Северна Кореја Стои зад Кражбата на Крипто од 100 Милиони Долари

Севернокорејски хакери стојат зад кражбата на дигитални средства во вредност од 100 милиони долари од американска крипто фирма минатата година

Севернокорејските хакерски групи Лазарус Груп и АПТ38 го извршија сајбер грабежот на крипто фирмата Хармони минатиот јуни, се вели во соопштението на Федералното биро за истраги (ФБИ).

Севернокорејските сајбер актери претходно овој месец го искористија протоколот за приватност Railgun за перење на Ethereum во вредност од повеќе од 60 милиони долари, украден за време на грабежот, чиј дел беше испратен до неколку даватели на услуги за виртуелни средства и претворен во Bitcoin, соопшти ФБИ.

Хармонија, која има седиште во Калифорнија, објави во јуни дека хакери украле 100 милиони долари во дигитални монети од мостот Horizon, таканаречен блокчејн мост што се користи за движење на криптовалути помеѓу различни блокчејн мрежи.

ФБИ, кој претходно издаде совет за кампања за малициозен софтвер користена во грабежот наречена „TraderTraitor“, соопшти дека замрзнала дел од средствата со соработка на некои од давателите на услуги за виртуелни средства.

ФБИ соопшти дека ќе продолжи да работи на „идентификување и попречување“ на напорите за кражба и перење криптовалути кои ги поддржуваат недозволените програми за ракетни и нуклеарни оружја на тајната држава.

„ФБИ ќе продолжи да ја разоткрива и да се бори против употребата на незаконски активности од страна на КНДР – вклучувајќи сајбер криминал и кражба на виртуелни валути – за да генерира приходи за режимот“, рече ФБИ, повикувајќи се на акронимот на официјалното име на земјата, Демократска Народна Република. Кореја.

Северна Кореја, со која управува диктаторот од третата генерација Ким Џонг Ун, беше обвинета од претставници на САД и ОН за организирање на ескалирачка кампања на сајбер кражба за финансирање на нејзините активности, вклучително и развој на балистички ракети со долг дострел и нуклеарно оружје.

Јужнокорејската шпионска агенција во декември соопшти дека севернокорејските хакери украле околу 1,5 трилиони јужнокорејски вони (1,2 милијарди долари) виртуелен имот во текот на изминатите пет години, вклучувајќи 800 милијарди јужнокорејски вони (650,5 милиони долари) само во 2022 година.

Компанијата за анализа на блокчејн Chainalysis во извештајот објавен во јануари минатата година рече дека вредноста на средствата украдени во сајбер напади поврзани со Северна Кореја пораснала за 40 отсто од 2020 до 2021 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.