Поранешен Трговец Предложи да оди Против Ветерот и да Инвестира во Крипто 

Пазарот веќе долго време е паднат на околу 48%, а врвната криптовалута Биткоин се покажа во најлошо светло

Околу ноември минатата година, глобалниот пазар на крипто се зголеми до 3 трилиони долари, но моментално се тргува со 1,68 трилиони долари Во исто време, врвните криптовалути како Биткоин се тргуваа преку 68 илјади американски долари и ЕТХ за 4,8 илјади долари, но во моментов и двете тргуваат речиси половина од своето високо време.

Поранешниот експертски трговец Питер Брант неодамна објави на Твитер опишувајќи дека е време да се купи биткоин. Среде пазарот кој покажува надолен тренд веќе многу долго време, Питер смета дека тој се зголемил доволно надолу и сега е време да се врати назад во нагорна насока.

Според спротивставените принципи на инвестирање, кога пазарот е страшен, тогаш е време да се купат средства. Накратко, тоа му кажува на некој да преземе нахакан пристап додека пазарот покажува мечешко однесување. Се чини дека Петар предлага истото да се следи.

Во својот твит, приложувајќи табела што го прикажува континуираниот надолен наплив на Биткоин, Питер праша дали биковите носат ласерски очи што е време да ги продадат, но ако се покаже дека биковите ги поднесуваат, дали е време да се купи? Трговецот-ветеран сакаше да убеди дека, сепак, криптовалутата покажува надолен тренд на краток рок, но поверојатно е дека ќе се движи нагоре доколку биковите влезат на пазарот и навлезат во горниот тренд. 

Надолен тренд на криптовалутите, заедно со Биткоинот

Нема ништо ново во криптовалутите кои покажуваат подеми и падови, но помина долго време од ноември 2021 година до крајот на јануари 2022 година. Сепак, крипто и глобалните берзи покажуваат мечешко однесување од различни очигледни причини.

Прашањата како што се варијантата Омикрон на Ковид, тензиите меѓу Русија и Украина, зголемувањето на каматните стапки на ФЕД, прекинот на операциите за рударство на биткоин во Казахстан итн., се многу меѓународни фактори кои влијаат на чувствата на пазарот. Биткоинот веќе покажа значителна загуба, и тоа исто така долго време. Сепак, ако продолжи да се однесува вака до февруари, тоа ќе биде најдолгата серија на загуби  на водечките криптовалути по 2019 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.