Основачот на Тера-Форм Спасен од Јужно Корејски Суд

Јужнокорејскиот суд пред два дена издаде налог за апсење на основачот на Тера – Форм До Квон, објави Ројтерс, повикувајќи се на портпарол на обвинителството. Канцеларијата на обвинителството додаде дека шесте лица се во Сингапур, каде што е сместена канцеларијата на Terraform Labs.

Компанијата на Квон, која тој ја основаше во 2018 година со Даниел Шин, управува со Тера, крипто блокчејн кој создава стабилни монети поврзани со фиат валути како американскиот долар.

Налогот доаѓа по падот на екосистемот Тера во мај, што резултираше со глобални загуби од над 40 милијарди американски долари. Голем дел од оваа сума допрва треба да се врати, загрозувајќи ги крипто фирмите ширум светот, вклучувајќи ги Three Arrows Capital, Vauld, Celsius Network, Finblox, Hodlnaut и Vauld.

Тоа ескалира истрага за основачот на блокчејн платформата Terraform Labs, компанија која стои зад алгоритамскиот стабилкоин UST (US Terra), по спектакуларниот колапс на проектот Terra претходно оваа година. Имплозијата на платформата Terra во мај доведе до комбинирани загуби од приближно 60 милијарди долари помеѓу UST и нејзината сестринска криптовалута луна.

UST, контроверзен стабилнотин кој требаше да биде поврзан со 1:1 за американскиот долар, се одвои од целната цена во средината на мај и предизвика поширока распродажба на криптовалути од која секторот на дигитални средства допрва треба да се опорави.

Во јуни, Ројтерс објави дека неименуван функционер во канцеларијата на Врховното обвинителство на Јужна Кореја рекол дека неколку вработени во лабораториите Тераформ не можат да ја напуштат земјата и биле ставени на списокот за забранети летови.

Во меѓувреме, биткоинот последен пат беше виден како тргува по 20.380 долари во средата наутро во Лондон. Најголемата криптовалута во светот минатата недела се искачи над психолошки важната граница од 20.000 долари, откако падна под нивото од 19.000 долари претходно во месецот, за прв пат од јуни.

Превземено од ПАРИ

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

You have not selected any currencies to display