SBF Зборува за Заштита на Потрошувачите и Судир со Крипто Великаните

Binance објави дека планира да ги отфрли своите преостанати акции

Добро утро. Еве што се случува:

Цени: избива битка за држење помеѓу крипто великаните околу FTT токенот на берзата FTX, додека SOL токенот на Солана страда во мирување после конференцијата. Трговците со крипто ги очекуваат среднорочните избори оваа недела во САД и клучниот извештај за инфлацијата.

Увид: Зборувањето на истиот јазик како регулаторите е билет за да се направат дигитални средства мејнстрим, можност вредна трилиони.

Цени

Од Bradley Keoun

Викендот не донесе недостиг од драма на крипто-пазарите , но не се работеше за биткоин: интензивните шпекулации се чини дека предизвикаа големи загуби на токенот FTT на берзата FTX и SOL на Солана.

Токенот FTX , кој се наметна на насловните страници (и муабетот на Твитер) минатата недела откако CoinDesk објави колку е значајно средството на билансот на трговската фирма Alameda Research , се најде под дополнителен притисок откако извршниот директор на Binance, Чангпенг “CZ” Zhao твитна дека фирмата ќе ги продаде своите преостанати акции на FTT , удел вреден повеќе од 500 милиони долари. Цената на FTT се врати откако извршниот директор Аламеда, кој како и FTX е дел од империјата на милијардерот Sam Bankman-Fried, објави на Твитер дека со задоволство ќе го купи FTT по 22 долари. Но, доцна во неделата FTT го смени курсот и повторно паѓаше, околу 22,24 долари, пад од 7,6% во изминатите 24 часа.

SOL на Солана се зголеми кога Google Cloud ги објави плановите да стане валидатор на блокчејн мрежата, но со текот на времето и тој стана понизок и беше еден од најголемите губитници на денот меѓу 162-те средства во индексот на пазарот на CoinDesk , пад од 11% во однос на 24 часа. Токенот се стекна неколку недели пред конференцијата на Solana Breakpoint што моментално се одржува во Лисабон, Португалија, која завршува во понеделник. Овие конференции за блокчејн често носат низа најави кои имаат тенденција да ги вознемируваат инвеститорите, програмерите и обожавателите, но не е невообичаено ентузијазмот брзо да згасне.

Dogecoin ( DOGE ) , кој повеќе од двојно се зголеми во октомври за да стане најдобар изведувач во CMI , сега ги лиже своите рани, мем-токенот што често го споменува милијардерот Elon Musk ( новиот сопственик на Твитер ) е намален за 19% досега овој месец.

Биткоинот ( BTC ) , за она што вреди, се тргуваше околу 21.000 долари откако во саботата го достигна новиот неделен максимум. Неодамнешните добивки на најголемата криптовалута ја турнаа над клучните нивоа на ценовните графикони, потенцијално сигнализирајќи клучна промена кон понапреден тренд .

Пазарите на акции завршија минатата недела со умерен пораст бидејќи технолошките Nasdaq, S&P 500 и Dow Jones Industrial Average (DJIA) го затворија петокот со повеќе од процентен поен – синхронизирано со добивката од 4,7% тој ден за биткоинот. Златото „безбедно прибежиште“ се заниша нагоре за 3%, редок исклучок од неговата неодамнешна форма. Суровата нафта од типот Брент, нашироко ценета мерка за енергетските пазари, се искачи близу 99 долари за барел, што е зголемување од 5 отсто од почетокот на неделата.

Во наредната недела , трговците со крипто ќе бидат фокусирани на среднорочните избори во вторник во САД, што може да има големи импликации за регулаторната политика или економските одлуки. Потоа, во четврток, американското Министерство за труд треба да го објави последното читање на индексот на трошоците на животот, што се очекува да покаже дека главната стапка на инфлација останува на 8% или повисока во октомври – сè уште не е премногу далеку од највисокото ниво во последните четири децении, и покажувајќи колку работа треба да направи Федералните резерви за да ја разлади економијата и да ја врати бројката назад.

„Среднорочните податоци и податоците за инфлацијата несомнено ќе ги задржат зафатени пазарните учесници“, напишаа во извештајот економистите на Deutsche Bank.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.