Предвидувања за Цените на Биткоинот и етерумот – Што ни Кажуваат Денешните Индикатори на Крипто Пазарот

Со оглед на нестабилната историја на монетата во изминатата деценија, ова ке ви изгледа како значајна промена

На 8 јануари, предвидувањето на цената на Биткоин беше главно стабилно бидејќи БТК продолжи да се консолидира нешто под 17.000 долари. Слично на тоа,  Ethereum , втората по големина криптовалута, се тргува немирно во близина на опсегот на тргување од 1.260 долари, откако не успеа да одржи над 1.275 долари. Почнувајќи од 08 јануари, нестабилноста на Биткоинот падна на ново ниско ниво, разочарувајќи ги купувачите и продавачите подеднакво.

Според твитот на шефот на истражувањето на CoinShares, Џејмс Батерфил, 30-дневната нестабилност на Биткоин достигна рекордно ниско ниво од 18,7, ставајќи го во опсегот на добро познатите капитални индекси како Nasdaq и S&P 500.

Уште од фазата на нестабилност на пазарот предизвикана од FTX во средината на ноември, обемот на трговијата со Bitcoin постепено се намалува, како одраз на овој тренд. Според податоците собрани од CoinMarketCap, трговската активност е намалена за над 3% од 6-ти јануари.

Во прашањата и одговорите на крајот на годината објавени од Advisors Capital Management оваа недела, поранешниот претседател на Федералните резерви Алан Гринспен разговараше за неговите размислувања за криптовалутите, непостоечката берза за криптовалути FTX и економијата на САД. 

Од 1987 до 2006 година, Гринспен претседаваше со Федералните резерви како нејзин претседател во вкупно пет мандати. Тој служеше како претседател под администрациите на четири одделни американски претседатели. Во септември 2016 година, тој започна да работи како економски советник во Advisors Capital Management.

Поранешниот шеф на Федералните резерви беше прашан за неодамнешниот пад на FTX и дали може да се прошири или не. По разгледувањето на „информациите што излегоа на виделина досега“, Гринспен заклучи дека ефектите од FTX ќе бидат ограничени на криптовалутите и индустриите NFT (незаменливи токени). Истакнувајќи ја важноста на криптоните. тој нагласи: 

Колапсот на FTX не беше резултат на лабаво управување со ризик, несоодветни сметководствени процедури или некоја карактеристика својствена за крипто – тоа беше чисто измама.

Поранешниот претседател на Федералните резерви Алан Гринспен продолжи:

Во однос на поширокиот крипто универзум, сметам дека класата на средства е премногу зависна од „теоријата за поголема будала“ за да биде пожелна инвестиција.

Сепак, тоа тежи на целокупниот пазар на криптовалути, ограничувајќи го нагорниот моментум.

Биткоин цена 

Биткоинот моментално се тргува по 16.948 долари, со 24-часовен обем на тргување од 7,6 милијарди долари. Биткоинот е изложен на ризик да падне во зоната за поддршка од 16.775 долари, откако не успеа да се затвори над нивото на отпор со двоен врв од 17.000 долари. На временската рамка од 4 часа, БТК е во растечки канал, што значи дека затворањето над 16.775 долари може да предизвика повлекување.

Биткоинот би можел да падне и до 16.450 долари доколку денес падне под 16.775 долари. БТК можеби влегува во тренд на купување над 16.775 долари.

Цена на Ethereum 

Тековната цена на Ethereum е 1.265 долари со 24-часовен обем на тргување од 2,6 милијарди долари. На временската рамка од 4 часа, парот ETH/USD се соочува со силен отпор во близина на нивото од 1.276 долари, кое се протега со двојна шема на горниот дел.

Позитивен пробив на нивото од 1.275 долари може да ја турне цената на ЕТХ до следната зона на отпор од 1.300 долари. Затворањето на Doji и свеќите за вртење под 1.275 долари, од друга страна, може да ја изложи цената на ETH во зоната од 1.245 долари.

Во надолна линија, цената на ETH се движи околу 1.240 долари, а надолниот пробив на тоа ниво може да ја отвори вратата за поголема продажба на 1.220 долари.

Алтернативни монети со огромни изгледи за раст

И покрај продолжениот пад на пазарот во 2023 година, неколку алтернативни валути создаваат вести.

FightOut (FGHT)

Платформата FightOut (FGHT) функционира слично како и личен тренер, со исклучок што токенот FGHT се враќа однапред за времето за вежбање. Сите активности се следат и може да се користат за зајакнување на метриката на нечиј метаверс аватар.

Претпродажбата на FGHT добро напредува, со приближно 2,75 милиони долари собрани досега. Како што се одвива продажбата, се предвидува дека сегашната продажна цена од 60,06 FGHT за 1$ (FGHT може да се купи со користење на ETH или USDT) ќе расте.

Dash 2 Trade (D2T)

Dash 2 Trade , кој ќе започне на почетокот на 2023 година, ќе биде платформа базирана на Ethereum која ќе обезбедува статистика во реално време и податоци за социјално тргување. Меѓу почетните карактеристики ќе бидат сигналите за тргување, статистиката во синџирот, алатките за градење стратегии и вестите, што ќе им овозможи на новите и на стручните трговци да останат на врвот на нестабилниот пазар на биткоин.

Dash 2 Trade сега собра извонредни 14,2 милиони американски долари, со само четири дена и десет часа додека мајчиниот токен D2T на платформата не се најде на Gate.io, првиот од серијата планирани огласи за централизирана размена на криптовалути.

D2T ќе биде достапен и на Changelly Pro, LBANK и BitMart.

Во моментов се продава по цена од 0,0556 долари, меѓутоа, некои аналитичари ја критикуваа предпродажната цена од 0,0556 долари, велејќи дека е премногу ниска со оглед на потенцијалот на токенот. Инвеститорите во D2T може да видат профит од 10 пати или повеќе, велат неколку трговци, вклучувајќи го и познатиот аналитичар за претпродажба Џејкоб Крипто Бури .

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

C+Charge (CCHG) 

C+Charge (CCHG) е мрежа базирана на блокчејн која ги наградува сопствениците на електрични возила за нивно полнење и користење. Неговиот мајчин токен, CCHG, во моментов е достапен за купување. Употребата на електрични возила драстично се зголеми во последните години низ целиот свет. 

Секторот за електрични возила (EV) се појави како еколошки попријателска алтернатива на постоечката автомобилска индустрија, на која долго време и е очајна потреба од реформи. Луѓето сега можат да купуваат ЕВ и да учествуваат во зелената револуција благодарение на фирмите како Тесла, Ривиан и други. 

За да ја покаже својата приспособливост, мрежата веќе доброволно се пријави да поврзе 20% од турските полначи за ЕВ. 1 CCHG чини 0,013 долари и може да се купи со BNB или USDT. Досега, претпродажбата собра 99.850 долари.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.