Oдкријте Дали Должите Данок за Крипто

Можно е да должите крипто данок за 2022 година

Ако сте еден од милионите луѓе кои купиле крипто за прв пат во 2022 година, можеби ќе бидете изненадени кога ке дојде време за плаќање на вашите даноци.

Crypto можеби започна како дискретна децентрализирана економија, но сега кога секторот од речиси 2 трилиони долари стана доволно мејнстрим за да го окупира посакуваниот рекламен простор на Super Bowl , Службата за внатрешни приходи (IRS) е добро запознаена.

IRS ја класифицира криптовалутата како нематеријална сопственост за даночни цели, што значи дека добивката што ја остварувате од продажбата на виртуелната валута подлежи на даноци на капитални добивки. Ова важи без разлика дали сте купиле биткоин или алткоини на крипто берза како што е Coinbase, или едноставно сте користеле апликација како Venmo или PayPal за купување и користење криптовалути.

Таа е во првите редови на главите на даночните професионалци оваа година: TurboTax сега однапред прашува кога ја започнува вашата даночна пријава за 2021 година дали сте тргувале или не со крипто минатата година. И ако ги правите вашите даноци на хартија со помош на овластен јавен сметководител (CPA), треба барем да бидете подготвени да им ја кажете вашата заработка од крипто 2021 година. (Ова е полесно кога ќе го приклучите вашиот паричник во апликација за следење на крипто портфолио што може да ги пресмета вашите капитални добивки и загуби за неколку минути.)

Но, што точно IRS смета за „заработка“ кога станува збор за крипто – и што предизвикува настан што се оданочува? Ајде да погледнеме како IRS ги класифицира следните сценарија.

Даночни сметки за крипто на кои треба да внимавате во 2022 година

Дали добивте подарок NFT , купивте секојдневни производи со крипто или заработивте доволно крипто за да ве турнеме во нова даночна група? Еве неколку вообичаени „изненадувачки“ даноци за крипто и како експертите предлагаат да останете подготвени.

Данок од Крипто Подарок

Crypto беше популарен подарок минатата година. Според истражувањето на BlockFi , еден од 10 луѓе дал крипто како подарок за одмор.

Колку и да е возбудливо криптото, ако сте го подариле, треба да знаете за правилата на IRS за подарување. Има граница за подарок од 15.000 долари за 2021 година, што значи дека давателот не мора да плаќа данок на подарокот сè додека вреди 14.999 долари или помалку. Ако вредноста на подарокот е над 15.000 американски долари, даночниот товар паѓа на дарежливиот донатор, кој мора да поднесе формулар 709 на IRS .

„Ако моите родители ми дадат 10.000 долари во биткоин , тоа за мене не е оданочен приход“, рече Дејвид Кемерер , извршен директор и ко-основач на CoinLedger, софтвер за известување за крипто данок.

Но, постојат некои нијанси. Ако ви се даде крипто и тоа стекне вредност и доживеете капитална добивка кога ја продавате (или за американски долари или друга криптовалута), ќе треба да платите данок на капитална добивка на износот што сте го заработиле.

Даноците на капитални добивки исто така се пресметуваат врз основа на вашиот приход и колку долго сте го чувале средството пред да го продадете. 

NFT

Секој на социјалните мрежи веројатно досега слушнал за незаменливи токени (NFT) , но малкумина знаат како се оданочуваат.

IRS допрва треба да објави дефинитивни упатства за NFT, но вреди да се напомене дека британските даночни власти неодамна ја направија првата заплена на NFT во земјата за време на истрагата за измама и даночните мерки. Се разбира, граѓаните на САД не можат да бараат прецизни даночни насоки од други земји, но секој ден станува се појасно дека потрошувачите не треба да се обидуваат да ги држат купувањата и тргувањето со NFT затаени.

Сè додека IRS не издаде повеќе нијансирани упатства, даночните професионалци советуваат NFT да се третираат како виртуелни средства исто како и секој друг крипто. Тука треба да внимавате на три работи:

  1. Границата на подарок од 15.000 долари за NFT: подарувањето и/или фрлањето на NFT не се оданочува сè додека вредноста е под 15.000 долари. Некои од поскапите NFT моментално се вреднуваат повисоко од тоа, со познати NFT како Bored Apes кои започнуваат со шест цифри. Ако некому подарувате петцифрено парче дигитална уметност над прагот од 15.000 долари, подгответе се да го пополните формуларот 709 и да платите данок на подарок.
  2. Даноците на капитална добивка се применуваат кога продавате NFT: Продажбата на вашиот NFT, криптовалута или друг NFT е настан што се оданочува. Ќе се оданочувате на приходот што го остварувате, пресметан со одземање на вашата основа на трошоците од бруто приходите што ги добивате од продажбата. Даноците на капитална добивка се движат од 0% до 20% , во зависност од вашиот приход и колку долго сте ги чувале средствата.
  3. Купувањето NFT, исто така, обично е настан што се оданочува: бидејќи NFT-ите речиси секогаш се купуваат или продаваат во крипто, постојат повеќе трансакции помеѓу фиат и криптовалути што резултираат со капитални добивки или загуби. Оттука, купувањето NFT е вообичаено даночен настан – дури и ако не го продавате за профит.

Една последна можност е дека IRS може да ги класифицира NFT како колекционерски предмети – слично на поштенски марки, антиквитети или трговски картички. Кога би го направиле ова, даноците на капитални добивки би биле малку повисоки од нормалните, со стапка од 28%. Засега, повеќето CPA предлагаат да се придржуваат до нормалните закони за капитални добивки, иако тоа секогаш може да се промени.

