Што е CityCoins и Kако Функционира?

CityCoins дизајнирани да имаат корист од локалните граѓани

Мајами и Њујорк се меѓу првите градови кои добија сопствени CityCoins дизајнирани да имаат корист од локалните граѓани.

CityCoins се опишува себеси како авенија за граѓаните да генерираат приходи базирани на крипто за себе и за градовите каде што живеат. Гледајте на тоа како систем кој им овозможува на корисниците да придонесуваат со крипто средства во нивниот роден град или да поддржуваат други градови, во замена за награди.

Корисниците на платформата CityCoins веќе почнаа да издаваат токени за неколку големи градови, дизајнирани да помогнат да се подобри животот на луѓето што живеат во нив. Интересно е тоа што проектот се одлучи да ја заснова својата работа на екосистем кој се напојува со биткоин, така што корисниците и градовите можат потенцијално да заработат биткоин .

Мајами и Њујорк се појавија како првите два града каде што се лансирани CityCoins. Исто така, постои можност граѓаните да воведат CityCoins за нивните градови во и надвор од границите на Соединетите Американски Држави.

Како функционираат CityCoins?

Како да креирате CityCoin

На прв поглед, може да изгледа како создавањето и управувањето со CityCoins да го врши тимот на проектот. Сепак, процесот е всушност целосно во рацете на индивидуалните корисници. Проектот едноставно обезбедува инфраструктура за поддршка на распоредувањето на секој CityCoin.

Па, како да креирате CityCoin за вашиот сопствен град? Тоа е процес од четири дела . Прво, крипто заедницата може да гласа за кој град би сакале да лансираат CityCoin за следниот со пополнување на анкета на веб-страницата . Штом одреден град ќе се стесни, важно е градоначалникот на избраниот град да го поддржи предлогот и да се согласи да го бара градскиот паричник (види подолу).

Потоа, секој може да иницира распоредување на нов CityCoin со лансирање паметен договор (софтверска програма што работи на блокчејн која презема одредени активности кога се исполнети однапред одредени услови) на главната мрежа на Stacks или верзија во живо.

За да го направите ова, ќе треба:

  • Преземете го Stacks Web Wallet
  • Финансирајте го паричникот со STX токени, достапни на водечките централизирани размени како Binance, KuCoin, Crypto.com и OKEx
  • Одете на веб-локацијата MineCityCoins и поврзете го вашиот Stacks Web Wallet со кликнување на копчето од горниот десен агол
  • Според официјалните документи на веб-страницата , ќе треба да ја „поднесете трансакцијата „регистрирај се-корисник“ преку корисничкиот интерфејс, кој ја евидентира вашата адреса на Stacks и изборниот белешка на синџирот за да сигнализира активирање на CityCoin

Конечно, минимум 20 поединци се потребни за да испратат износ од STX – домашната криптовалута на Stacks – до новосоздадениот паметен договор за активирање на процесот на рударство. Сепак, вреди да се напомене дека откако ќе се активира паметниот договор на CityCoin, рударите мора да чекаат 24 часа пред да можат да ги минираат новосоздадените CityCoins.

Едноставно кажано, CityCoins користи децентрализиран протокол напојуван од паметни договори за да генерира вредност за учесниците и нивните соодветни градови. Целта е да се овозможи систем кој ќе ги награди напорите на корисниците да го одржат системот во живот и, во тој процес, да генерираат средства за развој на избрани градови. За разлика од повеќето крипто проекти, CityCoins се одлучи за повеќекратни токени системи. Оваа рамка му овозможува да создаде единствен токен за секој поддржан град.

  • Забележете дека паметните договори се програмибилни договори распоредени на блокчејн за да се елиминира ризикот од другата страна. Со други зборови, тие само ќе ги финализираат трансакциите или ќе имплементираат множества на команди кога сите вклучени страни ќе ги исполнат условите запишани во паметните договори.

Во овој момент, можеби се прашувате, како CityCoins ги користи трансакциите овозможени со паметни договори на инфраструктурата која е базирана на биткоин, имајќи предвид дека мрежата на Bitcoin не поддржува паметни договори? Ова е местото каде технологијата наречена „ Стакови “ влегува во игра.

Сите имплементации на City Coins напојувани со биткоин постојат благодарение на Stacks, блокчејн инфраструктура изградена на врвот на мрежата на Bitcoin за да се овозможат апликации за паметни договори. CityCoins може да профитира од технологијата за паметни договори и сепак да ја користи безбедносната ткаенина на Биткоин затоа што работи на блокчејн Stacks, кој технички е продолжување на блокчејнот на Bitcoin што обезбедува функционалности за паметни договори.

Имено, целиот екосистем на CityCoin се потпира на два основни процеси. Првиот се нарекува рударство, додека другиот е редење.

Како функционира копањето на CityCoins

Копачите на CityCoins го депонираат STX во паметниот договор CityCoins за шанса да заработат токени CityCoins – како што се MiamiCoin или NYCCoin, на пример. Овој процес, познат како наддавање, се одвива на блокчејн Stacks и вклучува победнички ископувач кој се бира и наградува со CityCoins токени секој пат кога ќе се открие нов блок (приближно на секои 10 минути, слично на времето за откривање блокови на Bitcoin).

Имајте на ум дека веројатноста да се појави како успешен рудар зависи од бројот на STX што секој копач ќе понуди (депозити во паметниот договор) во однос на вкупниот износ депониран од конкурентските копачи.

