Polygon е Подготвен за Масовно Рели Одкако Постигна Две Нови Партнерства

Блокчејн мрежата MATIC на Polygon направи притисок кон клучните случувања и партнерства

Во текот на минатата година, блокчејн мрежата MATIC на Polygon направи притисок кон клучните случувања и партнерства. Како резултат на тоа, и покрај забавувањето на пазарот, мајчиниот крипто MATIC на Polygon даде пристојни перформанси во споредба со другите алткоини.

Во најновиот развој, популарната платформа за игри Web3 Fractal објави дека доаѓа до протоколот за блокчејн Polygon. Целиот пакет производи на Fractal – F Studio – ќе биде достапен на блокчејнот Polygon. Ова ги вклучува програмерскиот SDK на Fractal, лансирната подлога за незаменливи токени (NFT), турнирите, пазарот, стартерот на игри и услугата Најавување со Fractal.

Џастин Кан, ко-основачот на Fractal, како и на популарната платформа за видео игри за стриминг Twitch, најави поддршка за игрите напојувани со NFT на мрежата Polygon. Fractal беше водечки играч во помагањето на развивачите на игри со алатки кои можат да ги решат нивните потреби за блокчејн и инфраструктура.

Алатките за развивачи на F Studio помагаат во брзо и лесно вклучување на Web3 технологијата во различни проекти. Обезбедува неколку функции како што се паричник погодна за игри, API-и на пазарот во играта, фиат на рампа, систем за управување со сметки и ковање NFT на барање. Зборувајќи за крипто публикацијата Decrypt, Кан рече :

Нашата цел е да ги поддржиме развивачите на игри, а дел од тоа е да бидеме каде и да сакаат да бидат развивачите на игри. И многу од нив сакаат да бидат на Polygon, да бидам искрен.

Растечкото присуство на Polygon во Web3

Во текот на минатата година и така, тимот на Polygon става голем фокус на проширување на своите понуди за брзорастечкиот Web3 простор. Некои од најголемите брендови како Reddit, Starbucks, Nike и Meta го искористија блокчејнот Polygon за нивните случаи.

Во текот на минатото лето, само Reddit создаде вкупно 8,5 милиони колекционерски аватари на блокчејнот Polygon. Понатаму, Старбакс има изградено и програма за лојалност дизајнирана околу колекционерските NFT. Во исто време, Nike ја лансира својата мода Metaverse на блокчејнот Polygon.

Со најновиот развој, Fractal планира да поддржи 30 игри базирани на Polygon при лансирањето. Освен тоа, тие ќе работат заедно со Polygon Labs за промовирање онлајн турнири и настани пред Конференцијата за развивачи на игри (GDC) во март 2023 година. Sandeep Nailwal, ко-основач на Polygon Foundation, рече:

Fractal се појави како клучен центар за откривање на блокчејн игри. Со здружување со Fractal и комбинирање на нивниот импресивен пакет на алатки за програмери со нашите, имаме за цел да ја направиме 2023 година година кога ќе ги донесеме Web3 игрите на масовниот пазар.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

You have not selected any currencies to display