Подемот и Падот на BlockFi

BlockFi, компанија за позајмување крипто

Основана во октомври 2017 година и поднесе барање за стечај нешто повеќе од пет години подоцна во пресрет на колапсот на FTX.

Крипто заемодавачот BlockFi капитулира. Платформата, која нудеше високи приноси на крипто депозитите, поднесе барање за заштита од банкрот . Тоа е најновата компанија која падна по катастрофалниот колапс на FTX. Навистина, пријавите за стечај покажуваат дека BlockFi имал криптовалути во вредност од 355 милиони долари замрзнати во FTX и се потпирал на фирмата за нејзиниот кредитен капацитет. Но, како сето тоа тргна толку наопаку? Crypto.Mk состави временска рамка за да ви помогне да ја составите сликата.

Октомври 2017 година – Стартот на BlockFi

Зак Принс и Флори Маркез го основаа BlockFi во октомври 2017 година со висока мисија: обезбедување кредитни услуги на пазарот на криптовалути. Принс, извршниот директор, работел во продажба пред да го основа BlockFi. Маркез, главниот оперативен директор на компанијата, управуваше со финансиските портфолија за Бонд Стрит, маловремено заемодавател што Голдман Сакс го купи во 2017 година, пред да го основа BlockFi. Фирмата отвори продавница во Џерси Сити, Њу Џерси, а во следните години се прошири во Њујорк, Сингапур, Полска и Аргентина. Во јануари 2018 година, BlockFi ја започна својата прва понуда: заеми од американски долари поддржани од криптовалути. Едноставно, клиентите би можеле да депонираат биткоин (BTC) или етер (ETH) и да земаат заеми во фиат против тој крипто колатерал.

Февруари 2018 до декември 2018 година – првите кругови на финансирање на BlockFi

Парите со ризичен капитал следеа брзо. Во февруари 2018 година, BlockFi собра 1,55 милиони долари во семената рунда предводена од ConsenSys Ventures. Во јули 2018 година, таа собра огромни 52,5 милиони долари во кругот на финансирање предводен од Galaxy Digital на Мајк Новограц. И на крајот на 2018 година, BlockFi собра уште 4 милиони долари со издавање конвертибилни банкноти , со Akuna Capital главен купувач.

Март 2019 година – BlockFi нуди сметка со комплицирана камата

Исплакнете со готовина, стартапот почна да работи. Во март 2019 година лансираше крипто депозитна сметка која ќе ги реинвестира приходите од депозитите на биткоин или етер и ќе обезбеди можност да се заработи сложена камата со годишен процентуален принос од 6,2% (APY). BlockFi ги приспособи овие стапки со текот на времето; во мај 2019 година речиси ја преполови каматната стапка на депозитите на ЕТХ. Ризикот од сметката со високи камати, како што е објаснето за CoinDesk, беше дека „не доаѓа со поддршката на федералната влада како што доаѓа штедна сметка во банка“. Како што пазарот се загреваше во следните неколку години и BlockFi продолжи да расте, тоа не ги спречуваше луѓето да ги депонираат своите пари во компанијата.

Август 2019 година – Финансирање од Серија А

Следната огромна парична инјекција на компанијата дојде во август 2019 година, кога BlockFi собра 18,3 милиони долари во кругот на финансирање од Серија А, предводен од Valar Ventures на Питер Тиел. Ним им се придружија Winklevoss Capital, Galaxy Digital, ConsenSys, Akuna Capital и други. Претходно таа година, BlockFi достигна пресвртница со депонирани над 50 милиони долари на своите каматоносни сметки.

Декември 2019 година – BlockFi се проширува во тргување

Во декември 2019 година, BlockFi влезе во играта за трговија со крипто, нудејќи необичен модел кој наплатуваше нула такси за купување и продажба. Наместо да наплаќа такси за тргување, BlockFi профитираше со продажба на податоци за тргување на институционални крипто фирми кои, пак, обезбедуваа ликвидност на BlockFi, слично на бизнис моделот на Robinhood. „Креаторите на пазарот сакаат информации за тоа што се случуваат занаети и тие ги добиваат со тоа што имаат односи со онолку места колку што можат да поддржат за да го добијат тој проток на нарачки“, рече извршниот директор на BlockFi.

