Што Треба да Знаете и да Направите за да Добиете Работа во Crypto – Part 2

Какви квалификации ви требаат да добиете Крипто работа

Крипто е брзорастечка и разновидна индустрија, дом на широк спектар на организации, од традиционално структурирани компании кои водат услуги како централизирани размени до децентрализирани платформи управувани од анонимни соработници.

Индустријата брзо расте, но страда од сериозен недостиг на таленти . Просекот во индустријата за развивач на крипто е 120.000 американски долари , според податоците за веб-страницата за огласи за работни места web3.career врз основа на анонимизирани поднесоци. Во некои случаи, годишниот пакет за компензација за искусни инженери може да достигне 750.000 долари или (според една работа објавена на Твитер) над 900.000 долари .

Не се барани само развивачите на блокчејн. Крипто-индустријата има многу нетехнички работни места на располагање, а за оние кои се навистина добри во она што го работат, потенцијалот за нагорна линија е огромен.

Но, ако вашата желба да работите во крипто е само за пари, може да се борите. Крипто е особено тешка индустрија – или навистина култура – за пробивање или продолжување без страст и љубопитност за секторот што брзо се развива.

„Повеќето луѓе работат во индустрија. Крипто не е индустрија, крипто е заедница“, напиша Фредрик Хага, ко-основач на фирмата за блокчејн аналитика Dune Analytics , во блог пост минатата година.

„И во смисла дека луѓето ширум светот се здружуваат за да направат подобар финансиски систем, но исто така и како културен феномен…. Да се ​​работи во крипто значи да се подобри со објавите за маркетинг содржина на LinkedIn и со „животот е многу сериозен, а јас“ Јас сум многу професионална бездушност. Во разговорите на Твитер, Телеграма и Дискорд , мрачните мемиња, хакатоните и сите бои и необичности што го прават животот забавен и интересен“, напиша тој.

И добивањето работа во крипто, исто така, има свои необичности.

Основите на крипто

Првиот услов на повеќето крипто работни места е да разбирате крипто. Се разбира, тоа не важи за сите работни места, бидејќи некои може да бидат отворени за некој кој е љубопитен и возбуден за крипто и е подготвен да учи.

Има многу бесплатни онлајн ресурси за самостојно учење, вклучувајќи ја содржината на CryptoExplainer+ на CoinDesk и Курсевите за падови . Други ресурси за проверка вклучуваат:

  • Фирмата за ризичен капитал a16z има своја верзија на крипто канон и поспецифичен NFT (незаменлив токен) канон .
  • Таша Че, економист, има пад на курсот – мега нишка на Твитер – за крипто економија.
  • За повеќе технички улоги, ќе сакате да разберете како функционираат паметните договори . Овој детален преглед на програмер кој го напиша својот прв паметен договор за Crypto Coven, популарен проект NFT, е добар почеток.

Но, најдобриот начин за разбирање на крипто е само „правење“ крипто, што нè носи до следната точка.

„Направи“ крипто

Повеќето работни места во крипто се грижат за вашето крипто-искуство, кое може да биде различно од она што традиционално може да го замислите – не мора да значи да имате претходна работа во крипто компанија, туку да имате искуство „да се занимавате со крипто“. Тоа би можело да значи низа работи како што се тргување со потпора, обезбедување ликвидност, обезбедување на средства и задолжување, земјоделство за принос , превртување на NFT , квалификување за airdrops , придонес за дистрибуирани автономни организации , објавување мислења на Mirror.xyz …

Во зависност од работата, интервјуерите често го испитуваат тоа поставувајќи прашања како што се:

  • Кој е вашиот омилен DeFi протокол и зошто?
  • Дали некогаш сте се обиделе да ги оптимизирате приносите на DeFi? Како?
  • Кои NFT колекции ви се допаѓаат и зошто?

Изградете резиме за крипто

Едно вообичаено предвидување меѓу крипто луѓето е дека нема да има потреба од такви прашања во иднина: вашата биографија на синџирот ќе ги содржи сите детали што треба да ги знае регрутерот за вашето искуство.

Со „правење“ крипто, ќе имате изградено биографија на синџирот, што значи евиденција за вашите крипто активности на блокчејн . Ова е систем на репутација што може да се потврди, и затоа, за разлика од традиционалните резимеа, не можете да ја искривите вистината.

Некои Web 3 проекти се посветени да ви помогнат да изградите биографија на синџир. RabbitHole курира потраги во синџирот, како што се замена на токени и позајмување на платформата Avalanche или завршување на четири задачи што ви даваат вовед во DeFi. За возврат, добивате поени за искуство од RabbitHole што можете да ги откупите за NFT подоцна, а тие NFT функционираат како сертификати што покажуваат дека сте завршиле курс.

Можете исто така да генерирате извештаи за вкупните перформанси на синџирот преку апликации како Degenscore . Деген, скратено за дегенериран, е термин за оние кои се во крипто, особено во DeFi, кои сакаат смело да експериментираат, преземаат големи ризици и се немилосрдно активни на синџирот. Некои неодамнешни барања за работа во крипто експлицитно упатуваат на тоа:

CoinDesk - Непознат

Најдете ја вашата ниша

Crypto е огромна џунгла. Можеби сте почнале да купувате малку биткоин на берзата Coinbase, но следното нешто што го знаете е дека поминувате часови на апликацијата за пораки Discord за да можете да бидете на белата листа за претпродажба на NFT .

Некои се привлечени од нишата за играње за заработка , и така ќе ја знаат најжешката нова работа во тој сектор на онлајн игрите и ќе ја испробаат. Ќе ја разберат економијата позади тоа затоа што ја виделе многу пати.

Други сакаат да чести DAO. Тие сакаат да работат кон заеднички цели како дел од заедницата. Тие разбираат како функционира управувањето со DAO и можат да се движат низ неуредните разговори на Discord.

Вашата ниша, исто така, може да биде ограничена на одреден блокчејн, иако треба да изберете мудро. Да се ​​има ласерски фокус на Биткоин ќе ви помогне во работата со Биткоин, но може да ве ограничи од улогата што вклучува протокол на други мрежи.

Вашата дневна енергија и опсегот на внимание се ограничени, затоа мудро изберете ја вашата ниша, особено откако ќе експериментирате со различни области на крипто.

Претворете го вашиот придонес во работа

Еден вообичаен начин да се вработите во крипто е да бидете забележани за нечии придонеси во проекти. DAO често ќе вработуваат од оние во нивните организации кои помагаат да се подигне проектот. Овде, книгата за игри е едноставна: вклучете се во серверите на Discord, прескокнете повици во заедницата и завршете ги работите.

Вашиот придонес не мора да биде специфичен за проектот; исто така може да помогне во унапредување на индустријата. Еден вообичаен начин на демонстрација на компетентност во крипто е со објавување на написи од Medium или Mirror.xyz на различни теми. Овие не се добри само за улоги ориентирани кон истражување, медиуми или анализа, туку и за операции каде разбирањето на основната инфраструктура е најважно.

Cloud Mining Service – Bytebus ви нуди нај профитабилен и стабилен Cloud Mining со секојдневна и редовна исплата.
Започнете денеска и бидете исплатени утре!!!

Bytebus

Каде да барате крипто работни места

Крипто работните места не се секогаш широко рекламирани и честопати ги прескокнуваат традиционалните страници како LinkedIn. Понекогаш објавата за работа ќе биде едноставна објава за Discord за да бидете сигурни дека ќе се пријават само оние во заедницата.

Многу крипто компании ги користат следните страници за да најдат таленти:

Со среќа!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Please enter CoinGecko Free Api Key to get this plugin works.