Токени за награди за игри

Сè поголем број луѓе ширум светот заработуваат дополнителен приход преку видео игри за играње за заработка кои ги наградуваат играчите со токени за децентрализирани финансии ( DeFi ) кои можат да имаат реална вредност и може да се заменат за крипто или за фиат (државни) валути.

Иако овој нов извор на готовина има корист од многумина, криптото заработено во овие онлајн игри не е ослободено од даноци.

„Текените за награди ќе паднат во слична кофа што се оданочува како да се вложуваат награди“, рече Кејт Волтман , CPA која се фокусира на криптовалутите и дигиталните средства. „ Стакинг “ е напреден процес на DeFi што им овозможува на трговците да заработуваат пасивен приход на нивниот крипто во замена да му дозволат на блокчејнот да го заклучи одреден временски период (обично месеци). Сите гејмери ​​не се нужно добро упатени во DeFi, па затоа е важно тие да се свесни за тоа како УЈП ќе ги оданочува нивните крипто приходи.

„Тие награди ќе бидат оданочени, наспроти играњето традиционални видео игри каде што може да заработите награди во играта, но тие се употребливи само во играта“, рече Волтман. „Тешката работа овде не е толку многу да се знае дека се оданочува, туку да се знае како ги цениме тие токени?

Според Волтман, УЈП сè уште не понудила конкретна регулатива во однос на овие детали. „Мислам дека многу луѓе играа видео игри и заработуваа токени за крипто награди и можеби нема да сфатат дека тие навистина имаат вредност“, рече таа.

Високи Приходи – Високи Даноци

Многу луѓе заработиле пари на крипто минатата година, според Волтман. Затоа, некои го пробија прагот од 200.000 долари прилагоден бруто приход (AGI) за прв пат – и може да имаат повисоки даноци од нормалните.

Во овој случај, новите лица со високи приходи ќе треба да платат данок на нето инвестициски приход (NIIT), данок од 3,8% што се додава на вашите капитални добивки, дивиденди и приходи од авторски права.

„Ако сте физичко лице и вашиот модифициран прилагоден бруто приход надминува 200.000 американски долари, тогаш ќе го активирате овој нето данок на доход од инвестиции, покрај вашиот нормален данок на капитална добивка што веќе го плаќате“, рече Волтман.

Прагот на приход скока до 250.000 американски долари за луѓето кои се во брак со заеднички пријавување и се спушта на 125.000 долари за оние кои се во брак што поднесуваат одделно.

Дознајте повеќе за NIIT на веб-страницата на IRS .

Купување кафе и секојдневни производи со крипто

Купувањето стоки и услуги со крипто – дури и мали набавки како купување кафе – може да предизвика настан кој подлежи на оданочување во очите на УЈП.

Еве зошто: Плаќањето за секојдневни предмети вклучува размена на дигитална валута (на пр. биткоин, етереум, догекоин итн.) за валута фиат (на пр. американски долар). Припејд крипто дебитните картички и крипто-кредитните картички го прават овој процес толку беспрекорен што може да изгледа дека не вреди да се каже на УЈП. Сепак, малите трансакции во текот на годината може да додадат значителна сума. Оние кои купуваат секојдневни стоки и услуги со крипто затоа треба да водат добра евиденција.

Ова не носи до нашата следна точка…

Крипто-наградни картички

„Значи, овие се навистина интересни“, рече Волтман. „Од даночна перспектива, тоа е некако сложено“.

Популарните крипто дебитни и кредитни картички, како што се Gemini Mastercard и BlockFi-bitcoin наградната картичка , го олеснија купувањето предмети во продавницата користејќи крипто. Покрај тоа, корисниците можат да заработат крипто награди, како што се 3% назад во биткоин за трошење.

Овие картички можат или да го поедностават известувањето за крипто IRS или, во други случаи, да ги отворат за уште повеќе оданочени настани со нивните крипто.

Наградите генерално не се оданочуваат, истакна Волтман, и се третираат исто како поени за кредитна картичка и милји од авиокомпании што ги заработувате откако ќе исполните одредени услови за трошење. Потрошувачите кои користат дебитни картички кои им дозволуваат да трошат во американски долари, но заработуваат во крипто, не мора да ги пријават своите награди додека не ги заменат за фиат или друга криптовалута преку купување или на размена.

„Тоа е навистина интересен начин да започнете да акумулирате и стекнувате крипто без да ви биде оданочен приход веднаш“, рече Волтман.

Меѓутоа, ако вашата картичка за крипто награди е припејд картичка, а вие всушност плаќате со салдо на крипто секој пат кога ќе ја поминете картичката, зад сцената се случува размена што бара известување од IRS.

„Bitpay, на пример, ви овозможува да плаќате со вашиот крипто“, рече Волтман. „Кога ќе ја поминете картичката многу брзо и истовремено ви прави конверзија од биткоин во фиат. Таа размена ќе има капитални добивки“.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Доаѓа Човекот за Данок

Крипто нема да ве спаси од даноци, но на крајот може да го олесни плаќањето, вели футуристот Ден Џефрис.

Како да избегнете добивање Rekt со крипто даноци

Даночните насоки ја заостануваат иновативноста. Така и даночниот софтвер. Во меѓувреме, има многу заблуди. Ако не се внимателни, инвеститорите може да завршат да должат повеќе данок од очекуваното и да мора да растовараат крипто за да ја платат сметката

Даноците се дива карта за јавните претпријатија кои поседуваат крипто

Инвеститорите во MicroStrategy, Tesla, Block и Coinbase треба да размислат како дивите промени на цените ќе влијаат на резултатите, не само директно туку и индиректно поради сложените даночни сметководствени правила.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.