Февруари 2020 година – круг на финансирање од Серија Б

Valar Ventures на Питер Тиел го предводеше кругот на финансирање на BlockFi од 30 милиони долари од Серија Б во февруари 2020 година, со повторени инвеститори вклучувајќи го Akuna Capital и нови инвеститори вклучувајќи го HashKey Capital, кој извршниот директор Принс го забележа како клучен за помагање на „BlockFi да се прошири во Сингапур“ и во регионот на Азија-Пацификот.

Март 2020 година – Пристигнуваат огромни количини на готовина

BlockFi соработува со Силвергејт банка за да им овозможи на клиентите да користат депозити во готовина преку жичен трансфер за да купат биткоин. Пред овој потег, BlockFi беше ограничен на „крипто шини за плаќање“, како што се стабилните коини. Принс рече дека бил преплавен од „барања секој ден од нашите постоечки клиенти, а исто така и од луѓе кои веќе не се сопственици на криптовалути“. Претходниот месец компанијата откри дека има имот од 650 милиони долари на својата платформа.

Мај 2020 година – BlockFi претрпе мал хак

Сè одеше добро. Потоа: хакирање! Во 2020 година, еден напаѓач го таргетира телефонот на вработениот со „замена на SIM“ што го измами мобилниот оператор да го активира телефонот на вработениот на друг уред. Ова му овозможи на хакерот да добие пристап до некои од малопродажните системи за маркетинг на BlockFi. Нема изгубени средства, но напаѓачот успеал да пристапи до доверливи информации за клиентите на BlockFi.

Август 2020 година – BlockFi добива повеќе средства

Во август 2020 година, BlockFi собра 50 милиони долари во круг од Серија Ц предводен од Morgan Creek Digital. Во тоа време, Зак Принс рече дека заемодавачот има имот од 1,5 милијарди долари и имал малку под 10 милиони долари приход секој месец. Ѕвездата на Националната кошаркарска асоцијација Метју Делаведова беше меѓу инвеститорите.

Октомври 2020 година – BlockFi прави ризичен влог

Во октомври 2020 година, BlockFi инвестираше многу во Grayscale’s Bitcoin Trust (Grayscale е во сопственост на мајката на CoinDesk, Digital Currency Group), земајќи 5% удел во фондот од 4,8 милијарди долари. Другиот голем кит инвестиран во GBTC во тоа време? Хеџ фонд Three Arrows Capital , кој имаше удел од 6% заклучно со јуни 2020 година.

BlockFi продолжи да го проширува својот удел во GBTC, до 1,7 милијарди долари во GBTC до февруари 2021 година. За жал, подоцна се покажа дека е тешко да се извлечат пари од GBTC. Дополнително, до моментот на пишување, акциите во довербата тргуваат со огромен попуст на биткоинот.

Јануари 2021 година – Биткоин амбициите на BlockFi

На почетокот на 2021 година, BlockFi регистрираше сопствен Bitcoin Trust во Комисијата за хартии од вредност на САД, ставајќи го во директна конкуренција со производот на Grayscale. Фондот понуди пониска такса за управување и соработуваше со Fidelity Digital Asset Services за чување на средствата . Во ноември истата година, поднесе барање за одобрување за спонтан фонд за размена на биткоини.

Март 2021 година – BlockFi добива ново финансирање, вреднување 3 милијарди долари

Сè одеше добро за BlockFi. Со зголемената цена на биткоинот достигнувајќи највисоко ниво на сите времиња (биткоинот ја премина границата од 60.000 долари за прв пат во март 2021 година), BlockFi собра 350 милиони долари , давајќи ѝ на компанијата проценка од 3 милијарди долари. Имаше имот од 15 милијарди долари и имаше за цел да го зголеми својот персонал на 500 луѓе до крајот на годината. Се вели дека има 225.000 корисници, од 10.000 кон крајот на 2019 година. Што може да тргне наопаку?

Јули 2021 година – Лош тајминг среде напад на наредби за прекин и откажување

Бирото за хартии од вредност во Њу Џерси беше првото што даде голем удар . Државниот финансиски регулатор тврдеше дека каматните сметки на BlockFi изнесуваат продажба на „нерегистрирана хартија од вредност“ и издаде забрана за создавање нови каматоносни сметки. Алабама издаде свое известување до заемодавачот набргу потоа, а Тексас се приклучи истиот ден . Два дена подоцна, Вермонт ја поднесе својата жалба , а на крајот на месецот Кентаки му нареди на заемодавачот да престане да пријавува нови клиенти со каматна сметка.

