Нејмар, Еминем и Мадона губат милиони на NFT

Други уметници, музичари и Јутјубери, исто така, доживеаја значителни загуби од нивните NFT 

Нејмар да Силва Сантос Јуниор, попознат како „Нејмар“, е професионален фудбалер од Бразил. Иако игра одличен фудбал, можеби нема да биде многу добар во инвестирањето. Откако купи NFT и потоа ги гледаше на дното, фудбалската ѕвезда моментално страда од загуба од приближно 700.000 долари. Нејмар има нереализирана загуба од 700 илјади долари со неговите NFT. Во јануари, бразилската фудбалска ѕвезда потроши повеќе од 1 милион долари за да купи два досадни мајмуни.

Во јануари оваа година, Нејмар влезе во светот на незаменливите токени (NFT). Ѕвездата на Пари Сен Жермен потроши приближно 1 милион долари на два NFT од колекцијата Bored Ape Yacht Club (BAYC) во тоа време. Тој користел еден од своите мајмуни како горда профилна слика на неговиот профил на Твитер во тоа време.

Сегашната вредност на двата досадни мајмуни на Нејмар е помала од 350.000 долари. EneJayVault, другиот мајмун на Нејмар, се чува во неговиот паричник.

NFT на познати личности

Нејмар не е единствената славна личност што претрпе значителни загуби од NFT.

Еминем, кој се смета за еден од најголемите рапери на сите времиња, има и финансиски загуби како резултат на неговите набавки на NFT. Тој го купи Bored Ape 9055 во јануари за 123,45 ETH, или приближно 462.000 долари.

Цената на токенот оттогаш се намали на 140.000 долари. Дури и активностите на пејачката во екосистемот BAYC немаа ефект. Тој објави музичко видео во јуни со Снуп Дог во кое двајцата рапери ги оживуваат нивните досадни мајмуни.

Цените на BAYC продолжија да паѓаат и покрај пофалбите на фановите за иницијативата и 56 милиони прегледи на видеото на YouTube. Компанијата зад колекцијата презеде голем број чекори за подобрување на екосистемот на мајмуните. 

Сепак, обемот на продажба на колекцијата сè уште е на најниско ниво на сите времиња.

Со нивните загуби, во добро друштво се и други познати личности како Нејмар и Еминем. Како Мадона, и другите познати луѓе кои одлучија да добијат BAYC, исто така губат многу пари на нивните NFT .

Диџеј Стив Аоки е уште еден уметник кој изгубил пари. Дополнително, пред неколку месеци, Aoki инвестираше приближно 350.000 долари во колекцијата Doodles. Според DappRadar, NFT-ите што тој моментално ги поседува вреди помалку од 50.000 долари.

Загуби и NFT од познати личности

Најпознатиот случај со славна личност и нивните загуби поради НФТ е Логан Пол, кој 623.000 долари ги претвори во 10 долари. На почетокот на оваа година, добро познатиот инфлуенсер и Јутјубер купи Azuki NFT за 623.000 долари. Во моментов, цената на ова средство е само 10 долари.

Од неговото првично купување, колекцијата OpenSea на Пол, која вклучува и NFT од World of Women и CryptoPunks, значително се намали. На социјалните мрежи, острата девалвација на NFT на познати личности брзо стана вирална, а многу луѓе го искористија ова како пример за да тврдат дека NFT се измама или немаат вистинска вредност. 

Сепак, штом ќе заврши крипто-зимата, овој сегмент може да ја врати важноста. Сепак, Логан Пол се соочува со дополнителни пречки на излезот од негативната зона. Тој исто така тврди дека неговите инвестиции во Биткоин и други криптовалути го чинеле половина милион долари.

Дали славните Нејмар, Еминем и другите едноставно ќе треба да го чекаат следниот подем на пазарот? Дали ќе сфатат дека вредноста на нивните NFT ќе остане иста како што беше на врвот? Да обрнеме внимание на ситуацијата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.