На пример, ако вашиот удел од STX проследен до паметниот договор на CityCoins е 50%, имате 50% шанси да се појавите како копач кој има право да ги бара наградите деноминирани во CityCoin токени доделени за тој специфичен блок. Копачите можат да изберат дали да конкурираат за еден блок или до 30 блока истовремено.

Важно е да се забележи дека депонирањето на STX во одреден паметен договор на CityCoins е еднонасочен процес. Со други зборови, трајно го губите пристапот до токените STX проследени до паметниот договор на протоколот, дури и ако се појавите како победнички копач или не. Седумдесет проценти од сите STX токени депонирани во паметниот договор се дистрибуираат меѓу сложувачите, додека преостанатите 30% се испраќаат во паричникот на градот.

Исто така, вреди да се напомене, кога копањето за прв пат ќе се активира за нов CityCoin, 100% од STX токените депонирани во паметниот договор за рударство се испраќаат во градскиот паричник за време на првата фаза од циклусот на наградување. Секој циклус трае 2.100 блокови на магацинот (приближно две недели.)

Во случај да нема корисници кои се натрупуваат, сите STX токени се испраќаат во паричникот на соодветниот град.

Наградите за копање CityCoin функционираат на сличен начин како распоредот за издавање на Биткоин, каде наградите се преполовуваат систематски на секои четири години. Во текот на првите 10.000 блокови, победничките рудари добиваат 250.000 CityCoins по блок. Наградите потоа се намалуваат на 100.000 монети по блок за следните 200.000 блокови Stacks (приближно четири години.) Оттука, наградите се преполовуваат на секои 210.000 блокови додека не се достигне блокот Stack 1.050.000, по што ќе се ослободи фиксна сума од 3.125 блокови од CityCo во вечноста.

CoinDesk - Непознат

Како функционира редење CityCoins

Складирањето е многу слично на обложувањето на Ethereum и бара од учесниците да ги заклучат дигиталните средства во паметен договор за доброволен период за да заработат награди. Единствената разлика е во тоа што заработката е деноминирана во различна криптовалута. Кога вложувате етер – основната криптовалута на Ethereum – заработувате повеќе етер како награда. Спротивно на тоа, имателите на CityCoin ги собираат своите CityCoins токени за да заработат STX. STX што го заработуваат доаѓа од делот на STX токени депонирани од рударите, како што беше претходно опишано.

Во оваа рана фаза, можете да добивате CityCoins како MiamiCoin само преку рударство. Сепак, постојат планови да се наведат овие токени на размена во блиска иднина.

Покрај заработката на STX токени, луѓето кои ги натрупуваат своите CityCoins можат да генерираат и биткоин – обезбедувајќи двоен принос на нивните средства.

Како и процесот на рударство дефиниран погоре, редење се случува преку протоколот за блокчејн Stacks.

Што е градски паричник?

Секој град каде што е лансиран CityCoins има посебен паричник наречен Градски паричник. Ова ефективно делува како крипто-ризница на градот и е местото каде што се испраќаат 30% од сите понуди за STX на рударите.

Градоначалниците на овие градови можат да ги бараат средствата во Градскиот паричник во секое време и да го искористат капиталот генериран со заработка од токените за да го подобрат животот на нивните гласачи. Уште подобро, тие можат дополнително да ги натрупуваат STX токените натрупани во Градскиот паричник за да заработат биткоин.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Што е MiamiCoin и NYCCoin?

Веќе два града во Соединетите Американски Држави почнаа да собираат STX во нивните соодветни градски паричници. Овие градови се Мајами и Њујорк Сити. Корисниците на CityCoins издадоа мајчин токени за секој град:

  • MiamiCoin ($MIA): MiamiCoin беше лансиран во август 2021 година како прв CityCoins токен дизајниран да ги наградува рударите и да генерира STX и биткоин за имателите. Како што имплицира неговото име, MiamiCoin обезбедува авенија за граѓаните на Мајами да го поддржат развојот на нивниот град и, пак, да добиваат награди за нивниот придонес. Оттука, кога рударот ќе го депонира STX на паметниот договор на MiamiCoin, рударот има шанса да добие MiamiCoins како награди. Уште поважно, дел од депозитот оди во градскиот паричник на Мајами.

За нешто помалку од три месеци откако MiamiCoinCoin влезе во употреба, придонесот на протоколот во градот порасна на STX токени во вредност од 20 милиони долари . Вреди да се спомене дека раководството на градот оттогаш доби контрола над овој паричник.

  • Newyorkcitycoin (NYCCoin): NYCCoin е уште една варијанта на токените CityCoins специјално дизајнирани да промовираат овозможена крипто заедница во Њујорк. На 10 ноември 2021 година, беше воведен паметниот договор NYCCoin и граѓаните веќе почнаа да копаат и да го собираат токенот за шанса да заработат награди. Како и MiamiCoin, NYCCoin создава авенија за корисниците да придонесат за економскиот раст на градот Њујорк. Веќе новоизбраниот градоначалник на Њујорк, Ерик Адамс , ја изрази својата поддршка за NYCCoin.

Претстојни CityCoins

Остин, Тексас се сметаше за следна граница за CityCoins, со планови за лансирање на AustinCoin ATX навидум во завршна фаза. Сепак, за разлика од MiamiCoin и Newyorkcitycoin, градоначалникот на Остин, Стив Адлер, допрва треба да го одобри лансирањето на токените ATX.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

You have not selected any currencies to display