Извршниот директор ја повика американската Комисија за хартии од вредност да го разгледа ова прашање. Така, националниот регулатор за хартии од вредност го направи токму тоа – и не заврши добро за BlockFi (ќе дојдеме до тоа следно). Беше лош тајминг за BlockFi, кој сакаше да собере 500 милиони долари во серија Е и лансираше кредитна картичка за награди Visa .

Февруари 2022 година – BlockFi се спогодува со ДИК

Во февруари, BlockFi се договори со SEC за 100 милиони американски долари за нејзиниот производ за заеми со висок принос. Се регистрираше во SEC , но од средината на февруари престана да ја нуди каматната сметка на нови клиенти во САД и ги спречи постојните клиенти од САД да додаваат повеќе пари на нивните сметки. „Денешното порамнување јасно покажува дека крипто-пазарите мора да се усогласат со законите за хартии од вредност проверени со време“, рече во изјавата претседателот на SEC, Гери Генслер.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Лето 2022 година – BlockFi спиралата оди надолу

Во јуни, вреднувањето на BlockFi потона на 1 милијарда долари во „надолниот круг“ – третина од неговата проценка од 3 милијарди долари претходниот март, кога собра 350 милиони долари. На крајот на јуни, заемодавачот имаше 1,8 милијарди долари отворени заеми и 600 милиони долари изложеност. Особено, BlockFi даде огромни заеми на огромниот крипто хеџ фонд Three Arrows Capital, кој официјално поднесе барање за заштита од стечај на 1 јули . Трите стрели не успеаја откако беа преекспонирани на пропаднатиот екосистем на стабили коин, Тера ; BlockFi, според извештаите, го ликвидирал обезбедувањето на хеџ фондот пред неговиот банкрот. Во истиот месец, биткоинот падна под 20.000 долари. Еден месец подоцна, главните ривали на BlockFi, Voyager Digitalи Celsius Network, исто така поднесени барања за заштита од стечај.

Во тешка ситуација, BlockFi доби кредитна линија од 400 милиони долари од крипто берзата FTX подоцна истото лето. Размената, исто така, го доби правото на нејзината единица во САД да купи BlockFi FTX US речиси го купи заемодавачот за само 25 милиони долари, а во август можеше да ја купи компанијата за само 15 милиони долари доколку не се исполнат одредени клучни услови, како што е примањето Одобрување од ДИК да работи со своите услуги за генерирање приноси во САД

Ноември 2022 година – Колапсот на FTX ги удри BlockFi, цврстите датотеки за банкрот

На почетокот на месецот, самиот FTX пропадна откако CoinDesk објави приказна заснована на приватни финансиски документи на 2 ноември, која отвори дупки во билансот на сестринската компанија FTX, трговската фирма Alameda Research. Беа потребни само уште девет дена за FTX целосно да се стопи и отиде пред стечајниот суд на 11 ноември .

Тоа беше лошо за BlockFi, на кој му требаше кредитниот капацитет на FTX за да остане во живот. Доцна на 10 ноември, BlockFi го паузираше повлекувањето на клиентите поради „недостатокот на јасност“ за FTX. На 11 ноември, финансискиот регулатор на Калифорнија ја укина лиценцата за кредитирање на BlockFi.

Набргу потоа BlockFi започна да се подготвува за поднесување стечај. На 28 ноември, таа официјално поднесе барање за заштита според Поглавјето 11, оставајќи над 100.000 доверители на цедило. Поднесоците подоцна открија дека Аламеда не ги исполнила заемите во вредност од 680 милиони долари на BlockFi. По поднесувањето пред стечајниот суд, BlockFi ја тужеше Emergent Fidelity Technologies на Sam Bankman-Fried за нејзините акции Robinhood, кои беа заложени на BlockFi како гаранција за заем.

На првото рочиште за стечај, адвокатите на BlockFi рекоа дека заемодавачот чувал 355 милиони долари во крипто на FTX. За цело време, се наѕира едно прашање: Дали клиентите ќе добијат нешто назад?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.