Ripple Конечно ги Доби Долго Очекуваните Документи од Висок Функционер на SEC

Документите на Хинман во рацете на Ripple 

Вистинска ризница на е-пошта и документи од Комисијата за хартии од вредност е предадена на Ripple , чии основачи ја создадоа криптовалутата XRP и сега се наоѓаат како обвинети во правна битка со висок профил со регулаторната агенција поради нејзиното тврдење дека XRP беше незаконски продаден со нерегистрирана безбедност.

Стјуарт Алдероти, генерален советник на Ripple, ја објави веста на Твитер во четвртокот, прогласувајќи победа во 18-месечната битка (во рамките на поголемата војна) над колекцијата материјали за откривање наречени „документи Хинман“.

“Над 18 месеци и 6 судски наредби подоцна, конечно ги имаме документите на Хинман (внатрешни е-пошта на ДИК и нацрти на неговиот злогласен говор во 2018 година). Иако засега остануваат доверливи (на инсистирање на ДИК), можам да кажам дека вредеше борбата за нивно добивање.”

Документите се вртат околу поранешниот директор на ДИК Вилијам Хинман и неговиот говор со голем публицитет што тој го одржа во 2018 година, во кој изјави дека Ethereum – како Bitcoin – е „доволно децентрализиран“ и затоа не е предмет на федерална регулатива за хартии од вредност.

Забелешките на Хинман од тој ден на неговата изјава го предизвикаа најгустиот облак што моментално се наѕира над тековните дебати за регулативите за крипто и играат клучна улога во тужбата на SEC во декември 2020 година против Ripple , тврдејќи дека Ripple го продаде XRP со нерегистрирана безбедност. Со пазарна вредност од 22,3 милијарди долари, според CoinGecko, XRP во моментов е шестата по големина криптовалута.

Минатиот месец, федерален окружен судија  ги отфрли повторените обиди на ДИК да го спречи Ripple да пристапи до документите, за кои компанијата верува дека ќе откријат внатрешни размислувања и дискусии што доведоа до контроверзната декларација што се чини дека фаворизира „ двајца победници “ во крипто просторот, Bitcoin и Ethereum, на сметка на алтернативи како XRP.

Ripple првично го доби правото да ги побара документите во јануари 2022. Некои набљудувачи на индустријата сметаа дека документите нема суштински да го зајакнат случајот на Ripple, но според Алдероти, тие претпоставки се погрешни.

„Иако тие засега остануваат доверливи (на инсистирање на ДИК), можам да кажам дека вредеше да се бориме да ги добиеме“, напиша тој на Твитер. „Отсекогаш сум се чувствувал добро за нашите правни аргументи, а сега се чувствувам уште подобро. Отсекогаш се чувствував лошо за тактиката на ДИК, а сега се чувствувам уште полошо поради нив.

Извршниот директор на Ripple, Бред Гарлингхаус, отиде уште подалеку. Дури и додека неговата компанија ја прославуваше својата 10-годишнина неколку часа пред објавувањето на документите, тој се лутеше на Твитер изјавите.

„ Стремежот на ДИК за целта на политиката не се однесува на „верна верност кон законот“, туку на моќ“, напиша тој. „Нема грижа за оние компании и луѓе на кои им наштети овој пристап. Сите треба да бидеме револтирани. ДИК јасно заборави дека владата работи за народот.

Како одговор на соопштението од неговиот генерален советник, Гарлингхаус повторно ја критикуваше ДИК, велејќи „не им верувајте“ кога тие тврдат дека се грижат за „објавување, транспарентност и јасност“.

„Кога вистината на крајот ќе излезе на виделина, срамот на нивното однесување овде ќе ве шокира“, додаде тој.

“ДИК сака да мислите дека се грижи за обелоденување, транспарентност и јасност. Не им верувајте. Кога вистината на крајот ќе излезе на виделина, срамот на нивното однесување овде ќе ве шокира.” – Бред Гарлингхаус

Иако добивањето пристап до документите околу говорот на Хинман во 2018 година може да обезбеди значаен увид во неговиот мисловен процес и на неговите колеги во ДИК, адвокатите на Рипл исто така очекуваат да можат директно да се слушнат со Хинман, откако ја добија можноста да го сменат поранешниот директор на ДИК минатата година. година. Таа одлука дојде набргу откако друг суд го блокираше обидот на ДИК да пристапи до записите околу извршната компензација на Ripple.

Развојот сигурно повторно ќе го разгори долготрајниот спор, во кој и Ripple и ДИК неодамна побараа клучна пресуда наместо судење. Напорот за забрзан крај на случајот му претходеше на зголемувањето на вредноста на XRP за 44%.

Ripple се спротивстави на предлогот на SEC, изјавувајќи дека агенцијата „сè уште нема одржлива правна теорија за да го поддржи нејзиното централно тврдење“ дека Ripple треба да го регистрира XRP како хартија од вредност.

Само минатата недела, еден судија го одобри барањето од индивидуални носители на XRP да се приклучат на постапката .

Имено, сегашниот претседател на ДИК, Гери Генслер, не коментираше јавно и конкретно за проценката на Хинман и ги ограничи своите забелешки на Биткоин – избегнувајќи го силниот бран на Етереум што го преплави директорот Хинман.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.