Може ли Ethereum да Достигне Цена од $5.000 во 2023 Година?

Кети Вуд очекува Ethereum да порасне многу повеќе од 5.000 долари по монета – но колку време ќе потрае?

Некогаш, она што историчарите го нарекуваат ноември 2021 година, Ethereum ( ETH -0,34% ) вредел повеќе од 4.890 долари по дигитална монета. Потоа започна горчливата крипто зима, која ги доведе цените на Ethereum до 896 долари минатото лето. 

Денес, возењето со тобоганот стои на станицата од 1.633 долари. Дали најголемата и најстарата блокчејн платформа за паметни договори може да достигне нови највисоки вредности на сите времиња од 5.000 долари или повеќе во 2023 година? 

Краткиот одговор е „можеби“. Најискрениот одговор што можам да ви го дадам е „веројатно не, прашајте повторно следната година“.

За да го видите долгиот одговор и моите препораки за инвеститорите на Ethereum, продолжете да читате.

Крајната дестинација

Очекувам криптовалутите и паметните договори да ги нарушат економските системи ширум светот. Следната генерација на банкарство, трансфери на пари, осигурување и управување со средства ќе изгледаат радикално поинакви. Посредниците излегуваат од равенката, трансакциите ќе бидат побрзи и поавтоматизирани, надоместоците се намалуваат, а јас само ја гребам површината за тоа како ќе изгледа еден децентрализиран финансиски систем.

Ethereum е една од најстарите и најпочитуваните криптовалути на пазарот, со поголема група на развивачи на апликации и проекти од неговите помлади ривали. Исто така, тој е во активен развој, како што се гледа во спојувањето од минатото лето и амбициозната долгорочна мапа на патиштата. Така, како што се развива пазарот на крипто, Ethereum треба да остане во авангардата.

Со оглед на оваа потенцијално спектакуларна иднина, Ethereum треба да добие многу вредност со текот на времето. И 5.000 долари треба да бидат рана станица на долго возење нагоре. Суперѕвездата за инвестиции во раст, Кети Вуд од Ark Invest Славата очекуваше Ethereum да достигне „троцифрена“ цена пред 2030 година. Тоа предвидување можеби звучи застарено откако го објави пред речиси една година, но Вуд исто така ја удвои својата долгорочна верба во Ethereum во поново време.

Сепак, тие ветувачки цели укажуваат на неколку години во иднината. Ethereum изгледа како стабилна долгорочна инвестиција, но не можам да гарантирам дека ќе ви направи богатство во 2023 година.

Децентрализираните финансии се во повој, со исто толку сопнување колку и успешни приказни. Развојот на Ethereum 2.0 е нецелосен по The Merge, оставајќи многу клучни технолошки подобрувања за идните надградби на платформата. Покрај тоа, на инвеститорите и на потрошувачите им треба време да ја обноват нивната општа доверба во криптовалутите по повеќекратните скандали со согорување готовина во 2022 година. И сè уште чекаме катализатори низ целиот сектор, како што е цврст регулаторен систем за трговија со крипто и сопственост или големо вклучување на банките и институционални инвеститори.

Целната цена од 5.000 долари е повеќе од тројно поголема од сегашната цена на Ethereum. Да се ​​сретнеме оваа година е тежок ред, што бара многу неизвесни настани да функционираат во корист на Ethereum — и тоа брзо.

Така, Ethereum може многу добро да ја удвои цената оваа година, а можеби дури и тројно. Крипто-зимите кои се топат во нова пролет може да го имаат тој ефект. Во исто време, придобивките може да потраат и со години за да се развијат и цената на Ethereum може повторно да се спушти на патот.

Како да инвестирате во Ethereum оваа година

Со други зборови, не е добра идеја да се обложите буквално на фармата на Ethereum во моментов. Пострпливото градење на вашите имоти има многу повеќе смисла, што ќе ви овозможи да ги искористите предностите од моменталниот пад на цената, како и од потенцијалните дупки во иднината.

Инвестирањето во Ethereum и другите криптовалути навистина не се разликува од купувањето акции. Шемите за брзо збогатување ретко функционираат во ваша корист, додека трпеливото градење на вашето портфолио на долги патеки е вистинската тајна за трајното богатство.

Затоа, препорачувам да земете некои Ethereum монети (или фракции на монети) во неколку купувања во текот на 2023 година. Ако го достигне тоа примамливо ниво од 5.000 долари, ќе го прославите влегувањето доволно рано за да тројно ги зголемите некои од вашите први инвестиции. И ако табелата со цени повторно падне, вашата прослава ќе биде исто толку искрена кога Ethereum ќе ги надмине 5.000 долари до троцифрените цели на Кети Вуд за неколку години.

Тоа е само прашање на време и трпение. Животот во брзата лента на Вол Стрит понекогаш може да биде бавен.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *