Pillow Нуди Олеснување на Крипто Заштедите и Инвестирањето на Корисниците

Pillow – Крипто Апликација за Инвестиции и Заштеда на Криптовалути

Pillow тврди дека е се-во-едно платформа која ќе им помогне на сите видови на корисници, вклучувајки и почетници или нови корисници, да трошат, инвестираат и заштедуваат во криптовалути. 

Pillow е ново лансирана компанија со седиште во Сингапур, а компанијата неодамна го заврши кругот на финансирање од Серија А од 18 милиони долари. Финансирањето беше предводено од четири големи компании, Accel и Quona Capital, со други учесници како Elevation Capital и Jump Capital. 

Апликацијата моментално се користи во приближно 60 земји со база на корисници од околу 75.000. Апликацијата додаде ограничени криптовалути како Ethereum, Bitcoin, Solana, polygon и Axie Infinity, при што некои Stablecoins се поддржани од USD, како USDC и USDT. Сепак, платформата планира да додаде уште дваесет дигитални средства во наредните месеци.    

Pillow е основан во 2021 година, фокусирајќи се на пазарите во развој како Југоисточна Азија и Африка. Тројца луѓе со индиско потекло, Ариндам Рој, Раџат К.М. и Картик Мишра, ко-основачи на Pillow .     

Ко-основачите на Pillow забележаа дека базата на корисници на нивната апликација пораснала за 300 пати, а вкупниот износ на средства под управување исто така се зголемил за 5 пати во оваа финансиска година. 

Според доверливи медиумски извори, Pillow неодамна се прошири во повеќе од три земји, Виетнам, Нигерија и Гана. 

Во интервју за еден медиум, ко-основачите на Pillow потенцираат: „Видовме шема на проблеми кои се повторуваат“. Тие додадоа: „Луѓето не знаат како да плаќаат такси за гас, не знаат како да ги премостат различните блокчејнови, луѓето не знаат каква трансакција одобруваат и на крајот губат средства“.     

За тоа време, и двајцата ко-основачи се сретнаа со Картик Мишра, која веќе водеше бизнис на индискиот стартап за испорака, Дунзо. И по неколку состаноци, тие разговараа како да се надмине овој проблем кој ги мачи корисниците во голем обем.  

Рој и КМ рекоа: „На крајот, сфативме дека предизвикот е што крипто трансакциите денес не одговараат на менталниот модел за тоа како корисниците на мало ги перцепираат трансакциите. Ќе ви треба силна техничка позадина за беспрекорна трансакција во крипто“.    

По оваа долга дискусија, овие тројца работеа напорно со месеци и создадоа „Pillow“, платформа која ги прави корисниците свесни со разбирање за употребата на криптовалутите. 

Првиот голем проблем со кој се соочи тимот на Pillow е идеологијата на корисниците кои тргуваат со крипто не е само купување и продавање дигитални средства, напротив, има многу други случаи на употреба.

Вториот голем проблем е неуредниот процес на користење крипто . Корисникот треба да ги знае сите основни работи како такси за трансакции, блокчејн технологија, графикони, анализа на цени итн.   

Користењето на перница е прилично лесно, во првиот чекор, корисниците мора да се логираат користејќи ги нивните соодветни идентификатори за пошта. Во вториот процес, корисниците мора да обезбедат основни информации за KYC како слика за селфи во живо и нација што претставува лична карта.  

Во апликацијата перница, третиот чекор директно ги носи корисниците на кратка лекција за можниот ризик што обично се јавува при инвестирањето на дигиталните средства. И пред да инвестира, апликацијата ги пренасочува корисниците на друга лекција за можните ризици во инвестициите во дигитални средства.   

   

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.