крипто измами – не само оние кои имаат крипто инвестиции. Всушност, измамниците вложуваат многу напор за да ве водат низ вашето прво купување на крипто преку легитимни размени како Coinbase или Binance, како што е прикажана сликата од екранот споделена со CoinDesk подолу. Работите од таму одат само надолу.

CoinDesk - Непознат

Овој тип на психолошка манипулација се нарекува „социјален инженеринг“, а социјално дизајнираните крипто измами дури ги таргетираат технолошките основачи на крипто проекти.

Не толку едноставно како „не испраќај крипто“

Пред крипто да стане примамливо за заработка, измамниците ги убедувале жртвите да купат онлајн картички за подароци . Овие картички нудат помала заштита на потрошувачите од трансферите на готовина – совршени за измамници. Потоа дојде крипто, со ветување за самостоење и мала или никаква заштита на клиентите – уште подобро!

Некои измами се толку едноставни како да бидат измамени да испратат крипто до странци кои изградиле доверба со своите жртви. Стариот совет да не се испраќаат картички за подароци на онлајн странци важи и за крипто.

Но, постојат и други начини на измама кои дури и не ја вклучуваат жртвата директно да испраќа крипто до измамникот.

Доходовни инвестиции преку сопствена сметка

Глобалната организација за борба против измама одржува долга листа на веб-страници за измами кои вообичаено се користат во касапење свињи, а многу од нив вклучуваат крипто. Веројатно измамникот ќе ве натера да поставите сметка на една од овие страници контролирани од нивните колеги измамници, што ќе ви даде лажно чувство на сигурност бидејќи сајтовите се чувствуваат реално.

Измамниците може да ви кажат и за профитабилни приноси преку „базени за ликвидност“ или „рударство на ликвидност“ во децентрализирано финансии или DeFi , како што покажува скриншот подолу споделен со CoinDesk. Тие сакаат да ви помогнат да ги постигнете истите приноси и само ќе ви кажат каде да инвестирате.

CoinDesk - Непознат

Но, измамата може да се случи и на легитимна крипто-локација, како децентрализирана размена Uniswap .

Под водство на вашиот измамник, може да завршите со инвестирање на вашите средства во монети контролирани од измамници. Според една студија од ноември 2021 година, 50% од сите огласи за токени на Uniswap се лажни (се разбира, не мора да се поврзани со романтични измами), така што шансите не се во ваша корист кога станува збор за инвестирање во проекти препорачани од непознати онлајн. Некои од овие списоци со измами дури го имаат истото име како главните криптовалути – само различни паметни договори. Измамниците подоцна ќе ја исушат ликвидноста во базенот во кој сте инвестирале , оставајќи ве безвредни токени.

Не потпишувајте непознати договори со вашиот крипто-паричник

Во понапредна форма, измамниците може да ви помогнат да префрлите крипто од вашата централизирана сметка за размена, како што е Coinbase, на Ethereum преку употреба на криптопаричник како MetaMask.

Крипто паричниците се релативно нова технологија и тие не се најпогодни за корисниците апликации погодни за почетници. Тие нема да покажат што сакате да потпишете на јазик читлив од луѓе, а камоли да ве предупредат за црвени знамиња.

Откако ќе го имате вашиот крипто на ланец, ризикувате да добиете измама од вашите адреси ако потпишете злонамерен договор преку вашиот паричник. Пристапете кон врските што ви се испратени и ве поттикнуваат да ги одобрите преку MetaMask со претпазливост – особено кога тие доаѓаат од приврзани онлајн непознати лица кои нема да го покажат своето лице.

Извршете длабинска анализа

Жртвите на измамите со крипто состаноци постојано известуваат дека нивниот онлајн партнер одбива да се сретне лично со нив или да им се јави преку видео затоа што се срамежливи и сè уште не се подготвени.

Во реалноста, тоа е затоа што измамниците користат фотографии од други луѓе за да создадат реални онлајн профили. Вршењето обратно пребарување на слики на тие фотографии може да ви помогне да го потврдите идентитетот на лицето. За да го направите тоа, преземете ги фотографиите/ите на осомничениот измамник и обидете се со обратното пребарување на слики на Google , или TinEye – можете да ја поставите фотографијата и да ја користите иконата на камерата на Google или копчето за поставување на TinEye за да пребарувате според таа слика.

Ако не се појави совпаѓање, тоа не мора да значи дека сликите навистина му припаѓаат на таа личност – фотографиите може да се соберат и од приватен профил на социјалните мрежи до кои измамникот имал пристап.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Но, некои измамници се премногу свесни за да користат фотографии од вистински луѓе. Тие, исто така, можат да користат фотографии од луѓе генерирани со вештачка интелигенција кои не постојат – исто како што направи еден измамен развивач на криптопроекти .

Колку и да е тешко да не му верувате на своето срце кога барате љубов, важно е да останете будни и скептични, особено ако парите влегуваат во разговорот со некој што сте го запознале на интернет, или не само што ќе завршите со скршено срце. , туку ке останете и без пари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.