Оваа Недела во Метаверс

Оваа недела во Метаверс, каде што Fortune ги заокружува најинтересните неделни приказни за NFT, културата, игрите базирани на Web3 и, добро, метаверзумот. 

За нашето издание, да започнеме со подетално разгледување на амбициите на Horizon за блокчејн игри.

Тешко време за крипто-пазарите, бидејќи дури и славните нахакан VC се повлекуваат, при што глобалното финансирање за крипто стартапи поддржани од ризичен капитал паѓа за 50% од вториот квартал до третиот. Но, една светла точка е Horizon Blockchain Games , компанијата за производи и инфраструктура на Web3 со седиште во Торонто, која оваа недела собра 40 милиони долари во круг предводен од Бреван Хауард Дигитал и Морган Крик Дигитал .

Извршниот директор Питер Киелтика одби да ја открие вреднувањето на Хоризон по финансирањето, но тој ми рече дека парите ќе бидат искористени за развој на неговиот тим од 60 членови, особено во одделот за маркетинг и развој на бизнисот.

„За да ве сфатат сериозно, потребни ви се средства за да можете да ги ангажирате најдобрите, за да можете да ја завршите работата“, рече Киелтика.

На компанијата ќе и требаат дополнителни раце за нејзините планови да ја прошири Sequence , нејзината платформа за развивачи на Web3 која е основа за нејзиниот главен производ, блокчејн играта за тргување со картички Skyweaver .

„Тоа е навистина двигател за дозволување на нов сет на примитиви со дигитално добро и им овозможува лесно да се интегрираат во вашата видео игра“, додаде Kieltyka.

Платформата Sequence, исто така, вклучува и Sequence Wallet , паричник без притвор, изграден за игри на Web3, кој има социјално најавување – помислете на Google или Apple или Facebook – за да им помогне на почетниците за крипто. Користејќи паметни договори, паричникот, исто така, им овозможува на корисниците лесно да вршат трансакции преку синџири користејќи стабилна валута како USDC .

Еден од водечките инвеститори на Хоризон, Бреван Хауард , мисли дека Хоризонт има потенцијал да има големо влијание врз просторот за игри на блокчејн. Го нарече Horizon „web3 Epic Games + Google“, а Kieltyka „Tim Sweeney of Web3“ во блог пост оваа недела, повлекувајќи паралела помеѓу платформата Horizon’s Sequence и Epic’s Unreal Engine, за која Свини, извршниот директор на Epic Games, вели дека е основната технологија за речиси половина од сите претстојни конзолни игри. 

Самиот Киелтика не ја избегнуваше споредбата – „Добив уште 15 години пред да бидам таму“, ми рече тој – иако рече дека сака платформата на Sequence да остане со отворен код на одредено ниво. Сепак, тој рече дека предвидува лансирање на моделот Sequence Pro за компании кои би можеле да работат како софтвер-како-услуга систем.

Дали продажбата на NFT е подготвена да се врати?

Месечната продажба на NFT скокна над 947 милиони долари, објави Декрипт , што е редок знак на живот за пазарот што се кратера. Но, можеби работите не се толку лоши како што изгледаат. Шефот на истражувањето на DappRadar, Педро Херера, ми рече дека иако, да, обемот е намален, бројот на трансакции и бројот на тргувања останале конзистентни на околу 2 милиони од вториот до третиот квартал.

На друго место

Cool Cats Group доби необјавена инвестиција од Animoca Brands , надоградувајќи го своето партнерство за игри. Компанијата рече дека инвестицијата „ќе ја поттикне мисијата на Cool Cats да стане најголемиот глобален бренд NFT и робусна компанија за медиуми и содржини, вклучително и преку проширување на своите понуди за игри“.

Стив Јанг , поранешниот бек на НФЛ, кој го освои Суперболот во 1995 година , планира да ја објави својата компанија поврзана со метаверс, Мовела , преку SPAC . Компанијата е специјализирана за сензори, софтвер и аналитика кои овозможуваат дигитализација на движењето, според регулаторното досие .

Неверојатно , британскиот креатор на технологија на виртуелниот свет кој работеше на метаверсот Otherside на Bored Ape Yacht Club, се приближува кон уште еден круг од 100 милиони долари од блокчејн технолошката компанија Елронд , која би ја проценила компанијата на 3 милијарди долари, според Financial Times . Иако компанијата собра 500 милиони долари во досегашниот најголем круг за финансирање на британски стартап, во 2017 година, таа ги потроши речиси сите пари што ги собра од лансирањето во 2012 година.

Три пати повеќе NFT заштитни знаци се поднесени оваа година во споредба со 2021 година, според податоците од Канцеларијата за патенти и трговски марки на САД, собрани од адвокатот за трговски марки Мајк Кондудис . Ова значи дека повеќе компании ја обезбедуваат својата интелектуална сопственост за можни Web3 производи, иако тоа не мора да значи дека ќе ги лансираат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.